Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 21:50 Autor: PAP

Sejm/ Wszystkie kluby za projektem ustawy o zmianie Kodeksu pracy - oprócz Konfederacji

Wszystkie kluby parlamentarne, poza Konfederacją, poparły w środę rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy. Poseł Grzegorz Braun, który wypowiadał się w imieniu tego klubu stwierdził, że projekt ten "jest implementacją eurokołchozowej normy".

Na środowym posiedzeniu Sejm wysłuchał sprawozdania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny na temat tej nowelizacji, która we wtorek przyjęła ją większością głosów.


Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy wdraża znowelizowaną w marcu 2022 r. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza wykaz szkodliwych czynników o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniło, że chodzi m.in. o toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego i o niektóre metale.


W imieniu klubu PiS wypowiedział się poseł Stanisław Szwed, który stwierdził, że nowe przepisy "są bardzo ważne i potrzebne, bo poprawiają sytuację zatrudnionych", którzy pracują "w kontakcie z toksycznymi substancjami (…) w zasadzie we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki".


Także Izabela Katarzyna Mrzygłocka, reprezentująca Koalicję Obywatelską, poparła projekt mówiąc m.in., że "proponowane zmiany są konieczne, mówimy bowiem o kwestiach bezpieczeństwa mężczyzn i kobiet w wieku reprodukcyjnym".


Z kolei poseł Wioleta Tomczak (Polska 2050 - Trzecia Droga) wskazała, że nowelizacja "dotyczy zapewnienia ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi", które "mogą niekorzystnie wpływać na funkcje seksualne i płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn".


Występująca po niej i także wyrażająca swoje poparcie dla projektu poseł Agnieszka Kłopotek (Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga) zaakcentowała, że substancje, których dotyczy nowelizacja, "mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników, które mogą ujawnić się dopiero po wielu latach". "Są to tak zwane odległe skutki dla zdrowia" – powiedziała.


Wypowiadający się w imieniu Klubu Lewica poseł Tadeusz Tomaszewski (także popierający nowelizację) zauważył, że zagrożenie ze strony substancji reprotoksycznych jest duże, "stąd zobowiązania dla pracodawców, aby wdrożyć po wejściu w życie tej ustawy znajdujące się w niej przepisy".


Innego zdania był, występujący w imieniu klubu Konfederacji, poseł Grzegorz Braun, dla którego procedowany projekt "jest implementacją normy eurokołchozowej". Braun złożył wniosek o odrzucenie nowelizacji w całości.


Podsumowujący obrady, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Sebastian Gajewski podkreślił, że procedowana zmiana jest niby niewielka, ale dotyczy kilkuset tysięcy pracowników. Wskazał, że praca powinna być miejscem, "które jest wolne od strachu, od zagrożeń dla zdrowia, od zagrożeń dla życia".


Głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy Kodeks pracy odbędzie się w czwartek. (PAP)


mir/ jann/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 08:20 Warszawa/ Pogrzeb muzyka i wokalisty Michała Hochmana - w poniedziałek Ceremonia pogrzebowa muzyka i wokalisty Michała Hochmana będzie miała miejsce 24 czerwca o godz. 13 na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej 49/51… » więcej 2024-06-19, godz. 08:20 Rekord świata amerykańskiej pływaczki Smith Regan Smith podczas krajowych kwalifikacji olimpijskich w Indianapolis czasem 57,13 s ustanowiła rekord świata na 100 metrów stylem grzbietowym. Amerykańska… » więcej 2024-06-19, godz. 08:10 Stolica/ "Metoda na serce. Śledztwo" K. Szyngiery w Teatrze Powszechnym - spektakl o przemocy psychicznej W spektaklu fabuła jest tylko pretekstem do tego, żeby opowiedzieć o temacie, który obecnie wydaje mi się bardzo ważny, czyli o przemocy psychicznej - mówi… » więcej 2024-06-19, godz. 08:10 Raper Nas chce przenieść na Broadway kultowy film „Rytm ulicy” „Beat Street”, czyli „Rytm ulicy”, to film muzyczny z 1984 roku, któremu przypisuje się niezwykle istotny wpływ na rozpropagowanie kultury hip-hopowej… » więcej 2024-06-19, godz. 08:10 Szef BBN: musimy dostarczyć żołnierzowi rozwiązania, by nie miał wątpliwości, kiedy użyć broni (korekta) Musimy dostarczyć żołnierzowi rozwiązania prawne, dzięki którym nie będzie miał wątpliwości, kiedy może użyć broni - mówi 'Gazecie Polskiej' minister… » więcej 2024-06-19, godz. 08:00 Liga NBA - trener Boston Celtics przejdzie operację kolana Trener Joe Mazzulla, tuż po doprowadzeniu koszykarzy Boston Celtics do 18. mistrzostwa w lidze NBA, ujawnił, że przejdzie operację kolana. » więcej 2024-06-19, godz. 08:00 Hołownia dla "Faktu" o CPK: Polska potrzebuje takiego lotniska Dziś wiem, że Polska potrzebuje takiego lotniska, bo jest potężną gospodarką w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z 'Faktem' marszałek Sejmu Szymon… » więcej 2024-06-19, godz. 07:50 Sondaż dla "SE": Polacy boją się rosyjskich cyberataków Polskie wojsko, policja i straż graniczna bronią naszej wschodniej granicy, a tymczasem wszyscy jesteśmy narażeni na różne ataki hybrydowe. Czy boimy się… » więcej 2024-06-19, godz. 07:30 Szef BBN: musimy dostarczyć żołnierzowi rozwiązania, by nie miał wątpliwości, kiedy użyć broni Musimy dostarczyć żołnierzowi rozwiązania prawne, dzięki którym nie będzie miał wątpliwości, kiedy może użyć broni - mówi 'Gazecie Polskiej' minister… » więcej 2024-06-19, godz. 07:30 Badanie: Czterech na 10 pracodawców z branży IT chce zatrudnić nowych pracowników Od lipca do końca września br. 42 proc. badanych pracodawców z branży IT planuje zatrudnić nowych pracowników, natomiast redukcję zatrudnienia planuje 20… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »