Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-23, 21:35 Autor: Piotr Wójtowicz

Uniwersytet Opolski sprowadził do Polski 16 Afgańczyków, którzy mieli kontakt z uczelnią. "Są nam naprawdę wdzięczni"

Uniwersytet Opolski sprowadził do kraju 16 Afgańczyków, którzy mieli kontakt z uczelnią
Uniwersytet Opolski sprowadził do kraju 16 Afgańczyków, którzy mieli kontakt z uczelnią
Halina Palmer-Piestrak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Halina Palmer-Piestrak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dr Michał Wanke [fot. Wanda Kownacka]
Dr Michał Wanke [fot. Wanda Kownacka]
Uniwersytetowi Opolskiemu udało się sprowadzić do Polski większość Afgańczyków, którzy mieli kontakt z opolską uczelnią. Halina Palmer-Piestrak i dr Michał Wanke, którzy w ubiegłą środę rozpoczęli starania o sprowadzenie rodziny pracownika naukowego z Afganistanu i studentów z programu Erasmus uważają, że mimo trudnej sytuacji przed lotniskiem w Kabulu, akcja zakończyła się sukcesem.
- Mamy informację dosłownie sprzed chwili, że w godzinach porannych druga grupa poinformowała nas, że są na terenie Polski. Natomiast pierwsza 4-osobowa grupa jest już w Polsce od wczoraj. W sumie w naszym kraju jest 16 osób - relacjonuje Halina Palmer-Piestrak.

- Ci, z którymi rozmawiałem są nam naprawdę wdzięczni, modlą się za nas - uzupełnia dr Michał Wanke z Katedry Nauk o Kulturze UO. Naukowiec odniósł się także do sytuacji w samym Afganistanie:

- To prawda, przed lotniskiem ludziom, którzy chcą dotrzeć na samolot przykładane są lufy do skroni. Talibowie próbują w ten sposób wytworzyć tam sytuacje, w których Afgańczycy nie będą chcieli wyjeżdżać.

Dodajmy, że dwie osoby nie dotarły do Polski. - To jest złożona historia. To są głównie starsze osoby, które ze względu na wiek zdecydowały, że pozostaną w swoim kraju - zaznaczył Michał Wanke, który podkreślił:

- Pamiętajmy, że to jest bilet tylko w jedną stronę, a osoby, które przyjechały do Polski mogły mieć ze sobą do 20 kilogramów bagażu.

Mimo niebezpiecznej sytuacji Afgańczycy, którzy znaleźli się na liście uniwersytetu, kilka dni temu (w piątek) dotarli do strefy bezpiecznej, pod opiekę polskich żołnierzy. Potem zostali przetransportowani do Uzbekistanu a stamtąd do Polski. Obecnie trafili na 10-dniową kwarantannę i niewykluczone, że docelowo przyjadą do Opola.
Halina Palmer-Piestrak, Michał Wanke

Wiadomości z regionu

2021-12-01, godz. 23:00 Raport dnia. Rekord liczby zakażeń i zgonów czwartej fali. Szpital w Oleśnie nie tylko covidowy [INFOGRAFIKA] 29 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 694 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (01.12) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 064 kolejnych… » więcej 2021-12-01, godz. 21:15 Podwyżki dla radnych miejskich i powiatowych, prezydent oraz starosty W Kędzierzynie-Koźlu włodarze miasta i powiatu będą zarabiać więcej. Podwyżki objęły także radnych obu samorządów. Podwyżki są związane zmianą… » więcej 2021-12-01, godz. 21:15 Namysłów dopłaci do wywozu odpadów, by nie wprowadzać podwyżek dla mieszkańców. Gmina będzie jednak musiała ograniczać… Namysłów nie chce obciążać mieszkańców wyższymi opłatami za wywóz śmieci. Rosnące koszty tego typu usług gmina pokryje pieniędzmi pochodzącymi z… » więcej 2021-12-01, godz. 20:00 Dzielnicowi z Leśnicy mają nowy radiowóz. To auto ekologiczne, bo hybrydowe Osobowa toyota to nowy nabytek policjantów z posterunku w Leśnicy. Radiowóz trafił właśnie do nich, aby służył w czasie patroli i interwencji w gminach… » więcej 2021-12-01, godz. 19:15 "Ostro walczymy z covidem i ustalamy osoby z kontaktów". Czwarta fala dziesiątkuje opolskie szkoły Z danych Kuratorium Oświaty w Opolu wynika, że przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli notuje się w 25% wszystkich placówek oświatowych… » więcej 2021-12-01, godz. 18:45 Urzędnicy wrócili z kwarantanny, wydział komunikacji wznawia działalność Po kilkudniowej przerwie, spowodowanej absencją chorobową urzędników, którzy przebywali na zwolnieniach i kwarantannie z powodu koronawirusa, wydział komunikacji… » więcej 2021-12-01, godz. 18:00 12 kolejnych szkół z Opola ma problem z COVID-19. Łącznie 15 zakażeń i kwarantanna dla kilkuset uczniów 15 zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (01.12) w 12 szkołach Opola. Zaraziło się 13 uczniów i 2 nauczycieli z 5 szkół podstawowych oraz 6 ponad… » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Pożar na Ozimskiej w Opolu. Duże zadymienie, ale bez osób poszkodowanych 5 zastępów straży pożarnej wysłano dziś (01.12) po godz. 16:00 do gaszenie pożaru sadzy w kominie w jednej z kamienic przy ulicy Ozimskiej w Opolu. » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Parkowanie w Nysie podrożeje, w niektórych przypadkach o 100 procent. Burmistrz: nie chcemy zarabiać na kierowcach… Postój na ulicach Nysy będzie droższy. Na dzisiejszej (01.12) sesji miejscy radni przyjęli nowe stawki w strefie płatnego parkowania. » więcej 2021-12-01, godz. 17:00 Na oddziale pediatrii USK można poczuć klimat świąt. Żywa choinka wspólnym prezentem od straży łowieckiej i st… Na oddziale pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego można już poczuć świąteczny klimat. Przedstawiciele Państwowej Straży Łowieckiej w Opolu i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »