Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-01-27, 09:00 Autor: Wernicki Paweł / PAP

Sól w aerozolu ogranicza chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci

sól, zdjęcie poglądowe. [fot. pixabay]
sól, zdjęcie poglądowe. [fot. pixabay]
Aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o połowę liczbę osób wymagających usunięcia migdałków – informuje pismo „JAMA Pediatrics”.
Jak wykazały badania prowadzone przez Murdoch Children's Research Institute w Melbourne (Australia), po sześciu tygodniach stosowania aerozol do nosa z solą fizjologiczną okazał się równie skuteczny w łagodzeniu zaburzeń oddychania podczas snu u dzieci jak przeciwzapalny aerozol steroidowy (furoinian mometazonu).

Oba aerozole do nosa usunęły objawy występujące podczas snu u około 40 proc. badanych, a przypadki ocenione przez chirurga jako wymagające usunięcia migdałków zostały zmniejszone o połowę. Randomizowane, kontrolowane badanie „MIST” objęło 276 dzieci w wieku od 3 do 12 lat i zostało przeprowadzone w Royal Children's Hospital i Monash Children's Hospital.

W Australii wycięcie migdałków jest najczęstszą planową operacją dziecięcą - co roku przeprowadza się ich ponad 40 000. Powszechnie stosowana w leczeniu chrapania u dzieci procedura jest kosztowna, bolesna i znacznie obciąża zasoby szpitalne. Chrapanie i trudności w oddychaniu podczas snu dotykają około 12 proc. dzieci i mogą powodować poważne długoterminowe problemy, wpływając na funkcje poznawcze, zachowanie i zdrowie układu krążenia.

Dr Alice Baker z Murdoch Children's powiedziała, że miejscowe dzieci zazwyczaj czekały ponad rok w systemie publicznym na operację usunięcia migdałków, co skłoniło do poszukiwania alternatywnego leczenia zaburzeń oddychania podczas snu. Jak zaznaczyła, niektóre dzieci mogą mieć niepotrzebnie usuwane migdałki.
„Aerozole do nosa działają poprzez oczyszczanie nosa i/lub zmniejszanie stanu zapalnego nie tylko w nosie, ale także w tylnej części gardła, aż do migdałków, aby złagodzić objawy” – powiedziała dr Baker.

Prof. Kirsten Perrett z Murdoch Children's zaznaczyła, że jak wykazało badanie, znaczna liczba dzieci z zaburzeniami oddychania podczas snu może początkowo być leczona przez lekarza rodzinnego i nie wymagać skierowania do specjalisty, jak się obecnie zaleca.

„Duża część dzieci, które chrapią i mają trudności z oddychaniem, może być skutecznie leczona przez lekarza pierwszego kontaktu, stosując przez sześć tygodni donosowe aerozole z solą fizjologiczną jako leczenie pierwszego rzutu – wskazała prof. Perrett. - Korzystanie z tańszego i łatwo dostępnego leczenia poprawiłoby jakość życia tych dzieci, zmniejszyłoby obciążenie usług specjalistycznych, skróciło czas oczekiwania na operację i obniżyło koszty szpitali”.(PAP)

Dobrze być w formie

2023-03-22, godz. 07:00 Nieumiejętne korzystanie z urządzeń ekranowych - problemem społecznym dotyczącym wszystkich grup wiekowych Nieumiejętne korzystanie z internetu i urządzeń ekranowych jest dzisiaj problemem społecznym, dotyczącym wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dzieci i młodzieży… » więcej 2023-03-21, godz. 07:00 Badacze wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków… » więcej 2023-03-20, godz. 07:00 Naukowcy: Kibicowanie pomaga psychice Udział w wydarzeniach sportowych poprawia dwa główne parametry dobrostanu psychicznego: zmniejsza poczucie samotności i zwiększa poczucie sensu życia - uznali… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet Według obszernej analizy dostępnych badań tzw. dieta śródziemnomorska średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci… » więcej 2023-03-16, godz. 07:00 Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry Trwa akcja 'Polscy Okuliści Kontra Jaskra'. W obchodzonym Światowym Tygodniu Jaskry do 18 marca w wybranych placówkach będzie można bezpłatnie i bez skierowania… » więcej 2023-03-15, godz. 07:00 Kampania edukacyjna "Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu" Rozpoczęła się kampania edukacyjna 'Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu'. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zakażeń… » więcej 2023-03-14, godz. 07:00 Czterodniowy tydzień pracy poprawia samopoczucie i utrzymuje wydajność Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu… » więcej 2023-03-13, godz. 07:00 NFZ: każdy mężczyzna powinien pamiętać o regularnych badaniach O czym każdy mężczyzna powinien pamiętać, jeśli chce się cieszyć dobrym zdrowiem? O sporcie, zdrowym trybie życia, odpowiedniej diecie i radzeniu sobie… » więcej 2023-03-10, godz. 08:00 Kobiety pobiły rekord w Polski w samobadaniu piersi Nauka poprawnego samobadania i prelekcja na temat profilaktyki raka piersi - to elementy wydarzenia, które zorganizowano w Gdańsku. Głównym punktem spotkania… » więcej 2023-03-09, godz. 07:00 Powstał poradnik dla osób po udarze mózgu, ich rodzin i opiekunów Średnio co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu - wynika z lekarskich statystyk. Chorzy wymagają szybkiego leczenia, a później właściwej opieki i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »