Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-05-27, 12:00 Autor: PAP

Powstał czujnik, który mierzy poziom cukru i alkoholu we krwi oraz zmęczenie mięśni

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Sportowe opaski mierzące tętno, liczbę zrobionych kroków, pokonany dystans i inne parametry są już bardzo powszechne. Naukowcy z Kaliforni poszli o krok dalej. Opracowali urządzenie, które monitoruje jednocześnie poziomy cukru i alkoholu we krwi oraz zmęczenie mięśni. W dodatku jest zupełnie nieinwazyjne.
Nowy gadżet to krążek wielkości sporego guzika, który przyczepia się do skóry jak rzep i monitoruje aktualny poziom cukru, mleczanu i alkoholu we krwi. Dane te mogą być przydatne podczas treningu na siłowni albo wieczoru w barze. A twórcom urządzenia zależało przede wszystkim na ułatwieniu życia osobom z cukrzycą. Tak opisują swój wynalazek inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) w artykule opublikowanym w “Nature Biomedical Engineering”. "To jak laboratorium na skórze. Stale i jednocześnie mierzy wiele biomarkerów, umożliwiając użytkownikom monitorowanie ich zdrowia i dobrego samopoczucia podczas wykonywania codziennych czynności" - stwierdził Joseph Wang, profesor nanoinżynierii na UCSD.

Czujnik jest innowacyjny, bo dostępne obecnie komercyjne urządzenia tego typu mierzą w czasie rzeczywistym najwyżej jeden parametr, np. poziom glukozy. Dla cukrzyków to kluczowa informacja, ale jeszcze skuteczniej mogliby radzić sobie z chorobą, gdyby mieli ich więcej. Przydatne może być dla nich też monitorowanie poziomu alkoholu, bo jego wzrost może obniżyć poziom glukozy. Znajomość obu parametrów może więc pomóc osobom z cukrzycą zapobiegać nadmiernemu spadkowi glukozy we krwi po wypiciu drinka.

Przydatna dla diabetyków może być także informacja o poziomie mleczanu – biomarkera zmęczenia mięśni, ponieważ aktywność fizyczna wpływa na zdolność organizmu do regulowania poziomu glukozy. A zaprojektowany przez inżynierów z Kaliforni czujnik mierzy także ten parametr. "Dzięki naszemu urządzeniu ludzie mogą zaobserwować zależności między skokami lub spadkami glukozy a dietą, ćwiczeniami i piciem napojów alkoholowych. A to może znacznie poprawić jakość ich życia" – tłumaczy jeden ze współautorów projektu, Farshad Tehrani.

Czujnik jest bezprzewodowy i mocuje się go do skóry przylepcem z dwudziestoma pięcioma mikroskopijnymi igiełkami. Grubość każdej z nich nie przekracza jednej piątej grubości ludzkiego włosa. Założenie czujnika nie jest bolesne, bo mikroigły ledwie wnikają pod powierzchnię skóry. Na końcach mikroigieł różne enzymy reagują z mleczanem, glukozą i alkoholem znajdującym się w otaczającym komórki pod skórą płynie śródmiąższowym. Reakcje te generują niewielkie prądy elektryczne, które są analizowane przez czujniki elektroniczne i przesyłane bezprzewodowo do aplikacji na smartfona.

Dotychczas prototyp został przetestowany na pięciu ochotnikach, którzy nosili je na ramieniu podczas ćwiczeń, posiłku i picia kieliszka wina. Uzyskane pomiary były zgodne z wykonywanymi za pomocą komercyjnego glukometru, alkomatu i laboratoryjnymi pomiarami poziomu mleczanu we krwi.

Baterię czujnika można ładować za pomocą standardowej ładowarki do smartfonów, a panel mocujący jest jednorazowy i wymienny, co będzie ważne przy komercjalizacji urządzenia. Aby rozwijać projekt komercyjnie, autorzy założyli start-up AquilX. Planują przede wszystkim zwiększenie trwałości mikroigłowego przylepca. Z entuzjazmem myślą też o możliwości rozszerzenia zastosowania urządzenia do monitorowania poziomu leków i innych parametrów zdrowotnych. (PAP Life)

Dobrze być w formie

2022-08-18, godz. 09:00 Wykształcenie, praca i towarzystwo chronią przed demencją Budowanie zasobów poznawczych, na które składają się m.in. wiedza i aktywność społeczna, zmniejsza ryzyko rozwoju demencji - czytamy w piśmie „Neur… » więcej 2022-08-17, godz. 09:00 Dieta bogata w wapń i potas może pomóc w zapobieganiu kamicy nerkowej Uzupełnienie diety pokarmami bogatymi w wapń i potas może zapobiegać nawrotom powodujących bolesne objawy kamieni nerkowych - informują naukowcy na łamach… » więcej 2022-08-16, godz. 09:00 Podczas upałów nie pij zimnej wody Nawadnianie organizmu podczas wysokich temperatur jest kluczowe. Jednak temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała i nie należy pić… » więcej 2022-08-12, godz. 09:00 Suplementacja witaminą D3 nie ma wpływu na wzmocnienie kości zdrowych osób Wyniki dużego badania klinicznego nie potwierdzają stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia złamań u zdrowych mężczyzn i kobiet w USA. Praca… » więcej 2022-08-11, godz. 09:00 Dermatolog: częściej stosujemy kremy z filtrem, ale mało kto robi to prawidłowo Ważna jest prawidłowa aplikacja kremów z filtrem. Może stosujemy je coraz częściej, ale mało kto robi to prawidłowo - powiedziała w rozmowie z PAP dermatolog… » więcej 2022-08-10, godz. 09:00 Prof. Samoliński: Alergia może zabić Są alergie, które są niebezpieczne. Najbardziej dramatyczny przebieg alergii to jest anafilaksja, która - kończąc się wstrząsem anafilaktycznym - może… » więcej 2022-08-09, godz. 09:00 Ekspertka: choroby zakaźne to jest worek, z którego może się jeszcze bardzo wiele wysypać Obecnie doświadczenie i światowe obserwacje uczą nas, że choroby zakaźne to jest worek, z którego może się jeszcze bardzo wiele wysypać - powiedziała… » więcej 2022-08-08, godz. 17:00 Szlachetne zdrowie [05.08.2022] Zapraszamy do wysłuchania piątkowej audycji. » więcej 2022-08-08, godz. 09:00 Bardzo ważne zmiany dla diabetyków już wkrótce Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną… » więcej 2022-08-05, godz. 09:00 Złe odżywianie i chaos w domu szkodzą zdolnościom poznawczym dzieci Nieprawidłowe odżywianie i chaotyczne środowisko domowe mogą niekorzystnie wpływać na pamięć, koncentrację i kontrolę emocji u dzieci - informują naukowcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »