Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-06, 09:53 Autor: Katarzyna Plewnia

Co dalej z Afgańczykami sprowadzonymi do Opola? "Trwają rozmowy z samorządami"

Uniwersytet Opolski [fot. M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski [fot. M.Matuszkiewicz]
Halina Palmer-Piestrak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Halina Palmer-Piestrak [fot. Justyna Krzyżanowska]
O szczegółach akcji ewakuacyjnej z Afganistanu oraz organizowaniu nowego życia afgańskim uchodźcom już w Polsce mówiła na antenie Radia Opole Halina Palmer-Piestrak z Uniwersytetu Opolskiego, zaangażowana w akcję sprowadzenia tych osób do naszego kraju.
- Najtrudniejsza część ewakuacji to było przedostanie się na lotnisko - tak o szczegółach akcji sprowadzenia do Polski Afgańczyków współpracujących z Uniwersytetem Opolskim mówiła na antenie Radia Opole Halina Palmer-Piestrak z Uniwersytetu Opolskiego, bezpośrednio w te działania zaangażowana. - To są wykształceni ludzie, po studiach prawniczych, ekonomicznych - myślę, że nie będzie im trudno przekwalifikować się. Oni chcą zostać w Polsce - podkreśliła. - Na razie zakwaterowani są na kampusie uniwersyteckim - wyjaśniła.

- Na ten moment trwają rozmowy z samorządami, trwają rozmowy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, jutro mamy spotkanie z panem wiceprezydentem Przemysławem Zychem, tak więc mamy nadzieję, że jakieś zaplecze lokalowe też będzie tutaj możliwe - mówiła na antenie Radia Opole.

- Nasi podopieczni są też w trakcie ubieganie się o status uchodźcy - dodała Halina Palmer-Piestrak.

- Wszyscy z nich mają już tzw. tymczasowe dowody tożsamości cudzoziemca, czyli jakikolwiek dokument wystawiony przez Rzeczpospolitą Polską, że ubiegają się o ochronę międzynarodową na terenie Polski. Od tego momentu liczymy na to, że to będzie ok. miesiąca, może półtora miesiąca do momentu, kiedy uzyskają ten status. W tym czasie mogą pobierać zasiłki, później również - no nie są to oczywiście jakieś straszne pieniądze, ale na start jest to coś, co umożliwi im się tu zagospodarować - dodała.

A głównym celem jest najszybsze usamodzielnienie się sprowadzonych z Afganistanu do Polski osób - puentowała na antenie Radia Opole Halina Palmer-Piestrak.
Halina Palmer-Piestrak, Uniwersytet Opolski, cz. 1
Halina Palmer-Piestrak, Uniwersytet Opolski, cz. 2

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej 2022-01-17, godz. 15:30 Część autobusów MZK Opole jeździ od dziś nową trasą. Ruszyło centrum przesiadkowe Opole Wschodnie Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie działa od wczesnych godzin porannych. Są duże zmiany w kursowaniu autobusów miejskich dla tej części miasta. » więcej 2022-01-17, godz. 15:25 Opole: COVID-19 u 17 uczniów i 3 nauczycieli. Ponad 600 uczniów na kwarantannie Opolski ratusz informuje o potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach. COVID-19 stwierdzono u 17 uczniów oraz… » więcej 2022-01-17, godz. 14:15 Powalone drzewa na drogach i zerwane dachy. Opolscy strażacy ponad 60 razy wyjeżdżali do skutków silnego wiatru [A… Z powodu silnego wiatru opolscy strażacy interweniowali 66 razy w naszym regionie. To stan na godzinę 13:20. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie opolskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »