Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków…
2021-09-06, 10:20 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od nowa

Halina Palmer-Piestrak z Uniwersytetu Opolskiego o ewakuacji Afgańczyków i pomocy im w ułożeniu sobie życia w Opolu
- Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad dwóch tygodni zaangażowana jest w pomoc Afgańczykom. Grupa szesnastu Afgańczyków, w tym kilkoro dzieci, uratowanych przed reżimem talibów jest już w Opolu. Wcześniej kilka dni spędzili w ośrodku w Białymstoku.
- W drodze eskortowała nas policja, dzieci pytały, czy tutaj też będą talibowie i prosiły mamę, żeby zakryła głowę w obawie, że talibowie mogą zrobić jej coś złego.
Afgańczycy są związani z Opolem i Uniwersytetem Opolskim. Cześć z nich to rodzina pracownika uczelni, pozostali studiowali w Opolu w ramach wymiany Erasmus +.
Najtrudniejsze momenty ewakuacji to moment dostania się na lotnisko. Mężczyźni byli bici, jednemu przystawiono kolbę karabinu do głowy. To wszystko widziały dzieci.

- To odbiło się na ich psychice. Staramy się już zapewnić im pomoc psychologiczną. Pamiętamy też, że część dzieci jest już w wieku szkolnym, przyjdzie moment kiedy będą musiały tego typu decyzje powstać (przyp. red. o rozpoczęciu nauki w szkole) - mówiła w Radiu Opole Halina Palmer-Piestrak.
Sprowadzona do Polski grupa, i dzieci i dorośli musi najpierw nauczyć się choć trochę języka polskiego.

- To są wykształceni ludzie, skończyli studia prawnicze, ekonomiczne, najprawdopodobniej tutaj prawnikami nie będą, ale rozmawialiśmy już z Wojewódzkim Urzędem Pracy, są różne projekty aktywizacyjne, planujemy intensywny kurs języka polskiego.

Afgańczycy wiążą swoją przyszłość z Polską, z Opolem. Obecnie są zakwaterowani na kampusie uniwersyteckim. Trwają już rozmowy z samorządami, z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. - Mamy nadzieję, że zaplecze lokalowe będzie możliwe - powiedziała Halina Palmer-Piestrak.

Równolegle prowadzona jest procedura ubiegania się o status uchodźcy, wszyscy z nich mają już tymczasowe dowody tożsamości cudzoziemca. - Naszym celem jest doprowadzenie do usamodzielnienia Afgańczyków. Część z nich to jeszcze studenci i chcą kontynuować naukę w połączeniu z pracą, którą będą mogli podjąć po uzyskaniu statusu uchodźcy.

Uniwersytetowi Opolskiemu udało się doprowadzić do ewakuacji 16 osób. Grupa ta była początkowo liczniejsza. Dwie osoby do samolotu nie weszły. Były to osoby starsze, zdecydowały się zostać w kraju. Sytuacja na lotnisku była coraz trudniejsza, warunki przedostania się na lotnisko i poziom niebezpieczeństwa na miejscu i to, co tam się działo spowodowało, że bali się, że będą opóźniać grupę. Chcieli dać szansę swoim dzieciom i wnukom na wydostanie się z kraju.
- Jesteśmy z nimi w kontakcie, gdyby wyrazili chęć i gotowość na wydostanie się z kraju, będziemy szukali wszelkich możliwych sposobów, żeby im to umożliwić.

W grupie, która do Opola przyjechała są studentki, których życie, przez sam fakt, że miały kontakt z kulturą zachodu było w Afganistanie zagrożone.
- Kobieta, która wyjeżdża bez rodziny, nie jest zaopiekowana przez rodzinę jest w tamtej kulturze uważane za bardzo odważny gest, plus wykształcenie wyższe, które nie jest normą i ten "zepsuty" zachód.

Zobacz także

2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej 2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »