Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-04-07, 07:00 Autor: Agata Zbieg / PAP

Lekarze PPOZ: przejadanie się podczas świąt może doprowadzić do przykrych dla zdrowia konsekwencji

zdjęcie poglądowe [fot. mohamed hassan z pixabay.com]
zdjęcie poglądowe [fot. mohamed hassan z pixabay.com]
Nie musimy sobie wszystkiego odmawiać, jednak warto pamiętać, że brak umiaru podczas świątecznego biesiadowania może doprowadzić do przykrych dla zdrowia konsekwencji – przypomina prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.
"Przejadanie się może prowadzić nie tylko do niestrawności objawiającej się bolesnym skurczem jelit, uczuciem pieczenia w przełyku i żołądku, wzdęciami czy uczuciem przepełnienia. To też pierwszy krok do rozwoju nadwagi i otyłości, które są prawdziwą plagą XXI w. Cierpią na nie osoby młode, a co najgorsze – dzieci, których dzienną dietę stanowią słodycze i fast foody (z pominięciem warzyw i owoców). Ale nie chodzi wyłącznie o wygląd. Konsekwencją nadmiaru kilogramów są: nadciśnienie (które sprzyja miażdżycy, zawałom serca czy udarom mózgu), cukrzyca, a także choroby zwyrodnieniowe stawów. Warto o tym pamiętać również przy wielkanocnym stole" – podkreślają lekarze PPOZ.

Dietetycy radzą, aby do sosów i sałatek, zamiast tłustego majonezu czy śmietany, dodać jogurt naturalny z dodatkiem majonezu o obniżonej ilości tłuszczu. Na przemianę materii świetnie działają suszone zioła ułatwiające i przyspieszające trawienie: cząber, gorczyca, kminek, imbir, jałowiec, estragon, rozmaryn. Tłuste mięsa można zastąpić polędwicą, kurczakiem, indykiem lub schabem. "Unikajmy smażenia – pieczenie jest zdrowsze" – przypomina prezes PPOZ Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ ostrzegają też przed nadmiernym spożywaniem jaj, szczególnie żółtek. Są kaloryczne, a poza tym zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu LDL, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny też unikać ciast na bazie margaryny, z dużą zawartością cukru, np. mazurków. Mniej szkodliwy pod tym względem, a także mniej kaloryczny, jest na przykład sernik na zimno, pascha z chudego sera, czy kawałek babki drożdżowej bez lukru. Nie należy przesadzać też kalorycznym alkoholem – lepiej wybierać raczej wino wytrawne, które dodatkowo ułatwi trawienie.

Lekarze radzą też, by po obfitym śniadaniu wielkanocnym albo obiedzie koniecznie wybrać się na długi spacer – ruch przyspieszy procesy trawienne.

Dobrze być w formie

2023-10-04, godz. 07:30 Prewencja chorób cywilizacyjnych wśród dzieci i młodzieży w szkole Coraz częściej choroby cywilizacyjne, czyli nadwaga i otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia dotyczą również dzieci i młodzieży. Z badań wynika… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Eksperci: nakłady na profilaktykę to klucz do poprawy zdrowia rodzin w Polsce Jeśli nie skupimy się na edukacji zdrowotnej i profilaktyce, nie uda się poprawić zdrowia polskiego społeczeństwa - oceniają eksperci nowej kampanii edukacyjnej… » więcej 2023-10-02, godz. 07:30 Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej? Dieta wegetariańska, której międzynarodowy dzień obchodzony jest 1 października, to już nie tylko sposób żywienia, ale także manifestacja naszych przekonań… » więcej 2023-09-29, godz. 07:30 Omicron: mniejsze zagrożenie „długim Covidem” Ryzyko rozwinięcia się długiego Covid-19 jest znacznie niższe po zakażeniu wariantem Omicron, niż po zakażeniu wcześniejszymi wariantami koronawirusa -… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Choroby serca były tematem Środy z Profilaktyką NFZ Choroby serca były tematem kolejnej Środy z Profilaktyką w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ podkreślił, że nieprawidłowa praca… » więcej 2023-09-27, godz. 07:30 Badania potwierdzają pozytywny wpływ lasu i zieleni na zdrowie i samopoczucie ludzi Wciąż dla wielu badaczy 'kąpiele leśne” są pewną 'nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab… » więcej 2023-09-26, godz. 07:30 Konferencja dotycząca otyłości wśród dzieci i młodzieży Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka i co piątego ucznia w wieku 10-16 lat. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości… » więcej 2023-09-25, godz. 07:30 Ciche epidemie chorób odtytoniowych i odalkoholowych w Polsce Mamy cichą epidemię chorób odtytoniowych i odalkoholowych - alarmują uczestnicy konferencji „ Polskie Zdrowie 2.0” zorganizowanej przez Polską Akademię… » więcej 2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »