Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-06-28, 09:00 Autor: PAP

Hormon wzrostu pomaga osobom z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Hormon wzrostu poprawia stan zdrowia wątroby pacjentów z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby (NAFLD) poprzez redukcję poziomu tłuszczu i łagodzenie stanów zapalnych wątroby - ogłoszono podczas na ENDO 2022, corocznyego spotkania Endocrine Society w Atlancie.
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD) to stłuszczenie wątroby, którego przyczyną są czynniki inne, niż nadmierne spożycie alkoholu. Najczęściej do NAFLD prowadzą otyłość i cukrzyca. Stłuszczenie wątroby prowadzić może do zapalenia wątroby, a następnie - w przebiegu choroby - do zwłóknienia i marskości. NAFLD występuje u 25 proc.osób na całym świecie i do 80 proc osób z otyłością w Stanach Zjednoczonych.

„Dwa czynniki ryzyka NAFLD, otyłość i cukrzyca, stają się coraz bardziej powszechne” – powiedziała główna badaczka, dr Laura Dichtel z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School w Bostonie. „Obecnie nie mamy żadnego zatwierdzonego przez FDA leczenia NAFLD, a utrata masy ciała jest jedyną skuteczną terapią. Zrozumienie, w jaki sposób hormon wzrostu poprawia obecnośc tłuszczu w wątrobie i stan zapalny u osób z NAFLD, może prowadzić do opracowania nowatorskich terapii celowanych”.

Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH) jest postępującą postacią NAFLD. NASH charakteryzuje się zapaleniem wątroby, uszkodzeniem jej komórek i często towarzyszy mu zwłóknienie wątroby. NASH z ciężkim zwłóknieniem może prowadzić do marskości lub niewydolności. Marskość NASH jest jedną z głównych przyczyn przeszczepu wątroby w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy zdecydowali się zbadać działanie hormonu wzrostu w NAFLD, ponieważ wiadomo, że podawanie hormonu wzrostu zmniejsza zawartość tłuszczu w tkance tłuszczowej i łagodzi stany zapalne. „Wiemy, że wyższa masa ciała wiąże się ze stosunkowo niższym poziomem hormonu wzrostu i wyższymi wskaźnikami NAFLD i NASH” – powiedział Dichtel. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy podawanie hormonu wzrostu u zdrowych osób dorosłych z nadwagą/otyłością i NAFLD złagodziłoby stłuszczenie wątroby, stany zapalne i zwłóknienie”.

Naukowcy przebadali 41 uczestników, którym przez 6 miesięcy podawano hormon wzrostu lub placebo w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą.

Jak wykazały pomiary metodą rezonansu magnetycznego, poziom tłuszczu w wątrobie oraz nasilenie zapalenia i zwłóknienia wątroby uległy poprawie pod wpływem hormonu wzrostu w porównaniu z grupą placebo. Poprawiły się również wyniki testów czynności wątroby i wskaźniki stanu zapalnego. Hormon wzrostu był dobrze tolerowany i nie było żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa.

„Te badania przybliżają nas o krok do zrozumienia, w jaki sposób nasze własne hormony wpływają na NAFLD" – wskazała dr Dichtel. „To pokazuje, że zwiększenie poziomu hormonu wzrostu w organizmie może poprawić stan zdrowia wątroby u pacjentów z NAFLD".(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

Dobrze być w formie

2024-11-19, godz. 10:11 Test stania na jednej nodze dobrze określa stan zdrowia i ryzyko zgonu u osób 50+ U osób po pięćdziesiątce dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze - wykazały… » więcej 2024-11-18, godz. 09:54 Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać, a jeśli nie jest to możliwe, to wcześnie ją wykrywać i leczyć, bo prowadzi do groźnych powikłań - podkreśla… » więcej 2024-11-17, godz. 09:43 Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg Naukowcy ze Szkocji przyjrzeli się, co dzieje się z mózgiem człowieka między 11. a 82. rokiem życia. Wieloletnie badanie pokazało, że kolosalne znaczenia… » więcej 2024-11-16, godz. 10:20 Ekspert: Zdrowie psychiczne może być przyczyną niskiej dzietności Kłopoty ze zdrowiem psychicznym i pesymizm co do przyszłości świata mogą być powodem niskiej dzietności w Szwecji - uważa Glenn Sandstroem. Naukowiec przeprowadził… » więcej 2024-11-15, godz. 15:56 Geriatra: możemy dożyć 120 lat Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi. Niektórzy naukowcy za taką granicę uznają 120. rok… » więcej 2024-11-14, godz. 15:18 Od ćwiczenia mięśni rosną neurony Biochemiczne i fizyczne efekty treningu mieśni mogą korzystnie wpływać na układ nerwowy - potwierdzają nowe badania opublikowane w „Advanced Healthcare… » więcej 2024-11-13, godz. 11:52 78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie symptomy wypalenia zawodowego 78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie co najmniej jeden z czternastu symptomów wypalenia zawodowego - to wzrost o 13 p.p. w ciągu trzech lat - wynika… » więcej 2024-11-12, godz. 07:00 Jak skomponować dietę według talerza zdrowego żywienia Kasza, jajko sadzone, surówka z kiszonej kapusty i owoc sezonowy - tak może wyglądać wartościowy obiad skomponowany zgodnie z talerzem zdrowego żywienia. » więcej 2024-11-08, godz. 09:00 Wykształcenie, zawód i zamożność wpływają na ryzyko demencji Czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak wykształcenie, zawód i poziom zamożności wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia upośledzenia funkcji poznawczych… » więcej 2024-11-07, godz. 07:00 Movember, czyli kampania poświęcona męskim nowotworom Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Ruszyła kolejna odsłona kampanii Movember. Specjaliści zachęcają panów w każdym wieku, by zadbali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »