Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się…
2024-05-27, 15:16 Autor: Daniel Klimczak

Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa

Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa
Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada na naszej antenie jej członek, poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Jak wskazuje polityk, tak długi czas wynika ze sporego zakresu dokumentów, jak i długiego czasu trwania możliwych nieprawidłowości. Z parlamentarzystą rozmawialiśmy też o wątpliwościach związanych z Funduszem Sprawiedliwości oraz wydawaniem przez sądy zgód na stosowanie podsłuchów.
Nasz gość przekonywał, że na podstawie dotychczasowych prac komisji, już teraz można wskazywać, że w czasach rządów prawicy, używając systemów służących do inwigilowania obywateli, "odzierano ludzi z godności". Jak dodawał, taki proceder mógł służyć także wywieraniu politycznych nacisków.

- To jest afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar stosowania Pegasusa. Dla nas istotni są sprawcy. Dla nas istotny jest Wąsik, Kamiński. Ludzie, którzy za tym stali, ludzie którzy dysponowali tymi informacjami, którzy po prostu robili wszystko, żeby mieć haki. Jak to działało w państwie PiS, widzą państwo na przykładzie afery Ex Bono i ludzi Kowalskiego, Jakiego. Ostatnie nagranie ujawnione przez Onet, w którym rozmowa wiceministra sprawiedliwości z prokuratorem regionalnym w Warszawie tyczy się tego, jak zamieść pod dywan, jak zneutralizować wykryte przeze mnie nieprawidłowości w Ex Bono i zawiadomienie do prokuratury. To tylko potwierdza, że przez lata, pracując nad tymi aferami, mieliśmy rację. To była prawda, a oni robili wszystko, żeby to utopić - powiedział.

Zdaniem polityka, ujawnione dotąd informacje dotyczące możliwych nieprawidłowości związanych z Funduszem Sprawiedliwości to jedynie "wierzchołek góry lodowej".

Naszego gościa zapytaliśmy też o dotychczasowe praktyki związane z zakładaniem w Polsce podsłuchów. Jak wynika z raportu ministra Bodnara, ponad 99 procent z nich było stosowanych za zgodą sądu, co zdaniem Witolda Zembaczyńskiego wskazuje, że nie zawsze sądy właściwie analizowały wnioski o stosowanie tych środków. Jego zdaniem, błędy te trzeba naprawić, między innymi poprzez opracowanie nowych procedur.

Witold Zembaczyński jest także wiceprzewodniczącym Nowoczesnej, dlatego zapytaliśmy go, dlaczego partia wystawia jedynie dwie kandydatki w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, więcej korzyści da ugrupowaniu wprowadzenie do sejmu nowych posłów, którzy najprawdopodobniej zajmą miejsca przedstawicieli innych ugrupowań, którzy 9 czerwca uzyskają mandaty.

Zobacz także

2024-06-19, godz. 08:39 Zbigniew Kubalańca: polityka to gra kompromisów a ja coś o tym wiem -Myślę, że do 10 lipca ta sprawa powienna się wyjaśnić. Troszkę niezrozumiałe jest to, że przez ponad miesiąc było czterech członków zarządu, a teraz… » więcej 2024-06-18, godz. 08:30 Tomasz Kostuś: koniec pracy komisji ds. wyborów kopertowych najwcześniej pod koniec lipca - Nic się nie zmieniło! Komisje śledcze mają swoją rolę, swoje funkcje. Chcemy dociec prawdy i rozliczyć tych, którzy odpowiadają za niegospodarność… » więcej 2024-06-17, godz. 09:16 "Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole -Planujemy zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy… » więcej 2024-06-14, godz. 09:00 "Nie chciałbym, żeby województwem zarządzali ludzie bez ambicji". Szymon Ogłaza w Radiu Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w piątek 14 czerwca był nowy marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza. Naszego rozmówcę pytaliśmy o kierunek… » więcej 2024-06-13, godz. 09:27 "Chciałbym, żeby nikt nie podniósł ręki i nie zrobił zamachu na te pieniądze" - Andrzej Buła o swojej misji w Parlamencie… - Na pewno chciałbym przede wszystkim pracować w takiej komisji merytorycznej, która jest najbardziej powiązana z samorządem terytorialnym. Widzę, że będę… » więcej 2024-06-12, godz. 08:57 Bartosz Ryszka: nienajlepsze nastroje opolskich przedsiębiorców Wzrost kosztów działalności doskwiera opolskim firmom - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Bartosz Ryszka. Szczególne… » więcej 2024-06-11, godz. 08:33 Bartosz Maziarz: trwa wojna hybrydowa - spodziewajmy się jej nasilenia - Celem wojny hybrydowej jest wprowadzenie niepokoju wśród społeczeństw Unii Europejskiej, skłócenie wewnętrzne jej państw, bo im słabsza Unia tym silniejsza… » więcej 2024-06-10, godz. 09:43 Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu? Prof. Adam Drosik w Radiu Opole Mandat europosła dla polityka z Opolszczyzny to duża szansa dla regionu - tak uważa gość Porannej Rozmowy Radia Opole, politolog, prof. UO Adam Drosik, którego… » więcej 2024-06-07, godz. 08:38 Rafał Tkacz: dwa mandaty więcej w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego dla Polski - Wybory do Parlamentu Europejskiego są specyficzne, bo liczba mandatów przypadająca na dany okręg jest ruchoma. Polacy mają w tym roku do obsadzenia 53… » więcej 2024-06-06, godz. 08:45 Andrzej Buła: bezpieczeństwo mieszkańców Unii jest najważniejsze - Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, że bezpieczeństwo, także to indywidualne mieszkańców Unii jest najważniejsze. Uważam, że powinno być w centrum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »