Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-03-31, 07:00 Autor: Konopka Krzysztof / PAP

Chcą walczyć z plagą zwolnień z WF-u, - udostępnią obiekty sportowe i organizują warsztaty dla nauczycieli

zdjęcie poglądowe. [fot. Anilsharma26 z pixabay.com]
zdjęcie poglądowe. [fot. Anilsharma26 z pixabay.com]
Nieodpłatne udostępnienie miejskich obiektów sportowych, szkolenia dla nauczycieli, uatrakcyjnienie zajęć – w taki sposób władze Bytomia chcą poprawić statystyki udziału w lekcjach wychowania fizycznego.
Obecnie blisko co trzeci uczeń bytomskich szkół nie ćwiczy na WF-ie i ta liczba sukcesywne wzrasta, a wraz z nią – odsetek dzieci i młodzieży z otyłością, cukrzycą czy schorzeniami kręgosłupa – zaznaczają samorządowcy, którzy liczą, że uda się odwrócić ten trend.
"WF w dzisiejszych czasach jest jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym przedmiotem nauczania (...). Musimy sobie zdać sprawę, że nawet wybitny uczeń, który ma bardzo wysoką średnią, jeżeli będzie osobą chorą, niesprawną, nie będzie mógł w sposób prawidłowy wykonywać swojej profesji" – powiedział podczas konferencji prasowej w Hali na Skarpie prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Jak przekonywał, nie tylko można, ale też trzeba zachęcać uczniów do aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia jest również przekonywanie rodziców, by nie ulegali pochopnie prośbom dzieci o zwolnienie z WF-u, a także nauczycieli, by prowadzone przez nich zajęcia były atrakcyjne oraz dyrektorów szkół – by tak układali plany lekcji, aby uczniowie mogli w pełni korzystać z różnych form ruchu.

Z przytoczonych przez Wołosza badań ankietowych wynika, że na lekcje WF-u chodzi 82 proc. bytomskich uczniów, ale 11 proc. z nich nie ćwiczy, tylko siedzi w jej trakcie na ławce. Samorząd Bytomia proponuje kilka pomysłów, które mają poprawić sytuację. Już w kwietniu wszystkie zajęcia szkolne w miejskich obiektach sportowych będą bezpłatne – to pierwszy z nich.

"Musimy szukać nowych form, standardowe zajęcia WF-u nie są atrakcyjne dla dzieci i przez to są przez nie opuszczane, a co gorsze duży jest w tym udział rodziców" – wskazał prezydent. Aby promować ruch, Wołosz wystąpił w udostępnianym w mediach społecznościowych filmiku, na którym trenuje w bytomskich obiektach różne dyscypliny sportu, np. tenis, szermierkę, boks i karate.

Wiceprezydent Bytomia Adam Fras podkreślał, że od 2018 r. lokalna władze na poprawę infrastruktury sportowej wydały ok. 112 mln zł. Za te pieniądze m.in. wybudowano lub zmodernizowano boiska przy szkołach, place zabaw czy plenerowe siłownie. Jednocześnie realizowane były duże inwestycje, jak budowa lodowiska czy rolkowiska. Fras podkreślał, że ważne jest, by młodzież korzystała z tych obiektów jak najbardziej efektywnie.

Wołosz zaapelował do dyrektorów, by tak układali plany lekcji, aby klasy mogły korzystać z obiektów sportowych czy parków – tam też mają odbywać się zajęcia. Lekcje poza murami szkoły to jedna z propozycji. Druga to warsztaty dla nauczycieli WF-u i WF-u w edukacji wczesnoszkolnej. Będą prowadzone przez doświadczonych wuefistów oraz tancerzy z Teatru Rozbark. Nauczyciele dowiedzą się, jak można urozmaicić lekcje. Cykl warsztatów rozpoczęła czwartkowa konferencja w Hali na Skarpie.

Maciej Kurylas, wuefista, właściciel Platformy Zdrowia i Aktywności "Rusz Tyłek", zaznaczył, że ważne jest sprawienie, by uczniowie znów postrzegali WF jako atrakcyjną, zabawową formę spędzania czasu, która daje odpoczynek od siedzenia w ławce szkolnej. Dziś uczniowie często przynoszą nieuzasadnione zwolnienia od rodziców lub nie przynoszą stroju do ćwiczeń – wskazał. "Problem jest na tyle poważny, że przez cały czas narasta. Próbujemy wdrażać na lekcjach działania naprawcze, ale jeżeli nie będziemy próbowali odgórnie zwalczyć tego problemu, to niestety będzie coraz gorzej. Jesteśmy po pandemii, jest coraz gorzej, jeśli chodzi o sprawność fizyczną dzieci, a to się wiąże z ich zdrowiem i jeżeli nie zaczniemy coś z tym robić, będzie to problem natury społecznej, za niedługo te dzieci będą dorosłymi chorymi" – ocenił Kurylas.

Wuefista związany z Miejskim Szkolnym Związkiem Sportowym Marek Majeranowski zwracał uwagę, że chodzi przede wszystkim o wykształcenie pozytywnego stosunku do aktywności fizycznej, która zostanie w młodych ludziach także po opuszczeniu szkoły.
"Musimy wprowadzać na tych lekcjach mnóstwo pozytywnej energii" – przekonywał. Przypomniał, jak bardzo w minionych dekadach zmieniła się rzeczywistość, dzisiejsza młodzież żyje w świecie otaczających ich ze wszystkich stron bodźców. "Szkoła zmieniła się niewiele, a powinna się zmienić, nie nadąża za zmianami" – podkreślił Majeranowski.

Dobrze być w formie

2023-06-07, godz. 07:00 Raport: z aplikacji do pomiaru m.in. spalonych kalorii korzysta 50 proc. Polaków Aplikacji umożliwiających m.in. pomiar spalonych kalorii czy liczących kroki używa 50 proc. mieszkańców Polski - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte… » więcej 2023-06-06, godz. 07:00 Zawały serca związane z szybszym pogarszaniem się zdolności poznawczych Osoby, które przebyły zawał serca szybciej tracą zdolności poznawcze w kolejnych latach, niż ich rówieśnicy bez przebytego zawału - wynika z badania… » więcej 2023-06-05, godz. 08:00 Raport: mniej niż połowa Polaków ćwiczy na takim poziomie, by zadbać o zdrowie Mniej niż połowa Polaków ćwiczy wystarczająco intensywnie, by zadbać o swoje zdrowie, a co trzeci Polak nie podejmuje aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu… » więcej 2023-06-02, godz. 08:00 Razem po zdrowie w najważniejszym biegu w roku Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma zaprasza na najważniejszy bieg w roku “16. Onkobieg - Razem po zdrowie!”. To wydarzenie z piętnastoletnią… » więcej 2023-06-01, godz. 08:15 Plastik powszechnie zanieczyszcza jedzenie Cząstki mikroplastiku mogą dostawać się do żywności na każdym etapie jej produkcji produkcji. Nie wiadomo, jakie są skutki dla zdrowia - zauważają naukowcy… » więcej 2023-05-31, godz. 08:00 Kobiety po 59. roku życia za rzadko chodzą do ginekologa Kobiety po 59. roku życia za rzadko odwiedzają ginekologów, a tymczasem jest wiele chorób dróg rodnych, również nowotworowych, na które są narażone -… » więcej 2023-05-30, godz. 08:00 Eksperci: zdrowie rodzin i dzieci zależy od zdrowia kobiet Istnieją bardzo silne korelacje między zdrowiem kobiet, matek a zdrowiem ich rodzin, w tym dzieci - podkreślają eksperci. Ich zdaniem polityka społeczna i… » więcej 2023-05-29, godz. 08:00 Lęk przed badaniem może stanowić o naszym życiu. - Lęk przed badaniem może stanowić o naszym życiu, bądźmy od niego mądrzejsi i zgłaszajmy się na badania profilaktyczne - mówi psycholog kliniczny, psychoonkolog… » więcej 2023-05-26, godz. 08:00 Tydzień Zdrowia Rodziny - od 26 maja do 2 czerwca w każdym oddziale wojewódzkim NFZ Pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi i propozycje pomysłów na zdrowe dania zaplanowano podczas… » więcej 2023-05-25, godz. 07:15 Zdrowie publiczne w Polsce w coraz gorszej kondycji W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nastąpiła głęboka recesja zdrowotna, m.in. dramatycznie wzrosła liczba chorób związanych ze spożyciem alkoholu oraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »