Gabon/ Obalony przez juntę prezydent rozpoczął strajk głodowy, skarży się na tortury

Były prezydent Gabonu Ali Bongo Ondimba i jego dwaj synowie, Jalil i Bilal, rozpoczęli strajk głodowy. Oskarżają rządzącą krajem juntę, że wobec ich rodziny stosuje „akty tortur” - poinformowali we wtorek prawnicy wynajęci Bongo.

Adwokaci byłego prezydenta złożyli pozew w sądzie w Paryżu, ponieważ chcą wykorzystać fakt, że obecny przywódca Gabonu, generał Brice Oligui Nguema, planuje wkrótce odwiedzić stolicę Francji.

Dodatkowo, co podkreślono w pozwie, niemal cała rodzina Bongo posiada francuskie obywatelstwo.

Nguema doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu w sierpniu 2023 roku, w którym obalił Bongo. Były prezydent został tuż po przewrocie zamknięty w swoim domu w stolicy, Libreville, wraz z dwoma młodszymi synami. Do więzienia natomiast trafili jego żona Sylvia i najstarszy syn Noureddin, których oskarżono o korupcję.

W skardze prawnicy Bongo zarzucają rządzącej Gabonem juncie „bezprawne aresztowanie, tortury i barbarzyńskie czyny” wobec Alego, Sylvii i ich synów.

Według aktu oskarżenia Noureddin i Sylvia byli w areszcie bici i duszeni, a Noureddina dodatkowo biczowano i „nawet porażono prądem za pomocą paralizatora”.

Władze Gabonu nie skomentowały jeszcze tych zarzutów.

Rodzina Bonga rządziła Gabonem od 1967 roku. Najpierw prezydentem był Omar Bongo, który bez skrupułów przelewał na prywatne konto bankowe miliony dolarów z państwowych funduszy, stając się w latach 90. jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Po jego śmierci w 2009 r. władzę odziedziczył jego syn Ali. (PAP)

Z Monrowii Tadeusz Brzozowski

tebe/ fit/

2024-06-10, godz. 21:40 Polska - Turcja 1:0 do przerwy w piłkarskim meczu towarzyskim Polska prowadzi z Turcją do przerwy 1:0 w towarzyskim meczu piłkarskim w Warszawie. Bramkę zdobył w 12. minucie Karol Świderski. » więcej 2024-06-10, godz. 21:30 Lekkoatletyczne ME - Kotwiła i Cimanouska poza finałem biegu na 200 m Martyna Kotwiła i Kryscina Cimanouska odpadły w półfinale biegu na 200 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. W finale wystartuje osiem sprinterek:… » więcej 2024-06-10, godz. 21:30 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego (aktl.) Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świders… » więcej 2024-06-10, godz. 21:20 Hołownia: strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej musi powstać Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej musi powstać bez dyskusji, by powstrzymać przemytników ludzi i bandytów, którzy te granicę mogą przekraczać… » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świders… » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego w Warszawie. Gola uzyskał Karol Świderski. » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Hołownia: nie boimy się tych, którzy dzisiaj chcą nas zastraszyć i nie damy się podzielić (opis) Chcemy pokazać wszystkim, którym zależy na bezpieczeństwie w Europie, że nie boimy się tych, którzy chcą nas zastraszyć i że nie damy się podzielić… » więcej 2024-06-10, godz. 21:00 Siemoniak: strefa buforowa na granicy to działanie niezbędne; mam nadzieję, że da szybki efekt Sytuacja na granicy jest pogorszona, mamy ogromną presję, po drugiej stronie są agresywni ludzie. To jest działanie niezbędne - ocenił szef MSWiA, koordynator… » więcej 2024-06-10, godz. 21:00 Andrzej Duda: obowiązkiem Prezydenta RP jest chronić polskiego żołnierza (krótka2) Obowiązkiem Prezydenta RP jest chronić - przede wszystkim pod względem prawnym - interesy polskich żołnierzy - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej… » więcej 2024-06-10, godz. 20:50 Prezydent: na spotkaniu B9 o przygotowaniach do zbliżającego się szczytu NATO Podczas rozpoczynającego się we wtorek na Łotwie spotkania tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki będziemy dyskutowali o kwestiach bezpieczeństwa i przygotowaniach… » więcej