Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-03-08, 07:00 Autor: Ślusarczyk Urszula / PAP

Drugi Kongres Zdrowia Kobiet pod hasłem: „Uważność, sprawczość, zdrowie” w Dzień Kobiet, 8 marca w Warszawie

kobieta, zdjęcie ilustracyjne. [fot. Foundry Co z pixabay.com.]
kobieta, zdjęcie ilustracyjne. [fot. Foundry Co z pixabay.com.]
Fundacja Żyjmy Zdrowo oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Onkologiczna zaprasza na drugi Kongres Zdrowia Kobiet, który odbędzie się pod hasłem: „Uważność, sprawczość, zdrowie”. To właśnie te trzy wartości będą osią dla różnorodnych tematycznie debat eksperckich.
Po pierwsze: uważność
Katarzyna Miller w jednym z felietonów napisała: „kobiety, które są tak dobre w troszczeniu się o innych, bardzo często nie potrafią się zatroszczyć same o siebie”. Trudno z tym polemizować. Jednak jeśli kobiety potrafią troszczyć się o innych, warto aby zadały sobie pytanie czego wymaga troska o siebie? Uważności. Wielkiej-małej zmiany: zrobienia miejsca na spotkanie siebie i swoich potrzeb.

Po drugie: sprawczość
Bezradność to czerwony znak stopu. Widzi się go i odczytuje jasny komunikat: dalej nie pojedziesz. Tymczasem bezradność nikogo i niczego nie definiuje. Zamiast tego daje informację, że sprawczość jest po prostu gdzie indziej. A skoro jest - to jest do niej też i droga.

Po trzecie: zdrowie
Z pewnością tylko to jedno słowo - zdrowie - ma tak wiele synonimów: równowaga, rozwój, szczęście, czułość, wolność, moc, przyjemność, sukces, radość, bezpieczeństwo, spokój. Zdrowie jest potrzebą, celem, życzeniem, dobrostanem, wartością. I choć jest na literę „z” - to od niego powinien zaczynać się alfabet osobistych i społecznych priorytetów. Razem w społeczności świadomych i zaangażowanych uczestników Kongresu Zdrowia Kobiet dopisywane są kolejne znaczenia zdrowia.

Dialog
Spotkanie przedsiębiorczych, silnych, doświadczonych kobiet jest najważniejszym narzędziem Kongresu. To ono prowadzi do dialogu, a ten do wymiany spostrzeżeń, wielu inspiracji, ale przede wszystkim zwrócenia uwagi decydentów na problematykę zdrowotną i ukierunkowanie społecznej edukacji zdrowotnej. A to wszystko wydarzy się 8 marca w Warszawie, w Centralnym Domu Technologii przy ulicy Kruczej 50. Kongres Zdrowia Kobiet pełen znamienitych gości ma szansę stać się nowoczesnym symbolem Dnia Kobiet, takim który wpisuje się w europejskie rozumienie wartości, na których budowany jest oczekiwany standard jakości życia.

Doświadczenie
Ubiegłoroczna pierwsza edycja Kongresu pokazała, jak ważne jest sprofilowanie debaty publicznej o zdrowiu, biznesie, rozwoju medycyny i przedsiębiorczości zawodowej na potrzeby kobiet. Doświadczenia przekazane przez panelistów otworzyły zupełnie nowy rozdział w dyskusji o opiece zdrowotnej kobiet w Polsce, na którą składają się profilaktyka, poprawa zdrowia i samopoczucia, pomoc psychologiczna, wsparcie w macierzyństwie oraz opiece nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Drugą edycję Kongresu Zdrowia Kobiet otworzą: Anna Clunes - ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Barbara Dziuk - członkini sejmowej Komisji Zdrowia, przewodnicząca zespołu ds. chorób rzadkich, Jadwiga Emilewicz - b. wiceprezes Rady Ministrów, b. minister rozwoju, Beata Małecka-Libera - przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia oraz Zofia Małas - prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej, Piotr Bromber - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Gertuda Uścińska - prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Kowal - przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Europejskiej Unii Zdrowia oraz prof. Jarosław Pinkas - konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.
Więcej informacji oraz rejestracja na stronie: http://www.kongreszdrowiakobiet.pl

Źródło informacji: Fundacja Żyjmy Zdrowo

Dobrze być w formie

2023-06-02, godz. 08:00 Razem po zdrowie w najważniejszym biegu w roku Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma zaprasza na najważniejszy bieg w roku “16. Onkobieg - Razem po zdrowie!”. To wydarzenie z piętnastoletnią… » więcej 2023-06-01, godz. 08:15 Plastik powszechnie zanieczyszcza jedzenie Cząstki mikroplastiku mogą dostawać się do żywności na każdym etapie jej produkcji produkcji. Nie wiadomo, jakie są skutki dla zdrowia - zauważają naukowcy… » więcej 2023-05-31, godz. 08:00 Kobiety po 59. roku życia za rzadko chodzą do ginekologa Kobiety po 59. roku życia za rzadko odwiedzają ginekologów, a tymczasem jest wiele chorób dróg rodnych, również nowotworowych, na które są narażone -… » więcej 2023-05-30, godz. 08:00 Eksperci: zdrowie rodzin i dzieci zależy od zdrowia kobiet Istnieją bardzo silne korelacje między zdrowiem kobiet, matek a zdrowiem ich rodzin, w tym dzieci - podkreślają eksperci. Ich zdaniem polityka społeczna i… » więcej 2023-05-29, godz. 08:00 Lęk przed badaniem może stanowić o naszym życiu. - Lęk przed badaniem może stanowić o naszym życiu, bądźmy od niego mądrzejsi i zgłaszajmy się na badania profilaktyczne - mówi psycholog kliniczny, psychoonkolog… » więcej 2023-05-26, godz. 08:00 Tydzień Zdrowia Rodziny - od 26 maja do 2 czerwca w każdym oddziale wojewódzkim NFZ Pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi i propozycje pomysłów na zdrowe dania zaplanowano podczas… » więcej 2023-05-25, godz. 07:15 Zdrowie publiczne w Polsce w coraz gorszej kondycji W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nastąpiła głęboka recesja zdrowotna, m.in. dramatycznie wzrosła liczba chorób związanych ze spożyciem alkoholu oraz… » więcej 2023-05-24, godz. 07:00 Kobiety częściej chorują na schorzenia autoimmunologiczne, a mężczyźni – na nowotwory Mężczyźni chorują dwukrotnie częściej na nowotwory niż kobiety, panie zdecydowanie częściej cierpią za to na schorzenia autoimmunologiczne - twierdzi… » więcej 2023-05-23, godz. 08:00 Marihuana zażywana w czasie ciąży wpływa niekorzystnie na wzrost płodu Nawet okazyjne używanie marihuany w trakcie ciąży zmniejsza masę urodzeniową i wymiary dziecka. To z kolei może mieć przełożenie na jego przyszłe zdrowie… » więcej 2023-05-22, godz. 07:15 Program "Profilaktyka 40 plus" będzie przedłużony do 30 czerwca przyszłego roku Program 'Profilaktyka 40 plus' będzie przedłużony do 30 czerwca przyszłego roku. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia został już opublikowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »