Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności

Aktualności

2018-01-03, 09:29

Dom dziecka to też ciepły dom

Sylwia Sadowska - Klimas [fot. Dorota Kłonowska]
Sylwia Sadowska - Klimas [fot. Dorota Kłonowska]
Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych - zarówno tych zastępczych, jak i biologicznych. Do tej pory gościliśmy u takich właśnie rodzin, a dzisiaj (29.12) odwiedzamy z radiowym mikrofonem dom dziecka. Okazuje się, że w myśl nowych przepisów nie są to już anonimowe placówki - molochy. Mają liczyć do 14 osób, czyli niewiele więcej niż rodzina zastępcza. Czas pokaże, czy faktycznie dojdzie do ich stopniowej likwidacji i zastąpienia rodzinnymi domami dziecka. W powiecie nyskim działa tzw. Centrum Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych, skupiające trzy domy dziecka - w Paczkowie, Nysie i Jasienicy. Po nyskim domu dziecka oprowadza nas dyrektorka Centrum Sylwia Sadowska - Klimas.
2017-12-28, 13:55

Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze

Pani Anna [fot. Dorota Kłonowska]
Pani Anna [fot. Dorota Kłonowska]
W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem wychowała piątkę dzieci, a dodajmy, wszystkie zdobyły wyższe wykształcenie, ale też jednocześnie sama pracowała na odpowiedzialnym stanowisku, bowiem jest księgową w dużej instytucji. A dodatkowo jeszcze miała czas na realizację własnych pasji, bowiem śpiewa w chórze.
2017-12-27, 11:47

Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie

Pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie, która ma trójkę własnych dzieci i zaopiekuje się jeszcze ósemką z domu dziecka. To rozwiązanie - chyba pierwsze tego typu w Polsce, bowiem starostwo zapowiada dalsze kupowanie takich domów, aby stopniowo likwidować domy dziecka.
2017-12-21, 11:05

Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły

Choinka [fot. Dorota Kłonowska]
Choinka [fot. Dorota Kłonowska]
Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Wszyscy zgodnie podkreślają, że to czas szczególny, bowiem scala rodziny, wprowadza więź pomiędzy domownikami i pozwala odczuć ciepłą atmosferę, zwłaszcza potrzebną dzieciom, które nie miały lekko w życiu.
2017-12-20, 12:41

„Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria

Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego [fot. Dorota Kłonowska]
Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego [fot. Dorota Kłonowska]
21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych, z których część już się usamodzielniła i założyła własne rodziny. W szczerej rozmowie z naszą reporterką mówi zarówno o blaskach, jak i cieniach bycia zastępczą mamą.
2017-12-19, 10:20

Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana

Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej gromadce, ale mają jeszcze czas na pracę społeczną. Nawet jeśli ma się bliźniaki i tylko dwie ręce. - Mam troje dzieci. To 6-letnia córka i bliźniaki, które mają obecnie 4,5 roku. Już przy pierwszym dziecku marzyłam, że to będą bliźnięta. Udało się za drugim razem. Od początku wszystko sobie poukładałam, cały porządek dnia, bo mąż pracował za granicą. Grunt to dobra synchronizacja - zapewnia Joanna Ligas.
2017-12-18, 14:19

"Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z hejtem

Marek Święs [fot. Dorota Kłonowska]
Marek Święs [fot. Dorota Kłonowska]
Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy za strony rodzin wielodzietnych biologicznych, bowiem obawiają się konsekwencji w postaci niekorzystnych opinii otoczenia, a wręcz hejtu. Jedna z rodzin tłumaczyła, że jakiś czas temu, po artykule prasowym, spotkała się z taką falą hejtu w internecie, że dzieci obawiając się obśmiewania przez rówieśników nie chciały nawet chodzić do szkoły. Hejterzy używali m.in. takich określeń, jak dziecioroby, czy pasożyty społeczne.
2017-12-15, 13:49

Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka

[fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
[fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań sprzyjających zakładaniu rodzin wielodzietnych. To także konkretne przepisy dotyczące funkcjonowania placówek opiekuńczo-wychowawczych, które mają tworzyć dla dzieci prawdziwe, ciepłe domy. I tak, od 2020 r. mają zniknąć domy dziecka opiekujące się więcej niż czternaściorgiem podopiecznych.
2017-12-14, 10:23

Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej

Violett Kurpan z córką Sylwią [fot. Dorota Kłonowska]
Violett Kurpan z córką Sylwią [fot. Dorota Kłonowska]
Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę własnych – córkę i syna. Mieszkają w domu wielopokoleniowym, razem z babcią, która ma 101 lat i jest wciąż sprawną osobą – także zajmującą się wnukami.
12

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »