Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-28, 15:26 Autor: Grzegorz Frankowski

Politechnika Opolska świętuje. Prof. Legutko z tytułem doktora honoris causa [ZDJĘCIA]

Święto Politechniki Opolskiej [fot. Alisa Voytenko]
Święto Politechniki Opolskiej [fot. Alisa Voytenko]
Święto Politechniki Opolskiej [fot. Alisa Voytenko]
Święto Politechniki Opolskiej [fot. Alisa Voytenko]
Prof. Stanisław Legutko otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Opolskiej. W czasie święta opolskiej uczelni jedenastu pracowników naukowych odebrało promocje doktorskie, zatwierdzono również pięć rozpraw habilitacyjnych.
- To wyróżnienie – to dla mnie wielki honor i radość – mówi prof. Legutko, który od kilkunastu lat aktywnie uczestniczy w życiu naukowym wielu wyższych uczelni, nie tylko w kraju, ale i w Europie.

- Generalnie to się traktuje, jako najwyższe wyróżnienie akademickie. To jest też wielka radość, że wspólnie pracowaliśmy z kolegami z Opola. To jest właśnie ta podstawa tego, żeby można było osiągnąć tego typu wyróżnienie. Oprócz tego trzeba oczywiście reprezentować odpowiedni poziom naukowy, mieć swoje osobiste osiągnięcia.

- Dzisiaj, po kilkudziesięciu latach funkcjonowania uczelni jesteśmy w zupełnie innym miejscu, na zupełnie innym etapie rozwoju – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

- Te sukcesy mają swoją miarę, bo wszystko powinno być mierzalne. Te sukcesy widzimy właśnie w rankingach, jak Politechnika Opolska się rozwija. Wystarczy popatrzeć na listę szanghajską, gdzie mamy trzy dyscypliny naukowe, które są uprawianie na Politechnice Opolskiej, gdzie są w ogóle rangowane, a inżynieria mechaniczna jest najwyżej w Polsce.

- Moja praca habilitacyjna koncentrowała się na wykorzystaniu czujników prędkości rotacji – mówi Piotr Bońkowski z wydziału budownictwa i architektury Politechniki Opolskiej.

- Przykładowo mamy konstrukcję mostową, np. most Rędziński we Wrocławiu i chcielibyśmy wiedzieć, czy most zaczyna się uszkadzać, czy trzeba przeprowadzić jakąś naprawę. Takie czujniki na podstawie pomiaru drgań potrafią wskazać, gdzie jest uszkodzenie i w jakim stopniu nastąpiło zniszczenie konstrukcji.

Politechnika Opolska jest jedną z dziewiętnastu państwowych uczelni technicznych w naszym kraju. Powstała 28 lat temu, w wyniku przekształcenia działającej od 1966 roku Wyższej Szkoły Inżynierskiej.
Stanisław Legutko
Stanisław Lorenc,
Piotr Bońkowski

Wiadomości z regionu

2024-06-19, godz. 16:45 Czapka, woda i unikanie ekspozycji na słońce. Lekarze radzą, jak radzić sobie z upałami Słupki rtęci na termometrach przekroczyły 30 stopni. Mieszkańcy regionu mierzą się z falą upałów, medycy przestrzegają przed nadmierną ekspozycją na… » więcej 2024-06-19, godz. 16:42 Pierwsze interwencje straży pożarnej po przejściu burz Po przejściu frontu burzowego przez województwo opolskie, strażacy notują już pierwsze zgłoszenia do usuwania szkód. W sumie do godziny 16:30 odnotowano… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Zamek z audioprzewodnikiem. Nowa atrakcja dla odwiedzających Brzeg Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza w wakacje do poznania tego miejsca z wirtualnym przewodnikiem. To nowa atrakcja dla wszystkich gości, którzy mają… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Środa upalna i burzowa. Ostrzeżenie IMGW i alerty RCB Ostrzeżenie 2. stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące burz wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Burzom towarzyszyć mogą silne opady… » więcej 2024-06-19, godz. 14:23 Oszukiwał na podatkach i ukrył się w Gdańsku. Znaleźli go opolscy "łowcy głów" Przez niemal rok ukrywał się w Gdańsku 45-letni finansista ścigany listem gończym. Wpadł w ręce 'łowców głów' z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opo… » więcej 2024-06-19, godz. 14:12 Niespokojnie na opolskich drogach. Wypadki w Opolu i Staniszczach Małych Do kilku groźnie wyglądających zdarzeń drogowych doszło po południu na Opolszczyźnie. » więcej 2024-06-19, godz. 13:35 "Pływadła" już w ten weekend na Odrze. Do pokonania ponad 40 kilometrów Przed nami jubileuszowa, 25. edycja Pływadeł. Na zbudowanych przez siebie jednostkach, uczestnicy spływu tradycyjnie przepłyną Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2024-06-19, godz. 12:10 Pobili i uciekli, ale nie za daleko. Szybkie zatrzymanie w powiecie strzeleckim Za pobicie staną przed sądem dwaj mieszkańcy Strzelec Opolskich. Zostali zatrzymani kilkanaście minut po zdarzeniu. Ich ofiarą padł 33-latek, a zgłoszenie… » więcej 2024-06-19, godz. 11:52 Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole o zadaniach na nową kadencję - W historii województwa nie było tak, byśmy nie obsadzili wszystkich pięciu miejsc w zarządzie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek… » więcej 2024-06-19, godz. 10:56 Omdlenia, zasłabnięcia, udary. Podczas upałów rośnie liczba wezwań karetek O 25% wzrasta liczba wezwań służb medycznych w czasie upałów. Gdy od rana żar leje się z nieba opolskie pogotowie ma pełne ręce roboty. Medycy są wzywani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »