Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków…
2021-09-06, 10:20 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od nowa

Halina Palmer-Piestrak z Uniwersytetu Opolskiego o ewakuacji Afgańczyków i pomocy im w ułożeniu sobie życia w Opolu
- Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad dwóch tygodni zaangażowana jest w pomoc Afgańczykom. Grupa szesnastu Afgańczyków, w tym kilkoro dzieci, uratowanych przed reżimem talibów jest już w Opolu. Wcześniej kilka dni spędzili w ośrodku w Białymstoku.
- W drodze eskortowała nas policja, dzieci pytały, czy tutaj też będą talibowie i prosiły mamę, żeby zakryła głowę w obawie, że talibowie mogą zrobić jej coś złego.
Afgańczycy są związani z Opolem i Uniwersytetem Opolskim. Cześć z nich to rodzina pracownika uczelni, pozostali studiowali w Opolu w ramach wymiany Erasmus +.
Najtrudniejsze momenty ewakuacji to moment dostania się na lotnisko. Mężczyźni byli bici, jednemu przystawiono kolbę karabinu do głowy. To wszystko widziały dzieci.

- To odbiło się na ich psychice. Staramy się już zapewnić im pomoc psychologiczną. Pamiętamy też, że część dzieci jest już w wieku szkolnym, przyjdzie moment kiedy będą musiały tego typu decyzje powstać (przyp. red. o rozpoczęciu nauki w szkole) - mówiła w Radiu Opole Halina Palmer-Piestrak.
Sprowadzona do Polski grupa, i dzieci i dorośli musi najpierw nauczyć się choć trochę języka polskiego.

- To są wykształceni ludzie, skończyli studia prawnicze, ekonomiczne, najprawdopodobniej tutaj prawnikami nie będą, ale rozmawialiśmy już z Wojewódzkim Urzędem Pracy, są różne projekty aktywizacyjne, planujemy intensywny kurs języka polskiego.

Afgańczycy wiążą swoją przyszłość z Polską, z Opolem. Obecnie są zakwaterowani na kampusie uniwersyteckim. Trwają już rozmowy z samorządami, z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. - Mamy nadzieję, że zaplecze lokalowe będzie możliwe - powiedziała Halina Palmer-Piestrak.

Równolegle prowadzona jest procedura ubiegania się o status uchodźcy, wszyscy z nich mają już tymczasowe dowody tożsamości cudzoziemca. - Naszym celem jest doprowadzenie do usamodzielnienia Afgańczyków. Część z nich to jeszcze studenci i chcą kontynuować naukę w połączeniu z pracą, którą będą mogli podjąć po uzyskaniu statusu uchodźcy.

Uniwersytetowi Opolskiemu udało się doprowadzić do ewakuacji 16 osób. Grupa ta była początkowo liczniejsza. Dwie osoby do samolotu nie weszły. Były to osoby starsze, zdecydowały się zostać w kraju. Sytuacja na lotnisku była coraz trudniejsza, warunki przedostania się na lotnisko i poziom niebezpieczeństwa na miejscu i to, co tam się działo spowodowało, że bali się, że będą opóźniać grupę. Chcieli dać szansę swoim dzieciom i wnukom na wydostanie się z kraju.
- Jesteśmy z nimi w kontakcie, gdyby wyrazili chęć i gotowość na wydostanie się z kraju, będziemy szukali wszelkich możliwych sposobów, żeby im to umożliwić.

W grupie, która do Opola przyjechała są studentki, których życie, przez sam fakt, że miały kontakt z kulturą zachodu było w Afganistanie zagrożone.
- Kobieta, która wyjeżdża bez rodziny, nie jest zaopiekowana przez rodzinę jest w tamtej kulturze uważane za bardzo odważny gest, plus wykształcenie wyższe, które nie jest normą i ten "zepsuty" zachód.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »