Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 18:40 Autor: PAP

CNN: uznanie państwowości Palestyny nie ma większego znaczenia

Trzy kraje - Irlandia, Norwegia oraz Hiszpania - zadeklarowały, że 28 maja uznają państwowość Palestyny; według amerykańskiej stacji CNN nie ma to większego znaczenia dla samych Palestyńczyków, a jest jedynie oznaką woli politycznej i sygnałem dla sojuszników.

W środę Irlandia, Norwegia oraz Hiszpania zadeklarowały, że 28 maja uznają niepodległe państwo palestyńskie. W wyniku tej decyzji izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało swoich dyplomatów z tych państw. Stosunki dyplomatyczne nie zostały zerwane, ale powrót ambasadorów izraelskich do kraju jest wyrazem niezadowolenia Izraela.


Hiszpania, Irlandia oraz Norwegia już wcześniej zapowiadały, że przymierzają się do podjęcia takiej decyzji.


Jak podkreśla amerykańska stacja telewizyjna, decyzja tych krajów jest symboliczna i zgodna z opinią publiczną tych krajów, która w dużej mierze wspiera niepodległościowe dążenia Palestyńczyków.


Jednak nie wszystkie kraje w Europie podzielają to samo podejście do Palestyny, co Hiszpania, Norwegia oraz Irlandia.


Wśród krajów zdecydowanie wspierających Izrael w wojnie z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas są m.in. Niemcy, W. Brytania oraz Polska. Izraelska ofensywa na Strefę Gazy, która była następstwem ataku terrorystycznego z 7 października 2023 r., uwypukliła ich poparcie dla państwa żydowskiego. Wspomniane kraje wspierają rozwiązanie dwupaństwowe, ale tylko jeśli będzie one zgodne z wolą Izraela.


Telewizja CNN zaznacza zmianę, jaka zaszła w postrzeganiu Bliskiego Wschodu przez kraje europejskie. Stacja tłumaczy, że dawniej kraje europejskie uznawały ten rejon świata za sferę wpływów Stanów Zjednoczonych. Jednak po wiośnie arabskiej (2010-2012 r.) ogromny przypływ uchodźców do Europy wymusił na europejskiej klasie politycznej zwrócenie większej uwagi na Bliski Wschód i Maghreb.


Jak zaznacza CNN, nie oznacza to, że wcześniej Europa nie była w ogóle zainteresowana tym regionem świata. Nie miała tam jednak dużych wpływów. W przypadku Irlandii jej poparcie dla Palestyny może być wynikiem historycznej walki o niepodległość z W. Brytanią. Z kolei Norwegia była mediatorem w rozmowach prowadzących do porozumień z Oslo (1993 r.), w efekcie których powstała Autonomia Palestyńska.


Amerykańska stacja ocenia, że szanse na to, aby reszta krajów Europy podążyła za Hiszpanią oraz Irlandią, są praktycznie żadne. Kraje członkowskie UE (27 państw) nie prowadzą wspólnej polityki zagranicznej i nic nie wskazuje, aby miało się to szybko zmienić - ocenia CNN.


Decyzja uznania państwowości Palestyny jest więc deklaracją poparcia oraz próbą wywarcia presji na swoich sojusznikach oraz Izraelu, aby położyć kres wojnie w Strefie Gazy, w wyniku której ponad połowa z 2,3 mln mieszkańców palestyńskiej półenklawy znajduje się w tragicznej sytuacji bytowej.(PAP)


awm/ mms/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 19:30 ME 2024 - Eriksen: nie myślę o tym, co się stało trzy lata temu Trzy lata po pamiętnym meczu z Finlandią, kiedy przeżył zatrzymanie akcji serca, duński piłkarz Christian Eriksen ponownie jest na mistrzostwach Europy i… » więcej 2024-06-15, godz. 19:30 Izrael/ Ośmiu izraelskich żołnierzy zginęło w wybuchu w południowej Strefie Gazy W wybuchu opancerzonego transportera na południu Strefy Gazy zginęło w sobotę ośmiu izraelskich żołnierzy - poinformowały Siły Obronne Izraela. » więcej 2024-06-15, godz. 19:20 ME w kajakarstwie - sześć medali Polaków w sobotę (wyniki) Pięć srebrnych medali i jeden brązowy to sobotni dorobek polskiej reprezentacji kajakarzy rywalizującej w mistrzostwach Europy w węgierskim Szegedzie. Dwukrotnie… » więcej 2024-06-15, godz. 19:20 Szef MSZ: jeśli Putin uzależnia pokój od obietnicy Ukrainy, Ukraina też ma prawo żądać Jeśli Władimir Putin uzależnia pokój od obietnicy Ukrainy, że nie przystąpi do NATO, to z pewnością Ukraina ma prawo żądać, aby Rosja nie zawierała… » więcej 2024-06-15, godz. 19:20 Francja/ Wielotysięczny protest przeciw skrajnej prawicy przeszedł przez Paryż Wielotysięczny protest przeciwko skrajnie prawicowemu Zjednoczeniu Narodowemu - partii, która może wygrać wybory parlamentarne we Francji - odbył się w sobotę… » więcej 2024-06-15, godz. 19:10 ME 2024 - kibice złożyli wieńce w obozie koncentracyjnym w Dachau Piłkarscy kibice ze Szkocji, Ukrainy, Izraela i innych krajów złożyli wieńce w Miejscu Pamięci Obozu Koncentracyjnego w Dachau, aby upamiętnić ofiary hitlerowskich… » więcej 2024-06-15, godz. 19:10 Bułgaria/ CKW opublikowała wyniki wyborów parlamentarnych Centralna Komisja Wyborcza w Bułgarii publikowała ostateczne wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbyły się jednocześnie z wyborami do… » więcej 2024-06-15, godz. 19:00 ME 2024 - Hiszpania - Chorwacja 3:0 (bramka) Grupa B: Hiszpania - Chorwacja 3:0 w 45+2. min. Bramki: 1:0 Alvaro Morata (29), 2:0 Fabian Ruiz (32), 3:0 Dani Carvajal (45+2). Sędzia: Michael Oliver (Anglia).(PAP)… » więcej 2024-06-15, godz. 19:00 ME 2024 - Hiszpania - Chorwacja 3:0 (do przerwy) Grupa B: Hiszpania - Chorwacja 3:0 do przerwy. Bramki: 1:0 Alvaro Morata (29), 2:0 Fabian Ruiz (32), 3:0 Dani Carvajal (45+2). Sędzia: Michael Oliver (Anglia).(PAP)… » więcej 2024-06-15, godz. 19:00 Liga angielska - 31-letni Heurzeler trenerem Modera w Brighton 31-letni Fabian Huerzeler został szkoleniowcem klubu Brighton&Hove Albion, którego piłkarzem jest Jakub Moder. Urodzony w USA Niemiec został najmłodszym w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »