Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-30, 10:05 Autor: Roman Juranek

Opolanie pomagają grupie uchodźców z Afganistanu przebywających w ośrodku w Suchym Borze

zbiórka darów dla uchodźców z Afganistanu [fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór]
zbiórka darów dla uchodźców z Afganistanu [fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór]
zbiórka darów dla uchodźców z Afganistanu [fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór]
zbiórka darów dla uchodźców z Afganistanu [fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór]
Wciąż jednak potrzebne są pieniądze m.in. na leki - apelują organizatorzy wsparcia. - Zalała nas fala, tsunami darów - powiedziała w Radiu Opole Joanna Kasprzak-Dżyberti. Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, mówiła o pomocy dla uchodźców z Afganistanu, którzy zostali umieszczeni w ośrodku w Suchym Borze.
- Proszę mi wierzyć, przerzuciliśmy wczoraj dwie tony rzeczy, tony. To po prostu jest niewiarygodna ilość rzeczy. W pierwszej kolejności od naszych mieszkańców. W piątek od samego rana już były rzeczy naszych mieszkańców, żeby tych naszych uchodźców ubrać od rana, a potem już nieustający strumień - torba za torbą, walizki, rzeczy, cały czas, dlatego już w sobotę wstrzymaliśmy przyjmowanie darów.

- Cały czas potrzebna jest jednak pomoc finansowa i o nią prosimy. Musimy kupować m.in. leki - tłumaczy prezes. - Uchodźcy potrzebują też lekarzy specjalistów - dodał sołtys Suchego Boru Andrzej Nowak.

- Rozmawiałem z doktor, która ich badała. Powiedziała, że mają drobne infekcje, które im nie zagrażają, ale potrzebują specjalistów: stomatologów, okulistów. Trzeba by ich było "przejrzeć" dokładnie pod względem medycznym.

- Uchodźcy są bardzo wdzięczni za każdą pomoc - podsumowali goście "Porannej Loży Radiowej". Obecnie w ośrodku w Suchym Borze przebywa około 30 dzieci. W drugim ośrodku na Opolszczyźnie przebywa około 50 osób, także z małymi dziećmi.
Joanna Kasprzak-Dżyberti
Andrzej Nowak

Wiadomości z regionu

2024-02-22, godz. 20:01 W Głuchołazach z ogromnej fali uchodźców pozostali już tylko Ukraińcy mający pracę W gminie Głuchołazy znacznie ubyło uchodźców z Ukrainy. W sobotę (24.02) przypada druga rocznica pełnoskalowej agresji Rosji na to państwo. Militarny atak… » więcej 2024-02-22, godz. 19:57 "Opolskie 20 lat w UE''. Spotkanie z mieszkańcami Nysy Edukacja, inwestycje drogowe i współpraca - to niektóre z tematów, które wojewoda Monika Jurek i marszałek Andrzej Buła poruszali podczas spotkania się… » więcej 2024-02-22, godz. 18:15 Sprawa Sergieja B. ponownie na wokandzie Na wokandę sądu w Opolu wróciła sprawa Sergieja B., Białorusina z polskim paszportem. » więcej 2024-02-22, godz. 17:18 Seniorka z Zawadzkiego padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Straty mogły być wyższe 30 tysięcy złotych w wyniku oszustwa metodą 'na policjanta' straciła 81-letnia mieszkanka Zawadzkiego. Oszust poinformował seniorkę, że jej pieniądze chcą… » więcej 2024-02-22, godz. 17:04 Eurovelo 9 przez Głuchołazy z nową ścieżką Samorządowcy z Głuchołaz w porozumieniu z Czechami zmienili przebieg międzynarodowego szlaku rowerowego EuroVelo 9. Teraz cykliści mogą ominąć ruchliwe… » więcej 2024-02-22, godz. 16:53 Oleska firma zainwestuje w strefie ekonomicznej 20 milionów złotych. To będzie trzecia hala 20 milionów złotych zainwestuje spółka Wisen z Olesna w tamtejszej strefie ekonomicznej. Tereny należą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której… » więcej 2024-02-22, godz. 16:46 Pobicie w Kędzierzynie-Koźlu. Ruszył proces Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Piotra K. Mężczyzna oskarżony jest o pobicie i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu innego mężczyzny. Do zdarzenia… » więcej 2024-02-22, godz. 16:15 Upływający czas, walka dobra ze złem w spektaklu "Momo" w opolskich lalkach [ZDJĘCIA] Przed nami kolejna lutowa premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Tym razem na Dużej Scenie zobaczymy przedstawienie 'Momo'. To adaptacja książki Michaela… » więcej 2024-02-22, godz. 15:56 Wracali z badań technicznych. Auto strażaków wpadło do stawu Prawdziwy pech strażaków ochotników z OSP Gracze. W drodze powrotnej z badań technicznych do macierzystej jednostki, kierowca samochodu pożarniczego stracił… » więcej 2024-02-22, godz. 15:07 Opole: rowerzysta ukarany mandatem. Spowodował kolizję na pl. Konstytucji 3 Maja Potrącenie rowerzysty na pl. Konstytucji 3 Maja w Opolu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, to zdarzenie zostało zakwalifikowane jako… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »