Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-19, 10:50 Autor: PAP

Senegal/ Kolejny afrykański kraj nie chce u siebie wojsk francuskich

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - powiedział nowy premier zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko podczas zorganizowanej pod koniec tygodnia w Dakarze konferencji na temat przyszłości stosunków między Afryką a Europą.

Sonko, kwestionując obecność obcych baz wojskowych, zapewniał, że nie podważa istniejących traktatów obronnych, które Senegal podpisał z zachodnimi krajami. Ale uznał, że obecność wojskowa Francji w jego kraju i na całym kontynencie budzi uzasadnione obawy, zwłaszcza w kontekście suwerenności państw afrykańskich.


Krytyce senegalskiego premiera przysłuchiwał się obecny w Dakarze skrajnie lewicowy polityk francuski Jean-Luc Melenchon, który trzykrotnie kandydował w wyborach prezydenckich.


Słowa Sonko nie są dla Francji zaskoczeniem. Prezydent Emmanuel Macron już w grudniu ubiegłego roku zapowiedział, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Senegalu, ale też w Gabonie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Według informacji dziennika „Le Monde” w skrajnym przypadku ze stacjonujących obecnie w tych trzech krajach ponad tysiąca żołnierzy tylko około 100 pozostanie w każdym z nich.


Senegal odzyskał w 2010 r. kontrolę nad kilkoma bazami wojskowymi należącymi do Francji, której był kolonią do 1960 r. Ale według francuskiego ministerstwa sił zbrojnych w dwóch bazach wojskowych w Dakarze wciąż przebywa około 350 żołnierzy, którzy zajmują się szkoleniem wojsk senegalskich.


Podobne siły stacjonują w Libreville w Gabonie, a największy, bo liczący blisko 1000 osób francuski kontyngent znajduje się w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Po opuszczeniu przez francuskie jednostki Mali i Nigru jest to dla Paryża główne centrum logistyczne i zaplecze antyterrorystycznych operacji prowadzonych w Sahelu.


Francja utrzymuje jeszcze bazy wojskowe w Dżibuti i Czadzie, który jest szczególnie ważny dla Paryża. Tymczasowy prezydent Czadu Mahamat Idriss Deby umocnił 6 maja swoją pozycję, wygrywając wybory ze zdecydowanym przeciwnikiem obecności sił francuskich w tym kraju premierem Succesem Masrą.


Ale o przychylność Deby’ego usilnie zabiega też Rosja, która już wysłała do Ndżameny około 130 instruktorów. Rosjanie pojawili się tam kilka dni po ogłoszeniu przez Amerykanów wycofania z tego kraju części swoich instruktorów wojskowych, na wyraźną prośbę czadyjskiej junty.


Najbliższe miesiące pokażą czy Rosji udało się wyprzeć zachodnie wojska z kolejnego afrykańskiego kraju.


Z Monrowii Tadeusz Brzozowski (PAP)


tebe/ fit/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 15:10 Rektor UG: budowa hali sportowej to historyczny moment dla naszej uczelni Rektor Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że budowa wielofunkcyjnej hali sportowej to historyczny moment. „Posiadanie przez Campus takiej infrastruktury… » więcej 2024-06-10, godz. 15:10 Petru o wyborach do PE: gdyby był taki wynik w wyborach parlamentarnych, to PiS rządziłoby z Konfederacją Wybory do PE pokazują niestety, że gdyby był taki wynik w wyborach parlamentarnych, to PiS rządziłoby z Konfederacją. To nie jest powód do radości - powiedział… » więcej 2024-06-10, godz. 15:10 Festiwal Wschód Kultury - od 21 czerwca do 25 sierpnia w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku Około 100 bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, premiery literackie, pokazy filmowe i teatralne - zaplanowano w ramach festiwalu Wschód Kultury organizowanego… » więcej 2024-06-10, godz. 15:00 Śląskie/ Rusza nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura Ruszył nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, którego organizatorem jest Opera Śląska w Bytomiu - poinformowało w poniedziałek… » więcej 2024-06-10, godz. 15:00 Minister finansów: Polska może przedłużyć sukces gospodarczy, gdy nie zamkniemy się w samozadowoleniu Polska może przedłużyć swój sukces gospodarczy, zapoczątkowany 35 lat temu, tylko wówczas, gdy nie zamkniemy się w samozadowoleniu i odważnie zmierzymy… » więcej 2024-06-10, godz. 15:00 Wybory do PE/ Zaktualizowane wyniki: nieznacznie stopniała liczba mandatów "wielkiej koalicji" Europejska Partia Ludowa (EPL) otrzyma 185 mandatów (26 proc.), socjaldemokraci z S&D - 137 (19 proc.), a liberałowie - 79 (11 proc.) - wynika ze zaktualizowanych… » więcej 2024-06-10, godz. 14:50 Australia/ Dekapitacja pomnika króla Jerzego V w Melbourne Nieznani sprawcy odcięli głowę posągu na pomniku króla Jerzego V w Melbourne, a na oblanym czerwoną farbą cokole napisali 'kolonia upadnie' - informuje… » więcej 2024-06-10, godz. 14:50 Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej Dr Hanna Machińska - prawniczka, wykładowczyni akademicka, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-22 otrzymała w poniedziałek w Krakowie Nagrodę… » więcej 2024-06-10, godz. 14:40 Białystok/ Rozpoczęło się posiedzenie rządu Program Tarcza Wschód i sytuacja na wschodniej granicy są wśród tematów rozpoczętego w poniedziałek po południu w Białymstoku wyjazdowego posiedzenia… » więcej 2024-06-10, godz. 14:40 Węgry/ Analityczka: przed Magyarem dużo pracy, Orban nie rozpisze przyspieszonych wyborów Mimo dobrego wyniku partii TISZA Petera Magyara w wyborach do Parlamentu Europejskiego czeka go jeszcze dużo pracy przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »