Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-15, 14:10 Autor: PAP

Śląskie/ RDOŚ wzmacnia ochronę rezerwatu Segiet, w związku nielegalnymi przejazdami rowerzystów

Rowerzyści niszczą przyrodę, jeżdżąc po nieudostępnionej części rezerwatu Segiet, który jest na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach wszczęte zostało postępowanie w związku z nielegalnymi przejazdami. Wzmocniona zostanie również ochrona rezerwatu.

Na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach bytomska policja wszczęła i prowadzi postępowania związane z nielegalnymi przejazdami po nieudostępnionych ścieżkach rezerwatu. Regularnie prowadzone są również patrole z udziałem policji i straży leśnej, które będą kontynuowane.


"Zdecydowana większość turystów dostosowała się do zasad panujących w rezerwacie. Większość starych ścieżek, już niedopuszczonych do ruchu, ładnie zarasta, co oznacza, że nie są już użytkowane przez turystów. Pozostaje jedynie grupa rowerzystów, która łamie przepisy z premedytacją" – podkreślił w środowej informacji prasowej prezes Fundacji Srebrne Buki Wojciech Sutor.


Leśnicy planują także wzmocnić ochronę poprzez montaż fotopułapek, które będą rejestrować naruszenia przepisów.


W ubiegłym roku rezerwat został powiększony o prawie 70 ha. W związku z tym, wyznaczone zostały trasy piesze, jak i rowerowe - niebieski szlak turystyczny będący częścią szlaku Powstańców Śląskich, srebrny szlak biegnący od szlaku niebieskiego w kierunku Hałdy popłuczkowej i tzw. "Banka".


Do nowych zasad nie dostosowali się jednak niektórzy miłośnicy rowerowych przejażdżek, którzy zaczęli tworzyć nielegalne trasy, zarówno w "nowej", jak i "starej" części Segietu. Ich obecność negatywnie wpływa na szatę roślinną porastają rezerwat, którą przyrodnicy starają się ochronić i zabezpieczyć.


"Dopuszczenie ruchu rowerowego nie oznacza, że rowerzyści mogą jeździć, gdzie chcą. Ruch pieszo-rowerowy może odbywać się tylko po wyznaczonych szlakach. Nawet jeśli od szlaku odchodzą jakieś ścieżki, nie możemy na nie wchodzić – to podstawowe zasady świadomej turystyki w rezerwacie" - wyjaśnił Sutor.


Rowerzyści, aby przejechać po nieudostępnionych ścieżkach, musieli wcześniej zerwać tablice zakazu wjazdu oraz przesunąć półtonowe, drewniane kłody.


Rezerwat przyrody Segiet został powołany ponad 70 lat temu, a buki go porastające mają ok. 150-200 lat. Z uwagi na historyczny rys powiązany z górnictwem kruszcowym kultywowanym w tym miejscu przez kilka wieków, charakteryzuje się specyficzną rzeźbą terenu. Liczne zapadliska i leje oraz hałdy i usypiska skalne nadają temu obiektowi niewątpliwej wartości przyrodniczo-krajobrazowej, która zadecydowała o włączeniu go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


W rezerwatach przyrody obecność ludzi może negatywnie wpłynąć na naturalne procesy przyrodnicze zachodzące w chronionym ekosystemie. Z tego powodu ruch turystyczny jest tam możliwy tylko po wyznaczonych szlakach. Spośród 66 rezerwatów w województwie śląskim tylko w niecałej połowie dopuszczono turystykę. Jest to m.in. rezerwat Segiet.


"Patrole i kary to jedna, ale wcale nie najlepsza, a na pewno nie najprzyjemniejsza droga walki z niszczeniem przyrody w rezerwatach. Bardzo ważna jest przede wszystkim zmiana podejścia społecznego i chęci wspólnego - świadomego dbania o przyrodę" – zaapelował zastępca dyrektora RDOŚ Katowice i Regionalny Konserwator Przyrody Przemysław Skrzypiec.(PAP)


autorka: Julia Szymańska


jms/ mark/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 11:10 Ekstraklasa piłkarska - Salamon przedłużył kontrakt z Lechem Bartosz Salamon przedłużył kontrakt z Lechem do 30 czerwca 2026 roku - poinformował poznański klub. 'Moim celem było zostać tutaj na kolejne lata i pomóc… » więcej 2024-05-29, godz. 11:10 Morawiecki: Leszczyna, Maliszewski zabiegali o ściąganie do Polski obcokrajowców (krótka4) Izabela Leszczyna, Mirosław Maliszewski zabiegali o ściąganie do Polski obcokrajowców do pracy, o likwidację barier - powiedział były premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 B. premier ws. słów o "niemieckim agencie": oczekuję przeprosin od Romanowskiego B. premier Mateusz Morawiecki oczekuje przeprosin od b. wiceszefa MS Marcina Romanowskiego, który według ujawnionego niedawno stenogramu nagrania miał mówić… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Innowacyjny Samorząd 2024: samorządowcom brakuje wiedzy, procedur i… czasu na ekoinnowacje (MediaRoom) Lokalnym władzom i urzędnikom samorządowym brakuje nie tylko wiedzy i odpowiednich procedur, ale nawet po prostu czasu, aby wyszukać i wdrożyć innowacyjne… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024: młodzi wkraczają do akcji (MediaRoom) Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 to niezwykła okazja, aby zaapelować do decydentów o ochronę przed drapieżnymi taktykami marketingowymi przemysłu tytoniowego… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Olsztyn/ Zarzuty i wniosek o areszt dla sprawcy karambolu na Bałtyckiej Zarzuty spowodowania katastrofy w ruchu lądowym i prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości przedstawiła w środę prokuratura kierowcy wywrotki, która na… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Bodnar: przygotowywane są kolejne wnioski o uchylenie immunitetu w sprawie Funduszu Sprawiedliwości (krótka3) Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę, że przygotowywane są kolejne wnioski o uchylenie immunitetu w związku z nieprawidłowościami… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Poseł Andrzej Śliwka (PiS) wykluczony z posiedzenia komisji ds. tzw. afery wizowej (krótka3) Przewodniczący komisji ds. tzw. afery wizowej Michał Szczerba (KO) wykluczył posła PiS Andrzeja Śliwkę ze środowego posiedzenia komisji ds. tzw. afery wizowej… » więcej 2024-05-29, godz. 10:50 Morawiecki: Szczerba był jednym z pomysłodawców i ojców chrzestnych Poland.Business Harbour (krótka2) B. premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środę przed komisją ds. tzw. afery wizowej, że komisja wyjaśnia kłamstwo wizowe PO. Powiedział też, że szef… » więcej 2024-05-29, godz. 10:50 Raport: w czerwcu 2023 r. padł rekord wydanych świadectw charakterystyki energetycznej budynków W czerwcu 2023 r. padł rekord wydanych świadectw charakterystyki energetycznej budynków - było ich 88 tys. - poinformował PKO BP w raporcie zamieszczonym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »