Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-14, 16:10 Autor: PAP

Kielce/ Budynek dawnej synagogi zostanie zmodernizowany środkom unijnym i rządowym

Budynek dawnej synagogi w Kielcach zostanie zmodernizowany. Miasto stara się o dofinasowanie inwestycji ze środków unijnych i rządowych. „To miejsce będzie jednym z najważniejszych centrów życia społecznego w mieście” – powiedział były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Pierwszym etapem modernizacji dawnej synagogi był tzw. skwer wolności, czyli zielona przestrzeń pomiędzy dwoma jezdniami alei IX Wieków Kielc. Inwestycja dofinasowana z rządowego programu Polski Ład, budziła wiele kontrowersji.


„Z uwagą obserwowałem tę lawinę krytyki, która spadła na panią prezydent (Agata Wojda). Po co park między dwiema arteriami ulicznymi. Drzewa żyją dłużej, niż remontuje się budynki. Logika nakazywała zacząć od dojścia do tego budynku, a dopiero potem zajęcie się samym budynkiem” – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Sienkiewicz.


„Jedna z najbardziej niezwykłych przestrzeni w Kielcach. Taki kapitał nie może się zmarnować. Wstydem dla miasta było to, że od tylu lat nie było pomysłu na zagospodarowanie tego budynku. Jestem wdzięczny pani prezydent, że podjęła się tego zadania” – podkreślił były minister kultury i dziedzictwa narodowego, który jest przekonany, że „funkcjonalność tego miejsca stanie się dla Kielc jedną z istotnych przestrzeni publicznych w mieście.


„800 metrów kwadratowych na spotkania, wystawy, koncerty, na życie społeczne miasta, do tej pory było kompletnie bezużyteczne. Jestem przekonany, że to miejsce będzie jednym z najważniejszych centrów życia społecznego w Kielcach. To miasto potrzebuje takich miejsc” – powiedział Sienkiewicz.


Prezydent Kielc Agata Wojda poinformowała, że miasto stara się o dofinasowanie inwestycji ze środków unijnych i rządowych. „Jeżeli chodzi o możliwości finansowe realizacji tego przedsięwzięcia, są one związane z Funduszami Europejskimi dla Świętokrzyskiego. Miasto Kielce złożyło już fiszkę o uzyskanie 30 mln złotych na modernizację budynku. Natomiast ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego może dofinansować to przedsięwzięcie z programu FEnIKS” – zaznaczyła Wojda.


O zagospodarowaniu budynku synagogi i terenu wokół budynku mówił dr Bartłomiej Zapała, jeden ze współautorów tego projektu.


„W społecznej inicjatywie zagospodarowania budynku synagogi zrodziła się myśl, aby to miejsce nie tylko upamiętniało przeszłość, ale również było centrum edukacyjnym, w którym odbywają się spotkania, debaty i wydarzenia kulturalne” – powiedział Zapała.


Prace nad budową synagogi ukończono we wrześniu 1909 roku. W okresie międzywojennym działał tu cheder oraz stuosobowy chór męski. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi, urządzając w niej areszt i magazyn zrabowanego mienia żydowskiego. W 1951 roku rozpoczęto przebudowę budynku synagogi z przeznaczeniem na Archiwum Miejskie. (PAP)


Autor: Janusz Majewski


maj/ dki/


Kraj i świat

2024-06-08, godz. 22:00 ME 2024 - ośmiu piłkarzy polskiej ekstraklasy w kadrach 24 uczestników Wśród piłkarzy 24 reprezentacji, które w dniach 14 czerwca - 14 lipca wystąpią w mistrzostwach Europy w Niemczech, jest ośmiu na co dzień występujących… » więcej 2024-06-08, godz. 22:00 Lekkoatletyczne ME - bez Polaków w finale biegu na 100 m Polscy sprinterzy nie zakwalifikowali się do finału biegu na 100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Dominik Kopeć i Oliwer Wdowik odpadli… » więcej 2024-06-08, godz. 22:00 Wydarzenia sportowe w skrócie, sobota 8 czerwca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Iga Świątek wygrała w finale z włoską tenisistką Jasmine Paolini 6:2, 6:1 i po raz czwarty w karierze, a trzeci… » więcej 2024-06-08, godz. 21:50 Meksyk/ Susza spowodowała pomór setek tysięcy ryb w stanie Chihuahua Setki tysięcy ryb pomarły w jeziorze Laguna de Bustillos w meksykańskim stanie Chihuaua z powodu fali upałów i suszy. W okolicy zdychają również krowy… » więcej 2024-06-08, godz. 21:50 Puchar Narodów hokeistów na trawie - Nowa Zelandia z Francją w finale Hokeiści na trawie Nowej Zelandii i Francji zagrają w finale Pucharu Narodów w Gnieźnie. Stawką jest awans do kolejnej edycji prestiżowych rozgrywek Pro… » więcej 2024-06-08, godz. 21:40 W.Brytania/ Uniwersytet Oksfordzki zwróci Indiom 500-letnią rzeźbę hinduskiego świętego Uniwersytet Oksfordzki ogłosił, że zwróci Indiom XVI-wieczną rzeźbę tamilskiego poety i świętego Tirumankai Alvara; jej oddania zażądały indyjskie… » więcej 2024-06-08, godz. 21:30 Ekspertka PISM: cały proces negocjacji członkowskich z Ukrainą może zająć co najmniej 5-10 lat Cały proces negocjacji członkowskich z Ukrainą może zająć co najmniej 5-10 lat - powiedziała PAP ekspertka PISM Elżbieta Kaca. Jak dodała, w Brukseli… » więcej 2024-06-08, godz. 21:30 French Open - Wiktorowski: mecz z Osaką to nie był "game changer" 'Nie uważam, że spotkanie z Naomi Osaką było z tych określanych jako +game changer+' - podkreślił trener Tomasz Wiktorowskie po triumfie Igi Świątek w… » więcej 2024-06-08, godz. 21:30 Włochy/ Ponad 105-letni mieszkaniec Sardynii wziął udział w wyborach europejskich 105-letni mieszkaniec Sardynii udał się pieszo na wybory do Parlamentu Europejskiego. „Głosowałem w wyborach do Konstytucyjnego Zgromadzenia Narodowego'… » więcej 2024-06-08, godz. 21:20 Lekkoatletyczne ME - Czykier w finale biegu na 110 m ppł Damian Czykier awansował do finału biegu na 110 m przez płotki w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Jakub Szymański i Krzysztof Kiljan odpadli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »