Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-12-19, 10:54 Autor: Fundacja Orły Sportu

Cała Polska na orliki. Rodzinny sport, przygoda i inspiracja

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Jesienna seria wydarzeń w ramach projektu Dzień Sportu na Orliku 2022 dobiegła końca. Dzięki Fundacji Orły Sportu oraz funduszom Ministerstwa Sportu i Turystyki w 15 województwach w całej Polsce odbyły się imprezy sportowo-rekreacyjne. Akcja skierowana była do wszystkich Polaków bez względu na wiek czy formę fizyczną. Podobnie jak w poprzednich latach, Dzień Sportu odbywał się na obiektach typu orlik, wykorzystując istniejącą infrastrukturę sportową oraz dodatkowe urządzenia i atrakcje. Impreza miała formę festynu multisportowego, który gwarantował świetną zabawę oraz wspólną aktywność dla każdego. Jak zawsze dominował sport, który jest doskonałym rozwiązaniem na wspólne spędzanie rodzinnego czasu. Wydarzenie promowało integrację i solidarność międzypokoleniową oraz aktywizowało lokalną społeczność.

W tegorocznej edycji projektu Dzień Sportu na Orliku 2022 wzięło udział ponad 3200 uczestników, a w sportowy wolontariat zaangażowało się aż 50 wolontariuszy. Co bardzo ważne, akcja dotarła praktycznie do każdego zakątka Polski, również do niewielkich miejscowości, w których dostępność do mniej popularnych dyscyplin sportowych jest ograniczona.


„Zawsze stawiamy na różnorodność i atrakcyjną formę wydarzeń – mówi prezes Fundacji Orły Sportu Rafał Wosik. – Chcemy, pokazać każdemu uczestnikowi, że wspólne aktywne spędzanie czasu i sport to najlepsze rozwiązanie na nudę”.


Podczas każdego z wydarzeń uczestnicy mieli okazję brać udział w różnorodnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych, poprzedzonych wielką rozgrzewką. W wielu lokalizacjach można było wziąć udział w rodzinnym biegu z przeszkodami, jak również w biegach indywidualnych oraz zmierzyć się z torem przeszkód typu runnmagedon. Znalazło się też dużo konkurencji lekkoatletycznych oraz meczy w ciekawych dyscyplinach sportowych, takich jak Rugby Tag, Mölkky czy speedball. Nie zabrakło klasycznych konkurencji piłkarskich, koszykarskich i siatkarskich, jak i bardziej piknikowych aktywności typu bieg w workach, bieg na nartach wieloosobowych czy chodzenie na szczudłach. Można było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku do tarczy czy zabawach podwórkowych oraz konkurencjach przy muzyce.


Na wielu wydarzeniach pojawiły się ciekawe urządzenia podnoszące atrakcyjność imprez. Uczestnicy z zaangażowaniem korzystali z takich sprzętów jak: blazepood, bramki do pomiaru siły strzału, piłkarskiego billarda, mobilnego boiska do gry, cymbergaja, kul bubble soccer, mini golfa czy strzelnicy ASG. Odbyły się zajęcia nauki gry w szachy z trenerem i sędzią szachowym oraz na symulatorze szachowym. Pojawiły się konkurencje zręcznościowe i wytrzymałościowe z wykorzystaniem min.: refleksomierzy, rowerków treningowych, bieżni, ergometrów wioślarskich i kajakarskich, a także trenażerów kolarskich z funkcją smart, gdzie dzieci widziały swój wyścig na monitorze.


Mieliśmy również okazję wziąć udział w biegu na 5 km w ramach akcji RakReaton- gdzie każdy przebiegnięty kilometr to wsparcie finansowe dziecięcych oddziałów onkologicznych. Pokazaliśmy w ten sposób jak sport łączy ludzi, angażuje i pomaga.


Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w zajęciach patriotyczno-historycznych. Uczestnicy mieli za zadanie ułożyć na czas puzzle nawiązujące do wydarzeń i postaci historycznych, lokalnych bohaterów zaangażowanych w sport i walkę o ojczyznę. Odbyły się też quizy historyczno-sportowe z drobnymi upominkami. W wielu lokalizacjach wydarzenie uświetniły występy młodych grup artystycznych, jak na przykład „Taniec z flagami” wykonany przez dziewczęta ze Szczekocina oraz występ młodych dziewczynek, które zaśpiewały piosenkę o niepodległości.


Akcję uświetniły prezentacje klubów sportowych, pokazy freestyle’u footballowego, zajęcia z samoobrony, jak i boksu olimpijskiego. Zadbano też o aspekt edukacyjny i przeprowadzono zajęcia z pomocy przedmedycznej. Podczas wydarzenia nie zabrakło też ambasadorów projektu i znanych sportowców.


„Dla dzieci możliwość spotkania prawdziwej gwiazdy sportu na żywo to wielkie wydarzenie, dające dużo motywacji i inspiracji do działania – podkreśla Rafał Wosik – Wierzymy, że takie wydarzenia pozwolą uwierzyć dzieciom w ich moc i zachęcą do aktywnego działania, zarówno w sporcie, jak i w życiu”.


W tegorocznym Dniu Sportu na orliku wzięli udział między innymi:


– Magdalena Fularczyk-Kozłowska - mistrzyni olimpijska w wioślarstwie,


– Anna Puławska –wicemistrzyni olimpijska i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich,


– Jakub Piątek - zawodnik rajdowy,


– Bogdan Zając- drugi trener reprezentacji polski i reprezentant polski w piłce nożnej,


– Mariusz Rzedzicki - dwukrotny mistrz polski w speed-ballu,


– Kamil Drzewucki- polski football freestyler, jeden z pionierów tej sztuki w naszym kraju,


– Marek Kujawski – mistrz świata w podnoszeniu sztangi leżąc,


– Paweł Mróz – multimedalista mistrzostw polski w judo,


– Łukasz Sekulski - zawodnik Wisły Płock,


– Dawid Krzyżowski- mistrz Polski we freestyle football,


– rugbiści mistrzów Polski w Rugby RC Orkan Sochaczew,


– Leszek Kraczkiewicz - piłkarz ekstraklasy w drużynie Górnika Zabrze, Hutnika Kraków,


– Artur Sejud - bramkarz legenda drużyny Wisły Płock,


– Tomasz Potok - wielokrotny mistrz polski w biegach przełajowych,


– Mateusz Pawleta – trzykrotny finalista mistrzostw polski w szachach do lat 7 i 8. mistrz województwa świętokrzyskiego do lat 10,


– lokalni maratończycy z Grupy Biegowej Wybiegani.


Jak widać Dzień Sportu na Orliku 2022 to połączenie wyśmienitej sportowej zabawy w rodzinnej atmosferze, niezwykłej aktywnej przygody, wartości patriotycznych oraz inspiracji do działania i rozwoju. Mamy nadzieję, że takich akcji będzie w kolejnych latach jeszcze więcej.


Dzień Sportu na Orliku 2022 to projekt organizowany przez Fundację Orły Sportu, dofinansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Dobrze być w formie

2023-03-30, godz. 07:00 Naukowcy: trzeba monitorować narażenie pracowników na spaliny z diesla Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na istnienie związku między narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla a zwiększoną częstością występowania… » więcej 2023-03-29, godz. 07:00 Lasy zmniejszają globalne zagrożenia dla zdrowia Lasy i drzewa zapewniają cień, żywność i wodę w regionach, które w coraz większym stopniu cierpią z powodu suszy i upałów, takich jak Maroko, ale jednocześnie… » więcej 2023-03-28, godz. 07:00 Depresja przyspiesza starzenie Biologiczny wiek starszych osób z depresją jest późniejszy, niż ich rówieśników bez tej choroby. Częściej cierpią na różne medyczne problemy, a starzej… » więcej 2023-03-27, godz. 08:00 Badanie: jedna piąta Polaków przeznacza w skali roku ponad 1 tys. zł na uprawianą dyscyplinę sportu Ponad jedna czwarta Polaków inwestuje w skali roku do 200 zł rocznie na produkty i usługi związane z uprawianą dyscypliną sportu, a jedna piąta ponad 1000… » więcej 2023-03-24, godz. 07:00 FIS oraz IBU zabraniają stosowania wosków fluorowych Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardu (FIS) oraz Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) zakazały od sezonu 2023/2024 stosowania przez sportowców smarów… » więcej 2023-03-23, godz. 07:00 Badanie: co trzeci ankietowany pija soki kilka razy w tygodniu Co trzeci ankietowany Polak pija soki kilka razy w tygodniu, najczęściej z chęci uzupełnienia witamin i innych składników odżywczych. Ulubionym sokiem jest… » więcej 2023-03-22, godz. 07:00 Nieumiejętne korzystanie z urządzeń ekranowych - problemem społecznym dotyczącym wszystkich grup wiekowych Nieumiejętne korzystanie z internetu i urządzeń ekranowych jest dzisiaj problemem społecznym, dotyczącym wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dzieci i młodzieży… » więcej 2023-03-21, godz. 07:00 Badacze wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków… » więcej 2023-03-20, godz. 07:00 Naukowcy: Kibicowanie pomaga psychice Udział w wydarzeniach sportowych poprawia dwa główne parametry dobrostanu psychicznego: zmniejsza poczucie samotności i zwiększa poczucie sensu życia - uznali… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet Według obszernej analizy dostępnych badań tzw. dieta śródziemnomorska średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »