Radio Opole » Audycje Radia Opole

ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY

Audycja poświęcona Kresom, czyli terenom wschodnim dawnej Rzeczypospolitej. Poznajemy historię obszarów, które przez wieki, aż do 1939 roku stanowiły integralną część naszego kraju. Wywodzą się stamtąd ludzie świata polityki i nauki, poeci, pisarze, kompozytorzy, wojskowi, którzy znacząco zapisali się w dziejach Polski. Jej losy trudno jest też sobie wyobrazić bez Wilna, Lwowa, Stanisławowa, czy Tarnopola.

Autor prowadzi rozmowy z Kresowianami, którzy wspominają czasy dzieciństwa i młodości, a także wielokulturową niezwykłość swoich rodzinnych stron. Nie brakuje też spotkań z przedstawicielami organizacji kresowych, historykami, politologami, ludźmi kultury, pasjonatami ziem wschodnich Rzeczypospolitej z kraju oraz z Ukrainy i Litwy.

Program jest kontynuacją cyklu spotkań z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją pt. „Na Kresy z Nicieją”.

Do słuchania w niedziele i święta od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

2021-01-19, 09:05

„Śladami Kresowej Atlantydy” (17.01.2021)

© (fot. flickr.com/Anosmia, na podstawie CC BY 2.0)
© (fot. flickr.com/Anosmia, na podstawie CC BY 2.0)
Zapraszamy na audycję, w której poruszyliśmy temat nierozwiązanej na Ukrainie kwestii restytucji mienia przedwojennych właścicieli, dotyczącej obiektów kościelnych oraz polskich stowarzyszeń. Przedstawiliśmy historię ich wieloletnich starań dotyczących kościoła i dawnego klasztoru Bernardynów w Gwoźdźcu.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »