Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 16:50 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - mecz Jagiellonii na telebimie w centrum Białegostoku; kibice szykują fetę

Sobotni mecz Jagiellonii z Wartą Poznań, decydujący o mistrzostwie Polski dla białostoczan, będzie można obejrzeć na specjalnym telebimie w centrum miasta. Kibice Jagi liczą na zdobycie tytułu i szykują przemarsz ze stadionu do centrum, na fetowanie historycznego sukcesu swoich piłkarzy.

Losy tytułu mistrza Polski rozstrzygną się w ostatniej kolejce ekstraklasy. Jagiellonia i Śląsk Wrocław mają po 60 punktów, ale w lepszej sytuacji są białostoczanie, wyprzedzający wrocławian korzystnym bilansem bezpośrednich spotkań. Wszystko rozstrzygnie się więc w ostatniej kolejce, w której Jagiellonia podejmie Wartę Poznań, a Śląsk pojedzie do Częstochowy na mecz z ustępującym mistrzem Polski Rakowem.


Mecz w Białymstoku obejrzy komplet publiczności; stadion będzie całkowicie wypełniony, bo Warta Poznań zrezygnowała ze swojej puli wejściówek. Oznacza to, że białostockich kibiców będzie ponad 22 tys., z czego 6 tys. osób to tzw. młoda Ultra, w ramach akcji skierowanej do uczniów, którzy w zorganizowanych grupach mogą przyjść na mecz i uczestniczyć w dopingu.


Taka akcja po raz pierwszy zorganizowana została przed rokiem, w czasie meczu z Cracovią - ostatniego u siebie w poprzednim sezonie. Na stadion przyszło kilka tysięcy młodych kibiców, którzy aktywnie uczestniczyli w dopingu.


Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie meczem i wagę spotkania z Wartą, władze Białegostoku w porozumieniu z SSA Jagiellonia podjęły decyzję o tym, że na Rynku Kościuszki stanie telebim, na którym będzie transmisja meczu. Potem w tym miejscu kibice chcą fetować historyczny sukces piłkarzy; jeśli do niego dojdzie, będzie to pierwszy mistrzowski tytuł Jagiellonii w ponad stuletnich dziejach tego klubu.


"Jagiellonia jest liderem, faworytem do tego, by był to historyczny dzień w naszym mieście" - mówił we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Prezes Jagiellonii Wojciech Pertkiewicz poinformował, że na stadionie przed meczem szykowane są atrakcje po to, by kibice przyszli tam dużo wcześniej; będzie to m.in. koncert gwiazdy disco polo Zenka Martyniuka. Bramy stadionu będą otwarte dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania z Wartą. "Warto przyjść dużo wcześniej, pogoda zapowiada się dobra" - zachęcał.


Przedstawiciel ruchu kibicowskiego Andrzej Wilczyk mówił o planach najbardziej zagorzałych fanów Jagiellonii. Ich pomysł - oprócz dopingu - to przemarsz wszystkich oglądających mecz na żywo ze stadionu do centrum (na Rynek Kościuszki, tam gdzie stanie telebim), by w tym miejscu wspólnie z piłkarzami fetować mistrzostwo kraju.


"Musi być maksymalne wsparcie, oni czują nasz doping i wiedzą, że razem jesteśmy silni i możemy postawić +kropkę nad i+ żeby zostać mistrzem Polski" - mówił Wilczyk. Apelował do kibiców, by byli na stadionie najpóźniej pół godziny przed meczem, by - jak to ujął - zacząć robić atmosferę i "galaktyczny doping". "Wierzymy do ostatniej sekundy, pociągniemy dopingiem piłkarzy, wiara, wygramy" - mówił.


"W odezwie do kibiców wyraźnie powiemy - na ten mecz przyjeżdżajcie wszyscy nie własnym środkiem transportu. Korzystajcie z taksówek, komunikacji miejskiej. Cały stadion w tym dniu przejdzie ulicami (...) do serca miasta, bo tylko tutaj możemy godnie, pięknie zrobić wielką fetę, której nasze miasto nigdy nie miało" - mówił Wilczyk. Odezwa ma być skierowana do kibiców w piątek.


Miasto zwraca uwagę, że w związku z tymi planami będą czasowe utrudnienia w ruchu na ulicach. M.in. od godz. 17 w sobotę zamknięta będzie częściowo ulica Sienkiewicza, dzieląca dwie części Rynku Kościuszki. Służby miejskie mają pomagać kierowcom w znalezieniu innego przejazdu.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ krys/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 07:30 Od "Przeklętej ligi" do "Pierwszego gola" - piłka to temat filmowy Opowieści o pięknych porażkach i triumfach, konfliktach i zdradach, niezwykłych osobowościach - piłka nożna inspiruje filmowców. W piątek rozpoczęły… » więcej 2024-06-15, godz. 07:30 Benecki: w założeniach do projektu budżetu widać optymizm co do inwestycji w gospodarce W założeniach do projektu budżetu na 2025 rok widać optymizm co do inwestycji w roku bieżącym i przyszłym; również skala wzrostu nominalnego PKB w tym… » więcej 2024-06-15, godz. 07:30 Prof. M. Kopczyński: całe życie mamy kontakt z różnymi środkami przekazywania opowieści o historii Większość ludzi ma kontakt z historiografią przez podręczniki czytane w szkole, ale pamięć i świadomość historyczna są kształtowane także przez inne… » więcej 2024-06-15, godz. 07:30 WOT: w ramach ćwiczeń żołnierze dostali rozkaz stawienia się w jednostkach W nocy z piątku na sobotę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali sygnał alarmowy, nakazujący natychmiastowe stawienie się w ich jednostkach - poinformowało… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Niemcy/ Deputowany CDU: szczyt w Szwajcarii ma promować ukraińską koncepcję sprawiedliwego pokoju Priorytetem szczytu pokojowego w Szwajcarii jest promowanie ukraińskiej koncepcji sprawiedliwego pokoju i wspieranie wysiłków dyplomatycznych Kijowa - wyjaśnia… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 David Duchovny ubolewa, że pracował za dużo, gdy jego dzieci były małe Gwiazdor takich produkcji, jak „Z Archiwum X” i „Californication” w najnowszym wywiadzie pokusił się o refleksję nad ojcostwem. David Duchovny, który… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Słowacja/ Peter Pellegrini obejmuje urząd prezydenta Peter Pellegrini jest jedynym słowackim politykiem, który był już premierem i przewodniczącym parlamentu, a teraz przez pięć najbliższych lat będzie piastować… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Prof. Mężyk: mniej sztywności, więcej elastyczności – tak chcą studiować młodzi ludzie (wywiad) Kandydaci na studia oczekują od uczelni bardziej elastycznego kształcenia, które pozwoli im rozwijać się nie tylko na ścieżce wybranego kierunku studiów… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Warszawa/ Od soboty można głosować w budżecie obywatelskim, zgłoszono 1183 pomysły Od soboty, 15 czerwca mieszkańcy stolicy mogą decydować, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta. Zgłoszono 1183 pomysły.Na realizację zwycięskich… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Ekspert: 0,3 proc. PKB rocznie na ochronę ludności - tak, ale w formie funduszowej 0,3 proc. PKB rocznie na ochronę ludności to dobra kwota, ale nie powinna być zapisana w budżecie do wykorzystania w danym roku. Powinien powstać fundusz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »