Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-09-28, 10:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA]

Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny (27.09) wieczór w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku zabrzmiało po raz pierwszy w historii miasta słynne Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta KV 626.
Partie solowe wykonali Katarzyna Guran (sopran), Ilona Szczepańska (mezzosopran), Bartłomiej Chorąży (tenor) oraz pochodzący z Opolszczyzny Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton). Obok solistów wystąpiły także zespoły Moniki Bachowskiej tworzone przez młodych wykonawców: Chór "Insieme" oraz Orkiestra Kameralna "Fresco Sonare". Chór dodatkowo zasilili muzycy z Zespołu wokalnego "Luna Plena" przygotowanego przez Barbarę Gajek-Kraskę. Całość poprowadziła Monika Bachowska, która już po raz drugi zagościła w finale festiwalu w Głogówku.

- Przychodzi taki moment w życiu człowieka, że wreszcie można to [dzieło - red.] wykonać - przyznaje Monika Bachowska. - Potrzeba do tego dużo wiedzy, dużo świadomości, trzeba widzieć sporo o retoryce muzycznej, również o wykonawstwie instrumentalnym. I samo tworzenie całej dramaturgii utworu jest niezwykle wymagające, stąd też właśnie ta prośba do publiczności, żeby nie klaskać między częściami. Jakoś tak bardzo jest ważne, aby tej ciągłości nie zakłócać.

Uwagę publiczności szczególnie przykuł fragment dzieła, który nastąpił tuż po wybrzmieniu słynnej "Lacrimosy". Chodzi o krótki, kilkunastotaktowy szkic fugi podwójnej opartej na słowie "Amen" i obejmujący wyłącznie głosy chóralne.

- Zdecydowałam się wykorzystać bardzo rzadko słyszany fragment "Amen", który Mozart zaczął pisać, ale go nie skończył - wyjaśnia dyrygentka. - Chciałam podkreślić wyjątkowość tego koncertu, jak dla mnie. I sam moment odejścia Mozarta, bo przecież po tym fragmencie wszystkie kolejne części są oparte na tematach Mozarta, ale już je napisał [Franz Xaver] Süssmayr.

Przypomnijmy, że zakończony właśnie festiwal upamiętniający pobyt Ludwiga van Beethovena w Głogówku, trwał od 17 września pod patronatem Radia Opole. W tym czasie odbyło się 7 koncertów, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli w tym roku: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głogówka Piotr Bujak. A więcej na ten temat w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Monika Bachowska

Zobacz także

2021-02-15, godz. 14:15, Kultura i rozrywka Młodzież tworząca Big Band PSM Opole zadbała o utrzymanie "ostatkowej" tradycji. Przed nami koncertem on-line Tradycyjny, choć w nowej, bo internetowej odsłonie: 'Koncert Ostatkowy' przygotowała młodzież tworząca Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu. Nagranie będzie można obejrzeć we wtorkowy (16.02) w… » więcej 2021-02-12, godz. 06:49, Kultura i rozrywka Nyski Dom Kultury zaprasza na walentynkowy wieczór W repertuarze utwory z pogranicza muzyki rozrywkowej i klasycznej. Na nyskiej scenie wystąpią Justyna Jędrysik, która wzięła udział w programie 'Szansa na sukces' oraz Bartosz Nowak znany z emitowanej w telewizji 'Bitwy tenorów o … » więcej 2021-02-11, godz. 09:32, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska zagra na żywo w najbliższy weekend Walentynkowe koncerty z muzyką filmową zabrzmią w najbliższy weekend w Filharmonii Opolskiej. Informacja o przywróceniu możliwości organizowania koncertów z udziałem publiczności zaskoczyła muzyków w trakcie pracy nad nagraniem… » więcej 2021-02-01, godz. 18:18, Patronaty - polecamy Filharmonia zaprasza na koncert kameralny w wykonaniu obojowego kwartetu Jak to jest połączyć brzmienie oboju ze skrzypcami, altówką i wiolonczelą? Mogą się o tym przekonać słuchacze koncertu w wykonaniu kwartetu obojowego stworzonego przez filharmoników opolskich. Koncert po opłaceniu biletu jest dostępny… » więcej 2021-01-19, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym jury W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach 50. » więcej
91929394959697
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »