Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-04-11, 12:45 Autor: Wernicki Paweł / PAP

Drobnoustroje jelitowe mogą wpływać na ryzyko ADHD

ADHD, zdjęcie ilustracyjne. [fot. Chen z pixabay.com]
ADHD, zdjęcie ilustracyjne. [fot. Chen z pixabay.com]
Skład zasiedlającej układ pokarmowy mikrobioty jelitowej może wpływać na podatność dziecka na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) – informuje „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.
Ludzki przewód pokarmowy zamieszkują bardzo duże populacje mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. Coraz więcej wiadomo o ich wpływie na zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Tajwańscy naukowcy z uniwersytetu Chang Gung oraz Kaohsiung Medical University porównali pod względem występowania DNA poszczególnych mikroorganizmów próbki kału 35 dzieci z ADHD i 35 zdrowych osób z grupy kontrolnej.
Jak się okazało, próbki pochodzące od dzieci z ADHD miały wyższy poziom niektórych gatunków grzybów z gromady workowców (Ascomycota) i znacznie niższy poziom grzybów zaliczanych do typu podstawczaków (Basidiomycota) niż zdrowa grupa kontrolna.

Podczas eksperymentów z komórkami hodowanymi w laboratorium drożdżopodobny grzyb z gatunku Candida albicans, występujący szczególnie obficie w próbkach pobranych od dzieci z ADHD, zwiększał przepuszczalność komórek wyściełających jelito. Takie działanie może prowadzić do powstania „nieszczelnego jelita” – sytuacji, w której bakteriom łatwiej przedostać się do krwioobiegu i wywołać stan zapalny na przykład w mózgu.

„Ciało ludzkie jest domem dla złożonego i różnorodnego ekosystemu drobnoustrojów, a wyniki tego badania sugerują, że zaburzenie składu mykobiomu w ADHD może wpływać na zdrowie pacjentów” – podkreślili autorzy.

Dobrze być w formie

2023-10-04, godz. 07:30 Prewencja chorób cywilizacyjnych wśród dzieci i młodzieży w szkole Coraz częściej choroby cywilizacyjne, czyli nadwaga i otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia dotyczą również dzieci i młodzieży. Z badań wynika… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Eksperci: nakłady na profilaktykę to klucz do poprawy zdrowia rodzin w Polsce Jeśli nie skupimy się na edukacji zdrowotnej i profilaktyce, nie uda się poprawić zdrowia polskiego społeczeństwa - oceniają eksperci nowej kampanii edukacyjnej… » więcej 2023-10-02, godz. 07:30 Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej? Dieta wegetariańska, której międzynarodowy dzień obchodzony jest 1 października, to już nie tylko sposób żywienia, ale także manifestacja naszych przekonań… » więcej 2023-09-29, godz. 07:30 Omicron: mniejsze zagrożenie „długim Covidem” Ryzyko rozwinięcia się długiego Covid-19 jest znacznie niższe po zakażeniu wariantem Omicron, niż po zakażeniu wcześniejszymi wariantami koronawirusa -… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Choroby serca były tematem Środy z Profilaktyką NFZ Choroby serca były tematem kolejnej Środy z Profilaktyką w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ podkreślił, że nieprawidłowa praca… » więcej 2023-09-27, godz. 07:30 Badania potwierdzają pozytywny wpływ lasu i zieleni na zdrowie i samopoczucie ludzi Wciąż dla wielu badaczy 'kąpiele leśne” są pewną 'nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab… » więcej 2023-09-26, godz. 07:30 Konferencja dotycząca otyłości wśród dzieci i młodzieży Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka i co piątego ucznia w wieku 10-16 lat. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości… » więcej 2023-09-25, godz. 07:30 Ciche epidemie chorób odtytoniowych i odalkoholowych w Polsce Mamy cichą epidemię chorób odtytoniowych i odalkoholowych - alarmują uczestnicy konferencji „ Polskie Zdrowie 2.0” zorganizowanej przez Polską Akademię… » więcej 2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »