Radio Opole » Dobrze być w formie
2021-02-20, 13:42 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Czy to jeszcze jest sport? Karol Kopańko o historii polskiego e-sportu

Zdjęcie ilustracyjne, pracownia do e-sportu w Zespole Szkół w Ozimku [fot. Witold Wośtak]
Zdjęcie ilustracyjne, pracownia do e-sportu w Zespole Szkół w Ozimku [fot. Witold Wośtak]
Polski e-sport to dziedzina, która posiada już swoją bogatą historie. Popularność e-sportu na początku XXI wieku rosła w zaskakującym tempie. Popularność pro-gamingu w naszym kraju w dużej mierze zawdzięczamy sukcesom „Złotej Piątki”. Co kryje się pod tą nazwą?
E-sport to rywalizacja między pojedynczymi zawodnikami lub drużynami w grach wideo. To gry, które łączą miliony graczy na całym świecie, w których można rywalizować oraz brać udział w różnego rodzaju mistrzostwach. E-sport to zjawisko, które w ostatnich latach ogromnie zyskało na popularności, oglądalnością dorównując największym widowiskom sportowym na świecie.

Gry komputerowe można porównać do dyscyplin sportowych, choć zdecydowanie różnią się od sportu tradycyjnego. Nie ma tu mowy specjalnie o aktywności fizycznej, ale jak zaznacza Karol Kopańko, profesjonalna gra dobrze wpływa na nasz umysł - To, że ludzie szlifują swoje umiejętności w grach komputerowych przekłada się później na takie rzeczy w świecie rzeczywistym jak na przykład lepsza zdolność postrzegania peryferyjnego, kiedy musimy nie tylko patrzeć i skupiać się na jednym punkcie ale obserwować to, co dzieje się dookoła, ogarniać całą mapę. W momencie kiedy myślimy nad strategią to neuronalne połączenia w mózgu też ulegają wzmocnieniu, więc im bardziej ćwiczymy nasz mózg, tym silniejszy się staje.

E-sport jest kwalifikowany głównie na płaszczyźnie aktywności intelektualnej, na podobnej podstawie co m.in. szachy. Karol Kopańko zwraca uwagę, że najważniejsza jest strategia - Cały czas na bieżąco trzeba analizować jaka jest strategia przeciwnika, jak najlepiej go pokonać, jak przechytrzyć przeciwnika.

Warto zaznaczyć, że Polacy w świecie e-sportu, są prawdziwą potęgą. O czym opowiada w rozmowie Karol Kopańko, autor pierwszej książki dotyczącej e-sportu.

Rozmowę z Karolem Kopańko przeprowadzili Beata Granatowska oraz Ireneusz Prochera w audycji "Trendy i Owędy" [15.02.2021 r.]
Rozmowa z Karolem Kopańko

Dobrze być w formie

2021-04-20, godz. 08:59 Joga twarzy, naturalny sposób na piękno Joga twarzy to ćwiczenia twarzy, które przynoszą efekty w postaci spłycenia zmarszczek, poprawy owalu oraz napięcia skóry. Praktykuje ją coraz więcej osób… » więcej 2021-04-18, godz. 07:33 Od czego zacząć przygodę z bieganiem? Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych w Polsce. Nie wymaga żadnego sprzętu ani przygotowania. Każdy może to robić - wystarczy ubrać… » więcej 2021-04-16, godz. 08:44 Dawid Dyminczuk o tym, co powinny jeść osoby, które mają problemy z wątrobą Głównym zadaniem wątroby jej usuwanie z organizmu wszelkich nieczystości - w szczególności są to toksyny zawarte w żywności, metale ciężkie, chemiczne… » więcej 2021-04-14, godz. 09:56 Podróżniczka ekstremalna - Kamila Kielar o miłości do przygód Przejechanie rowerem sporej części Kanady i Alaski zimą, samotne przejście Pacific Creat Trail, podróż przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka czy Bije… » więcej 2021-04-12, godz. 09:36 Taniec i jego terapeutyczny wpływ na nasze ciało i umysł Tempo codziennego życia wzrasta. Nieodłącznymi elementami naszego współczesnego świata stały się hałas, stres i pośpiech. Lekarstwem na pędzący tryb… » więcej 2021-04-10, godz. 07:39 Masz jaja - idź na badania, dlaczego profilaktyka zdrowia jest taka ważna? Głównym celem akcji jest natomiast promowanie idei profilaktycznych badań mężczyzn pod kątem nowotworów. Krzysztof Danków, organizator akcji, który pokonał… » więcej 2021-04-08, godz. 08:22 Oskar Koźlik o prototypie bezobsługowej szklarni Szklarnia z pachnącymi, ekologicznymi warzywami, której... nie trzeba obsługiwać - kto nie chciałby mieć takiego cudu techniki w swoim ogródku. Niewykluczone… » więcej 2021-04-06, godz. 10:03 Iwona Wierzbicka o zaletach i wadach picia wody Woda odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Ile szklanek wody najlepiej pić, aby organizm był dobrze nawodniony? Czy temperatura… » więcej 2021-04-04, godz. 07:28 Taniec mocy. O spontanicznym ruchu oraz jego korzyściach Sławomir Gęściak Ciało jest siedzibą naszych emocji, które pod wpływem ruchu mogą się uwalniać w postaci śmiechu, płaczu czy nawet krzyku. To uzdrawiające doświadczenie… » więcej 2021-04-02, godz. 07:57 Post a zdrowie. Rozmowa z Renatą Ptak-Kolorz Post, czyli powstrzymywanie się od jedzenia, może mieć dobry wpływ na nasz organizm. Eksperci twierdzą, że to prosty sposób na przedłużenie życia, oczyszczenie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »