Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków…
2021-09-06, 10:20 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od nowa

Halina Palmer-Piestrak z Uniwersytetu Opolskiego o ewakuacji Afgańczyków i pomocy im w ułożeniu sobie życia w Opolu
- Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad dwóch tygodni zaangażowana jest w pomoc Afgańczykom. Grupa szesnastu Afgańczyków, w tym kilkoro dzieci, uratowanych przed reżimem talibów jest już w Opolu. Wcześniej kilka dni spędzili w ośrodku w Białymstoku.
- W drodze eskortowała nas policja, dzieci pytały, czy tutaj też będą talibowie i prosiły mamę, żeby zakryła głowę w obawie, że talibowie mogą zrobić jej coś złego.
Afgańczycy są związani z Opolem i Uniwersytetem Opolskim. Cześć z nich to rodzina pracownika uczelni, pozostali studiowali w Opolu w ramach wymiany Erasmus +.
Najtrudniejsze momenty ewakuacji to moment dostania się na lotnisko. Mężczyźni byli bici, jednemu przystawiono kolbę karabinu do głowy. To wszystko widziały dzieci.

- To odbiło się na ich psychice. Staramy się już zapewnić im pomoc psychologiczną. Pamiętamy też, że część dzieci jest już w wieku szkolnym, przyjdzie moment kiedy będą musiały tego typu decyzje powstać (przyp. red. o rozpoczęciu nauki w szkole) - mówiła w Radiu Opole Halina Palmer-Piestrak.
Sprowadzona do Polski grupa, i dzieci i dorośli musi najpierw nauczyć się choć trochę języka polskiego.

- To są wykształceni ludzie, skończyli studia prawnicze, ekonomiczne, najprawdopodobniej tutaj prawnikami nie będą, ale rozmawialiśmy już z Wojewódzkim Urzędem Pracy, są różne projekty aktywizacyjne, planujemy intensywny kurs języka polskiego.

Afgańczycy wiążą swoją przyszłość z Polską, z Opolem. Obecnie są zakwaterowani na kampusie uniwersyteckim. Trwają już rozmowy z samorządami, z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. - Mamy nadzieję, że zaplecze lokalowe będzie możliwe - powiedziała Halina Palmer-Piestrak.

Równolegle prowadzona jest procedura ubiegania się o status uchodźcy, wszyscy z nich mają już tymczasowe dowody tożsamości cudzoziemca. - Naszym celem jest doprowadzenie do usamodzielnienia Afgańczyków. Część z nich to jeszcze studenci i chcą kontynuować naukę w połączeniu z pracą, którą będą mogli podjąć po uzyskaniu statusu uchodźcy.

Uniwersytetowi Opolskiemu udało się doprowadzić do ewakuacji 16 osób. Grupa ta była początkowo liczniejsza. Dwie osoby do samolotu nie weszły. Były to osoby starsze, zdecydowały się zostać w kraju. Sytuacja na lotnisku była coraz trudniejsza, warunki przedostania się na lotnisko i poziom niebezpieczeństwa na miejscu i to, co tam się działo spowodowało, że bali się, że będą opóźniać grupę. Chcieli dać szansę swoim dzieciom i wnukom na wydostanie się z kraju.
- Jesteśmy z nimi w kontakcie, gdyby wyrazili chęć i gotowość na wydostanie się z kraju, będziemy szukali wszelkich możliwych sposobów, żeby im to umożliwić.

W grupie, która do Opola przyjechała są studentki, których życie, przez sam fakt, że miały kontakt z kulturą zachodu było w Afganistanie zagrożone.
- Kobieta, która wyjeżdża bez rodziny, nie jest zaopiekowana przez rodzinę jest w tamtej kulturze uważane za bardzo odważny gest, plus wykształcenie wyższe, które nie jest normą i ten "zepsuty" zachód.

Zobacz także

2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej 2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »