Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się…
2024-05-27, 15:16 Autor: Daniel Klimczak

Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa

Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa
Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada na naszej antenie jej członek, poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Jak wskazuje polityk, tak długi czas wynika ze sporego zakresu dokumentów, jak i długiego czasu trwania możliwych nieprawidłowości. Z parlamentarzystą rozmawialiśmy też o wątpliwościach związanych z Funduszem Sprawiedliwości oraz wydawaniem przez sądy zgód na stosowanie podsłuchów.
Nasz gość przekonywał, że na podstawie dotychczasowych prac komisji, już teraz można wskazywać, że w czasach rządów prawicy, używając systemów służących do inwigilowania obywateli, "odzierano ludzi z godności". Jak dodawał, taki proceder mógł służyć także wywieraniu politycznych nacisków.

- To jest afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar stosowania Pegasusa. Dla nas istotni są sprawcy. Dla nas istotny jest Wąsik, Kamiński. Ludzie, którzy za tym stali, ludzie którzy dysponowali tymi informacjami, którzy po prostu robili wszystko, żeby mieć haki. Jak to działało w państwie PiS, widzą państwo na przykładzie afery Ex Bono i ludzi Kowalskiego, Jakiego. Ostatnie nagranie ujawnione przez Onet, w którym rozmowa wiceministra sprawiedliwości z prokuratorem regionalnym w Warszawie tyczy się tego, jak zamieść pod dywan, jak zneutralizować wykryte przeze mnie nieprawidłowości w Ex Bono i zawiadomienie do prokuratury. To tylko potwierdza, że przez lata, pracując nad tymi aferami, mieliśmy rację. To była prawda, a oni robili wszystko, żeby to utopić - powiedział.

Zdaniem polityka, ujawnione dotąd informacje dotyczące możliwych nieprawidłowości związanych z Funduszem Sprawiedliwości to jedynie "wierzchołek góry lodowej".

Naszego gościa zapytaliśmy też o dotychczasowe praktyki związane z zakładaniem w Polsce podsłuchów. Jak wynika z raportu ministra Bodnara, ponad 99 procent z nich było stosowanych za zgodą sądu, co zdaniem Witolda Zembaczyńskiego wskazuje, że nie zawsze sądy właściwie analizowały wnioski o stosowanie tych środków. Jego zdaniem, błędy te trzeba naprawić, między innymi poprzez opracowanie nowych procedur.

Witold Zembaczyński jest także wiceprzewodniczącym Nowoczesnej, dlatego zapytaliśmy go, dlaczego partia wystawia jedynie dwie kandydatki w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, więcej korzyści da ugrupowaniu wprowadzenie do sejmu nowych posłów, którzy najprawdopodobniej zajmą miejsca przedstawicieli innych ugrupowań, którzy 9 czerwca uzyskają mandaty.

Zobacz także

2024-07-26, godz. 08:34 Andrzej Rak: w wakacje większy ruch w WORDzie. Przyjeżdżają zdawać zza granicy - W czasie wakacji widać zwiększenie liczby chętnych do zdawania egzaminu na prawo jazdy. To ci, którzy zostawiali to sobie na okres wakacyjny, bo mają wtedy… » więcej 2024-07-25, godz. 09:05 Piotr Mielec: "Dobry opis i przygotowanie wniosku to podstawa"! Napływają zgłoszenia na Najlepszy Produkt Turystyczny… Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zachęcał do udziału w 15. edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa… » więcej 2024-07-24, godz. 09:36 "Jest dialog. Chciałbym, by były też działania" - Jakub Roszuk o złotej aldze, sytuacji na Jeziorze Otmuchowskim i… Choć sytuacja na Jeziorze Otmuchowskim stabilizuje się, to na zbiorniku wciąż występują ograniczenia związane z połowem ryb. Termin ich zniesienia będzie… » więcej 2024-07-23, godz. 09:08 "W końcu musiało się coś zdarzyć" - dr Adam Czubak o piątkowej awarii komputerów oraz o wpływie wojny hybrydowej… - Moja pierwsza myśl była taka, że nastąpił zmasowany atak grup ze wschodu na naszą infrastrukturę IT - przyznał we wtorkowy poranek dr inż. Adam Czubak… » więcej 2024-07-22, godz. 09:00 "Te osoby są ofiarami handlu ludźmi" - Marcin Laskowski o planowanych zmianach w Opolskim Centrum Onkologii - Po 30 latach pracy, jeżeli ktoś ma zostać przekazany, to się ładnie nazywa, przekazany do podmiotu prywatnego, to uważam, że nie jest to dobre - tak plany… » więcej 2024-07-19, godz. 08:45 Arkadiusz Wiśniewski: SIM Opolskie to "Miś" naszych czasów -Od razu byłem pełen wątpliwości. Od razu mi to wyglądało na kalkę TBS-ów. Wąpliwości dotyczyły też sposobu zarządzania, bo udziałowcy niewiele mają… » więcej 2024-07-18, godz. 09:21 "Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać oddziały" Ireneusz Szafraniec o możliwych zmianach w ochronie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był I wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Ireneusz Szafraniec, którego pytaliśmy o prace nad zmianami… » więcej 2024-07-17, godz. 08:59 "To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości… - Początkowe plany są nie do końca aktualne, bo tych mieszkań będzie więcej - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski… » więcej 2024-07-16, godz. 10:19 "Donald Trump jest w bardzo dobrej sytuacji, ale nic nie jest jeszcze przesądzone" - dr Marek Kawa o sytuacji politycznej… - Donald Trump ma bardzo dobrą sytuację w tych wyborach, ale uważam, że nic nie jest jeszcze przesądzone - tak o szansach byłego prezydenta w listopadowych… » więcej 2024-07-15, godz. 09:28 "Wreszcie ktoś chce słuchać praktyków". Zuzanna Donath-Kasiura o założeniach reformy służby zdrowia - W tej reformie chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału szpitali, ich zasobów sprzętowych i personelu - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »