Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-06, 09:53 Autor: Katarzyna Plewnia

Co dalej z Afgańczykami sprowadzonymi do Opola? "Trwają rozmowy z samorządami"

Uniwersytet Opolski [fot. M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski [fot. M.Matuszkiewicz]
Halina Palmer-Piestrak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Halina Palmer-Piestrak [fot. Justyna Krzyżanowska]
O szczegółach akcji ewakuacyjnej z Afganistanu oraz organizowaniu nowego życia afgańskim uchodźcom już w Polsce mówiła na antenie Radia Opole Halina Palmer-Piestrak z Uniwersytetu Opolskiego, zaangażowana w akcję sprowadzenia tych osób do naszego kraju.
- Najtrudniejsza część ewakuacji to było przedostanie się na lotnisko - tak o szczegółach akcji sprowadzenia do Polski Afgańczyków współpracujących z Uniwersytetem Opolskim mówiła na antenie Radia Opole Halina Palmer-Piestrak z Uniwersytetu Opolskiego, bezpośrednio w te działania zaangażowana. - To są wykształceni ludzie, po studiach prawniczych, ekonomicznych - myślę, że nie będzie im trudno przekwalifikować się. Oni chcą zostać w Polsce - podkreśliła. - Na razie zakwaterowani są na kampusie uniwersyteckim - wyjaśniła.

- Na ten moment trwają rozmowy z samorządami, trwają rozmowy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, jutro mamy spotkanie z panem wiceprezydentem Przemysławem Zychem, tak więc mamy nadzieję, że jakieś zaplecze lokalowe też będzie tutaj możliwe - mówiła na antenie Radia Opole.

- Nasi podopieczni są też w trakcie ubieganie się o status uchodźcy - dodała Halina Palmer-Piestrak.

- Wszyscy z nich mają już tzw. tymczasowe dowody tożsamości cudzoziemca, czyli jakikolwiek dokument wystawiony przez Rzeczpospolitą Polską, że ubiegają się o ochronę międzynarodową na terenie Polski. Od tego momentu liczymy na to, że to będzie ok. miesiąca, może półtora miesiąca do momentu, kiedy uzyskają ten status. W tym czasie mogą pobierać zasiłki, później również - no nie są to oczywiście jakieś straszne pieniądze, ale na start jest to coś, co umożliwi im się tu zagospodarować - dodała.

A głównym celem jest najszybsze usamodzielnienie się sprowadzonych z Afganistanu do Polski osób - puentowała na antenie Radia Opole Halina Palmer-Piestrak.
Halina Palmer-Piestrak, Uniwersytet Opolski, cz. 1
Halina Palmer-Piestrak, Uniwersytet Opolski, cz. 2

Wiadomości z regionu

2022-08-14, godz. 14:25 Zderzenie dwóch osobówek w Łubnianach. Dwie osoby zostały poszkodowane Mamy utrudnienia w Łubnianach w powiecie opolskim. Dziś (14.08) ok. godziny 12:50 na ul. Kolanowskiej zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i chrysler… » więcej 2022-08-14, godz. 14:13 Wielkie pożary na południu Francji. W akcji gaśniczej pomagają polscy strażacy, wśród nich opolski oficer prasowy… Około 1500 strażaków rotacyjnie walczy z pożarami lasów na południu Francji. Na miejscu jest 146 strażaków z Polski, którzy przyjechali tam 49 pojazdami… » więcej 2022-08-14, godz. 12:49 W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką… Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolsk… » więcej 2022-08-14, godz. 12:33 Uwaga, możliwe burze z gradem - ostrzegają synoptycy Synoptycy przestrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w regionie opolski. Wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2022-08-14, godz. 10:15 "Przedszkole na pewno powstanie". Wójt Domaszowic odpowiada na pogłoski o problemach z realizacją inwestycji Czy budowa nowego przedszkola w Domaszowicach stoi pod znakiem zapytania? Pojawiły się głosy, że gmina nie znajdzie pieniędzy na to, aby dołożyć do inwestycji… » więcej 2022-08-14, godz. 09:18 Odpust św. Jacka, jarmark i zawody w rzucie kamieniem. Dziś w Kamieniu Śląskim główna część obchodów patrona… To wydarzenie przyciąga zawsze tłumy wiernych. W weekend w sanktuarium w Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. To patron, który… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 We wtorek rusza "burzenie" mostu w Dąbrówce Łubniańskiej na DW 461. Będzie objazd We wtorek (16.08) zamknięty zostanie przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Utrudnienia związane z przebudową przeprawy utrzymają się do końca… » więcej 2022-08-14, godz. 08:42 Trwają przygotowania do gminnych dożynek w Głogówku. Święto plonów odbędzie się na początku września Głogówek przygotowuje się do gminnych dożynek w Oraczach. Radni przeznaczyli 50 tys. złotych na niezbędne remonty przed tym wydarzeniem. » więcej 2022-08-13, godz. 20:00 Na czym polega fenomen wojskowej grochówki? Ponoć to "magiczne ręce żołnierza" Żołnierska grochówka cieszy się niezmiennie dużą popularnością podczas pikników wojskowych. Nie inaczej było na błoniach Politechniki Opolskiej, bo… » więcej 2022-08-13, godz. 18:32 Budowa i rozbudowa świetlic wiejskich. Gmina Namysłów inwestuje w miejsca spotkań Namysłów chce rozbudowywać istniejące i tworzyć nowe wiejskie świetlice dla mieszkańców gminy. Właśnie trwa powiększenie miejsca spotkań mieszkańców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »