Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-04-05, 07:00 Autor: Wernicki Paweł / PAP

Naukowcy: zielone korytarze mogą zapobiegać depresji jak leki

zdjęcie poglądowe. [fot. Amarpreet Singh z pixabay.com]
zdjęcie poglądowe. [fot. Amarpreet Singh z pixabay.com]
Wdrażanie zielonych korytarzy na terenie całej Barcelony mogłoby zmniejszyć roczne zużycie leków antydepresyjnych i obniżyć koszty leczenia – informuje pismo „Environment International”.
Szacuje się, że zaburzenia zdrowia psychicznego stanowią ponad 30 proc. globalnego obciążenia chorobami. Jak wskazują wyniki dotychczasowych badań, tereny zielone przynoszą korzyści zdrowiu w ogóle, a w szczególności zdrowiu psychicznemu poprzez różne mechanizmy: mniejszą ekspozycję na zanieczyszczenie powietrza, hałas i wysokie temperatury; obniżenie stresu i ułatwienie procesów regeneracji organizmu oraz zachęcanie do aktywności fizycznej i interakcji społecznych.

Zespół z Instituto Global de Salud Barcelona (ISGlobal) postanowił ocenić wpływ na zdrowie psychiczne opracowanej przez miasto strategii, zakładającej między innymi przeznaczenie większych obszarów przestrzeni publicznej na zieleń. Plan ten, znany jako "Zielone Osie" (Eixos Verds w języku katalońskim), stanowi część barcelońskiego projektu Superblock. Na razie jest on realizowany przede wszystkim w centrum miasta, chociaż ostatecznie przewiduje się przemianę co trzeciej ulicy w zielony korytarz.

Autorzy wykorzystali dane z poprzedniego badania, które określiło ilościowo powierzchnię gruntów przeznaczoną pod zieleń oraz stopień zazieleniania w całym mieście w 2015 roku. Następnie obliczyli wzrost obszarów zieleni, jaki wiązałby się z realizacją planu Eixos Verds.

Dane dotyczące stanu zdrowia psychicznego ludności uzyskano m.in. z ankiety Barcelona Health Survey (2016-2017).

Korzystając z tych danych oraz wyników wcześniejszych badań nad związkiem zieleni osiedlowej ze zdrowiem psychicznym, naukowcy byli w stanie oszacować, w jaki sposób planowane zwiększenie powierzchni terenów zielonych wpłynie na zdrowie psychiczne całej populacji.

Jak wynika z obliczeń (DOI: 10.1016/j.envint.2023.107880), gdyby plan Eixos Verds został w pełni wdrożony, skutkowałoby to zwiększeniem powierzchni terenów zielonych w całym mieście o 5,67 proc., głównie na obszarach mieszkalnych. Więcej roślinności zapobiegłoby 14 proc. przypadków odczuwanego przez pacjenta złego stanu zdrowia psychicznego, 13 proc. przypadków wizyt u specjalistów zdrowia psychicznego i stosowania leków przeciwdepresyjnych oraz 8 proc. przypadków używania środków uspokajających każdego roku.

Zdaniem autorów te korzyści dla zdrowia psychicznego ludności można przeliczyć na roczne oszczędności w wysokości 45 mln euro (bezpośrednie i pośrednie koszty zwiazane ze zdrowiem psychicznym).

"Tylko 20 proc. populacji Barcelony mieszka obecnie w miejscach, które spełniają zalecenia WHO dotyczące terenów zielonych. Na poziomie europejskim jedynie 40 proc. mieszkańców miast korzysta z rekomendowanego dostępu do terenów zielonych, co pokazuje, że mamy jeszcze wiele do zrobienia w zakresie zazieleniania naszych miast" – wyjaśniła badaczka ISGlobal, Evelise Pereira, współautorka badania.

"Każda akcja w dowolnym mieście, która prowadzi do zwiększenia ilości terenów zielonych w pobliżu domów powinna prowadzić do poprawy stanu zdrowia psychicznego całej populacji. Jednak aby urzeczywistnić te korzyści, niezbędne jest równomierne rozłożenie zieleni w całym mieści, któremu towarzyszą działania uzupełniające, jak wysokiej jakości systemy transportu publicznego i aktywnego, strefy niskoemisyjne oraz polityki zapobiegające spekulacjom i gentryfikacji" – skomentował Mark Nieuwenhuijsen, dyrektor Inicjatywy Urbanistyki, Środowiska i Zdrowia w ISGlobal.

"Barcelona ma problem, który musi zostać pilnie rozwiązany" – skomentowała Natalie Mueller, badaczka ISGlobal i współautorka badania. - "Tylko 11 proc. miasta jest obecnie przeznaczone na tereny zielone – to m.in. park Collserola, który stanowi 60 proc. terenów zielonych miasta. Na przykład okolice Eixample to tylko w 6,5 proc. tereny zielone. Aby spełnić zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia(WHO) - co najmniej jednego 500 m2 terenu zielonego w promieniu 300 m od każdego domu, wyliczyliśmy, że liczba ta musiałaby sięgać nawet 25 proc. powierzchni terenu".

Dobrze być w formie

2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej 2023-09-14, godz. 07:30 Palacze marihuany wdychają też metale ciężkie Marihuana może być istotnym źródłem zanieczyszczenia organizmu ołowiem i kadmem - wskazało badanie z udziałem ponad 7 tys. osób. Tymczasem, ze względu… » więcej 2023-09-13, godz. 07:30 Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej… » więcej 2023-09-12, godz. 07:30 Pobiegli po zdrowie po raz 16. 10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy - i nie tylko! - pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to… » więcej 2023-09-11, godz. 07:30 Raport: zanieczyszczenie powietrza na świecie rozkłada się nierównomiernie Obecne w powietrzu toksyczne cząstki stałe to najsilniej działający zewnętrzny czynnik niszczący zdrowie ludzi - wskazuje nowy raport. Ich wpływ dotyczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »