Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym…
2017-12-28, 13:55 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze

Pani Anna [fot. Dorota Kłonowska]
Pani Anna [fot. Dorota Kłonowska]
W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem wychowała piątkę dzieci, a dodajmy, wszystkie zdobyły wyższe wykształcenie, ale też jednocześnie sama pracowała na odpowiedzialnym stanowisku, bowiem jest księgową w dużej instytucji. A dodatkowo jeszcze miała czas na realizację własnych pasji, bowiem śpiewa w chórze.
- Pochodzę z rodziny wielodzietnej, podobnie mąż, zatem także nie chcieliśmy poprzestawać na jednym dziecku. Kiedy na świat przyszło trzech synów, mąż zapragnął jeszcze córki. Nadałam jej imię, które nie bardzo mu się podobało, zatem niedługo przyszła na świat kolejna córka - zgodnie z wolą męża - Marysia - śmieje się pani Anna.
Nasza rozmówczyni podkreśla, że wychowując piątkę dzieci nigdy nie korzystała z urlopów wychowawczych, zawsze po macierzyńskim wracała do pracy. Było to możliwe głównie dzięki pomocy mamy, która zajmowała się wnukami, z kolei córki wychowywał mąż.

Jak mówi pani Anna, dzieci z rodzin wielodzietnych są bardziej samodzielne, łatwiej odnajdują się w społeczeństwie i w życiu zawodowym.

- Nie rozumiem, dlaczego młode mamy poprzestają często na jednym dziecku, tym bardziej, że są teraz pampersy, bony wychowawcze, wiele preferencji dla rodzin wielodzietnych. W takich rodzinach łatwiej jest pokonywać trudności i nieszczęścia, a i radości jest zawsze więcej - mówi pani Anna.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »