Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-03-15, 07:00 Autor: IAR/ #Stankiewicz

Kampania edukacyjna "Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu"

kleszcz, zdjęcie poglądowe. [fot. Nicooografie z pixabay.com]
kleszcz, zdjęcie poglądowe. [fot. Nicooografie z pixabay.com]
Rozpoczęła się kampania edukacyjna "Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu". Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zakażeń wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) w krajach europejskich. Polsce potwierdzono ponad 400 przypadków tej choroby.
"Na początku KZM przypomina objawy grypowe" - mówiła specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Joanna Zajkowska "Bóle mięśni, stawów, gorączka i ból głowy - to są objawy, których można nie odróżnić od jakiegokolwiek innego zakażenia wirusowego. Choroba może się zakończyć na tym etapie i nawet nie mamy świadomości, że było to kleszczowe zapalenie mózgu. Jeżeli organizm sobie nie poradzi i wirus dostanie się do ośrodkowego układu nerwowego, wtedy mamy fazę neurologiczną w postaci zapalenia opon, zapalenia mózgu, możliwości porażeń i ciężkich powikłań" - dodała profesor Zajkowska.

Wzrost liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu jest spowodowane ociepleniem klimatu. Obecnie cały teren Polski uważa się z endemiczny i wszędzie można mieć kontakt z kleszczem. "Żerują prawie przez cały rok, kiedy temperatura jest dodatnia" - mówiła doktor Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. "Mamy dwa gatunki kleszczy groźne dla ludzi, jedne budzą się w temperaturze plus 3-5 stopni, drugie - plus 5-7. Wystarczą dwa dni ciepłej pogody i kleszcze się budzą i szukają jedzenia - czyli nas" - dodała doktor Wierzbicka.

Co szósty kleszcz może być zakażony kleszczowym zapaleniem mózgu. Najlepszą formą ochrony przez zachorowaniem są szczepienia. Aby uzyskać odporność, konieczne jest przyjęcie trzech dawek szczepionki.

Dobrze być w formie

2023-05-29, godz. 08:00 Lęk przed badaniem może stanowić o naszym życiu. - Lęk przed badaniem może stanowić o naszym życiu, bądźmy od niego mądrzejsi i zgłaszajmy się na badania profilaktyczne - mówi psycholog kliniczny, psychoonkolog… » więcej 2023-05-26, godz. 08:00 Tydzień Zdrowia Rodziny - od 26 maja do 2 czerwca w każdym oddziale wojewódzkim NFZ Pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi i propozycje pomysłów na zdrowe dania zaplanowano podczas… » więcej 2023-05-25, godz. 07:15 Zdrowie publiczne w Polsce w coraz gorszej kondycji W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nastąpiła głęboka recesja zdrowotna, m.in. dramatycznie wzrosła liczba chorób związanych ze spożyciem alkoholu oraz… » więcej 2023-05-24, godz. 07:00 Kobiety częściej chorują na schorzenia autoimmunologiczne, a mężczyźni – na nowotwory Mężczyźni chorują dwukrotnie częściej na nowotwory niż kobiety, panie zdecydowanie częściej cierpią za to na schorzenia autoimmunologiczne - twierdzi… » więcej 2023-05-23, godz. 08:00 Marihuana zażywana w czasie ciąży wpływa niekorzystnie na wzrost płodu Nawet okazyjne używanie marihuany w trakcie ciąży zmniejsza masę urodzeniową i wymiary dziecka. To z kolei może mieć przełożenie na jego przyszłe zdrowie… » więcej 2023-05-22, godz. 07:15 Program "Profilaktyka 40 plus" będzie przedłużony do 30 czerwca przyszłego roku Program 'Profilaktyka 40 plus' będzie przedłużony do 30 czerwca przyszłego roku. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia został już opublikowany… » więcej 2023-05-19, godz. 08:00 Trwa XII Tydzień Świadomości Czerniaka-Twoja skóra - ważne pole do ochrony. Pod hasłem 'Twoja skóra - ważne pole do ochrony! ' w Warszawie zainaugurowano XII Tydzień Świadomości Czerniaka. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego… » więcej 2023-05-18, godz. 08:00 Przeciwzapalne białko nietoperzy Białko ASC2, które pomaga nietoperzom przetrwać infekcje wirusowe, może być inspiracją dla opracowania nowych terapii przeciwzapalnych - informuje pismo… » więcej 2023-05-17, godz. 08:00 Co czwarta dorosła osoba po 30. roku życia odczuwa dolegliwości związane z chorobą hemoroidalną Choroba hemoroidalna występuje coraz częściej - związane z nią dolegliwości odczuwa już co czwarta dorosła osoba; zwykle jednak choroba jest lekceważona… » więcej 2023-05-16, godz. 08:00 Poradnik dla pacjentów "Vademecum zdrowia" Jakie badania i w jakim wieku trzeba wykonać? Jakie objawy mogą zwiastować chorobę? Jak brać leki, aby sobie nie zaszkodzić? Na te i wiele innych pytań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »