Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-04-29, 09:00 Autor: PAP

Rozciąganie szyi może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Rozciąganie stawów lub kręgosłupa z głośnym "strzelaniem” u jednych wywołuje nieprzyjemne wzdrygnięcie, innym sprawia przyjemność, połączoną z poczuciem większej mobilności danej części ciała. Jednak takie "pykanie” w szyi może być niebezpieczne.
Zazwyczaj “strzelanie” pojawia się w konkretnych stawach i ma związek z budową anatomiczną danej osoby - luźniejszym połączeniem w danym miejscu. Wskutek rozciągnięcia, stykające się powierzchnie kości tymczasowo się rozdzielają, a pomiędzy nimi tworzy się pęcherzyk powietrza, który potem, przy gwałtownym ruchu, pęka. W obu wypadkach może być słyszalny charakterystyczny dźwięk.

U niektórych ten odgłos wywołuje nieprzyjemny dreszcz, ale są też osoby, które uznają to za przyjemne i nawet celowo rozciągają stawy lub kręgosłup, by “pyknął”, bo wtedy czują, że poprawia się ich ruchomość. O ile “strzelaniu” nie towarzyszą żadne dolegliwości, nie ma w tym nic niepokojącego. Z jednym wszakże wyjątkiem - szyją. Okazuje się bowiem, że ta chwilowa ulga, którą daje uwolnienie giętkości szyi, może prowadzić do udaru. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko.

Z czego to wynika? Biegnące w szyi dwie tętnice kręgowe łączą się, tworząc tętnicę podstawną, która zaopatruje w krew tylną część mózgu. Kiedy zginamy lub obracamy szyję, tętnice się rozciągają. Drobne, ale dość gwałtowne przemieszczenie kręgów szyjnych przy rozciąganiu może powodować mikrouszkodzenia nabłonka wyściełającego wnętrze tych naczyń tętniczych. Powinien on być idealnie gładki, bo każda nierówność powoduje ryzyko powstawania zakrzepów. Takie skrzepy mogą same się rozpuścić, ale zdarza się, że odrywają się od ścianki naczynia i trafiają do mózgu, blokując dopływ krwi do jego części. To właśnie udar niedokrwienny.

Częste rozciąganie czy rozprostowywanie szyi, które powoduje gwałtowne przemieszczanie się kręgów między sobą, może z czasem osłabiać więzadła stabilizujące stawy między kręgami, co powoduje zwiększoną ruchomość kręgów. Jednocześnie wzrasta ryzyko mikrourazów naczyń krwionośnych. Nie oznacza to, że jednak, że powinniśmy się obawiać przynoszących ulgę masaży czy innych zabiegów fizjoterapeutycznych szyi. Ryzyko, że powodują one uszkodzenie tętnicy jest znikome - szacuje się, że nie większe niż 1 na 200 lub nawet 250 tysięcy. (PAP Life)

Dobrze być w formie

2024-07-30, godz. 07:00 Woda i owoce podczas uprawiania sportu w upał Wcześnie rano lub wieczorem - bieganie i inne aktywności latem najlepiej uprawiać poza godzinami, kiedy jest najwyższa temperatura. » więcej 2024-07-29, godz. 07:00 Odpowiednia dieta wpływa na wyniki sportowe To, co jemy, ma ogromny wpływ na wyniki sportowe w przypadku amatorów, i wyczynowców - powiedziała dietetyczka Monika Hajduk. » więcej 2024-07-26, godz. 07:00 Ostra białaczka szpikowa (AML) - diagnostyka i leczenie Lekarze hematolodzy apelują o regularne badanie krwi. Białaczka to jeden z niewielu nowotworów, które można wykryć najbardziej podstawowym badaniem krwi… » więcej 2024-07-25, godz. 14:00 UNICEF: Drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci na świecie jest zanieczyszczenie powietrza Zanieczyszczenie powietrza jest drugim globalnym czynnikiem ryzyka zgonu dzieci - wynika z opublikowanego w środę raportu UNICEF i niezależnej organizacji badawczej… » więcej 2024-07-25, godz. 07:00 Prawo.pl: ma powstać podziemna infrastruktura medyczna na wypadek wojny Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje, że szpitale, których organem założycielskim jest MSWiA i MON, zostaną wyposażone w podziemną… » więcej 2024-07-24, godz. 07:00 Anna Olczak-Pieńkowska z WIM o mitach dotyczących boreliozy Stawianie diagnozy na podstawie stwierdzenia boreliozy u kleszcza - to najczęstszy mit dotyczący tej choroby, z którym mają do czynienia specjaliści. » więcej 2024-07-23, godz. 07:00 Jedzenie małych ryb w całości może "przedłużać życie" Jedzenie przez kobiety w całości małych ryb przekłada się na mniejsze ogólne ryzyko śmierci, a także mniejsze ryzyko zgonu z powodu nowotworów - wynika… » więcej 2024-07-22, godz. 07:00 Dieta ketogeniczna może sprzyjać dobrej pamięci Badanie na myszach pokazało, że dieta ketogeniczna powoduje powstawanie substancji wspierających mózg. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii wspierających… » więcej 2024-07-19, godz. 07:00 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-07-18, godz. 07:00 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »