Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-03-02, 08:00 Autor: Kaczorowska Urszula / PAP

Styl życia, a nie menopauza przyczyną spadku aktywności seksualnej kobiet w średnim wieku

kobieta, zdjęcie poglądowe. [fot. Best Psychologists in Lahore z pixabay.com]
kobieta, zdjęcie poglądowe. [fot. Best Psychologists in Lahore z pixabay.com]
Współczesny styl życia i stres w dużo większym stopniu niż menopauza wpływają na spadek jakości i częstotliwości aktywności seksualnej wśród kobiet w średnim wieku – donoszą naukowcy na łamach Journal of Sex Research.
Naukowcy z London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM), University of Glasgow i University College London przyjrzeli się czynnikom wpływającym na zmiany satysfakcji seksualnej u kobiet w wieku 40-59 lat. Chcieli też dowiedzieć się, jak same kobiety wyjaśniają zmiany zachodzące w ich prywatnej sferze seksualnej.

Naukowcy przeprowadzili pogłębione wywiady z kobietami w średnim wieku i połączyli odpowiedzi z danymi ankietowymi z trzeciego badania National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyles (Natsal-3). Okazało się, że z ponad 2 000 kobiet w wieku od 40 do 59 lat, jedna trzecia nie uprawiała seksu w ciągu ostatniego miesiąca, a mniej niż połowa była niezadowolona ze swojego życia seksualnego.

Badanie wykazało, że wiek i okres menopauzy w znacznie mniejszym stopniu wpłynęły na spadek jakości i częstotliwości aktywności seksualnej niż styl życia, którego nieodłącznym elementem jest stres. Czynniki te pogarszają również relacje partnerskie, co przekłada się na życie seksualne.

„To, czego nie udało się uchwycić w ankiecie, a wypowiedzi kobiet wyraźnie to zilustrowały, to sama waga presji wywieranej na kobiety w wieku średnim. Kobiety, z którymi przeprowadzono wywiady, opisywały swoje napięte harmonogramy i wyzwania związane z łączeniem życia rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Mówiły o trudnościach finansowych w ich związkach, obawach o członków rodziny, dzieciach i starzejących się rodzicach, którzy potrzebują praktycznej pomocy i wsparcia emocjonalnego” – piszą autorzy badania.

Kobiety akcentują „podwójne obowiązki opiekuńcze” – czyli te wobec dzieci i rodziców. Naukowcy przyznają, że jest to narastający problem, którego nie doświadczyło poprzednie pokolenie. Kobiety są tak zajęte, że brakuje im czasu i energii, aby cieszyć się regularnym i satysfakcjonującym życiem seksualnym.

„Niewiele badań uwzględniało poglądy kobiet, próbując zrozumieć zakres czynników wpływających na doświadczenia seksualne w średnim wieku. Spadek częstotliwości współżycia musi być osadzony w kontekście zmian społecznych, jak również indywidualnych okoliczności. Kobiety w średnim wieku są dziś często nazywane ‘pokoleniem kanapkowym’ – wyszły za mąż i urodziły dzieci później niż poprzednie pokolenia, pracują i utrzymują zarówno małe dzieci, jak i starszych rodziców. Natłok obowiązków sprawia też, że nie radzą sobie z pojawiającymi się problemami zdrowotnymi” – powiedziała prof. Kaye Wellings, specjalizująca się w badaniach nad zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym w LSHTM.

„Mamy nadzieję, że odkrycia będą uspokajające dla kobiet, bo pokazują, że w ich przypadku częstotliwość seksu ma niewielki związek z satysfakcją z życia seksualnego” - dodała badaczka.

Natsal-3 to największe badanie naukowe dotyczące zdrowia seksualnego i stylu życia w Wielkiej Brytanii. Badania prowadzone przez LSHTM, UCL i NatCen Social Research są przeprowadzane co 10 lat od 1990 roku i obejmują wywiady z ponad 45 000 osób. Badanie zostało sfinansowane przez Medical Research Council i Wellcome Trust, z dodatkowymi funduszami z brytyjskiego Research and Innovation oraz Department of Health and Social Care. (PAP)

Dobrze być w formie

2023-06-06, godz. 07:00 Zawały serca związane z szybszym pogarszaniem się zdolności poznawczych Osoby, które przebyły zawał serca szybciej tracą zdolności poznawcze w kolejnych latach, niż ich rówieśnicy bez przebytego zawału - wynika z badania… » więcej 2023-06-05, godz. 08:00 Raport: mniej niż połowa Polaków ćwiczy na takim poziomie, by zadbać o zdrowie Mniej niż połowa Polaków ćwiczy wystarczająco intensywnie, by zadbać o swoje zdrowie, a co trzeci Polak nie podejmuje aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu… » więcej 2023-06-02, godz. 08:00 Razem po zdrowie w najważniejszym biegu w roku Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma zaprasza na najważniejszy bieg w roku “16. Onkobieg - Razem po zdrowie!”. To wydarzenie z piętnastoletnią… » więcej 2023-06-01, godz. 08:15 Plastik powszechnie zanieczyszcza jedzenie Cząstki mikroplastiku mogą dostawać się do żywności na każdym etapie jej produkcji produkcji. Nie wiadomo, jakie są skutki dla zdrowia - zauważają naukowcy… » więcej 2023-05-31, godz. 08:00 Kobiety po 59. roku życia za rzadko chodzą do ginekologa Kobiety po 59. roku życia za rzadko odwiedzają ginekologów, a tymczasem jest wiele chorób dróg rodnych, również nowotworowych, na które są narażone -… » więcej 2023-05-30, godz. 08:00 Eksperci: zdrowie rodzin i dzieci zależy od zdrowia kobiet Istnieją bardzo silne korelacje między zdrowiem kobiet, matek a zdrowiem ich rodzin, w tym dzieci - podkreślają eksperci. Ich zdaniem polityka społeczna i… » więcej 2023-05-29, godz. 08:00 Lęk przed badaniem może stanowić o naszym życiu. - Lęk przed badaniem może stanowić o naszym życiu, bądźmy od niego mądrzejsi i zgłaszajmy się na badania profilaktyczne - mówi psycholog kliniczny, psychoonkolog… » więcej 2023-05-26, godz. 08:00 Tydzień Zdrowia Rodziny - od 26 maja do 2 czerwca w każdym oddziale wojewódzkim NFZ Pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi i propozycje pomysłów na zdrowe dania zaplanowano podczas… » więcej 2023-05-25, godz. 07:15 Zdrowie publiczne w Polsce w coraz gorszej kondycji W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nastąpiła głęboka recesja zdrowotna, m.in. dramatycznie wzrosła liczba chorób związanych ze spożyciem alkoholu oraz… » więcej 2023-05-24, godz. 07:00 Kobiety częściej chorują na schorzenia autoimmunologiczne, a mężczyźni – na nowotwory Mężczyźni chorują dwukrotnie częściej na nowotwory niż kobiety, panie zdecydowanie częściej cierpią za to na schorzenia autoimmunologiczne - twierdzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »