Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-14, 16:00 Autor: PAP

Komisja śledcza/ Wąsik: o sprawie "afery wizowej" dowiedziałem się, kiedy CBA weszło do MSZ (opis)

Były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zeznał przed sejmową komisją śledczą. Jak mówił, o sprawie "afery wizowej" dowiedział się pod koniec sierpnia 2023 r., kiedy CBA weszło do MSZ. Dodał, że ze zdziwieniem przyjął wezwanie go przed komisję, ponieważ nie zajmował się sprawami wizowymi.

We wtorek sejmowa komisja śledcza tzw. wizowa przesłuchiwała w charakterze świadka byłego wiceszefa MSWiA i polityka PiS Macieja Wąsika. Wąsik na początku przesłuchania powiedział, że z pewnym zdziwieniem zanotował wezwanie na komisję i nie do końca rozumie powody wezwania, ponieważ sprawy wizowe nie były w zakresie jego obowiązków jako wiceszefa MSWiA.


W początkowej części przesłuchania doszło do zamieszania, w wyniku którego jeden z posłów PiS - Andrzej Śliwka - został wykluczony z obrad. Podczas posiedzenia przewodniczący komisji Michał Szczerba chciał zadać pytanie Wąsikowi o system inwigilacyjny Pegasus. "To nieważne, która to jest komisja" - stwierdził Szczerba. "Nie no, nie żartujmy sobie, panie przewodniczący" - zaprotestował poseł PiS Andrzej Śliwka. Po tej wypowiedzi Szczerba wykluczył posła PiS z posiedzenia, upomniawszy wcześniej posłów PiS, zarzucając im, że zakłócają obrady.


Wykluczony Śliwka zarzucił Szczerbie, że łamie zasady pracy komisji, na które się zgodzi. Wskazywał, że szef komisji wielokrotnie przedłużał czas zadawania pytań świadkom, a także że prowadził "polityczną publicystykę" podczas obrad.


Po wznowieniu obrad świadek Wąsik powiedział, że przypomina sobie jedną sprawę związaną z nieprawidłowościami w wydawaniu polskich wiz, w której uczestniczył - chodziło o sprawę utworzenia filii kijowskiego Uniwersytetu Medycznego na Śląsku. Mówił, że uczelnia nie spełniała wymogów formalnych, ale w sprawie interweniowały różne osoby - jak powiedział - jedna publiczna - senator KO.


Wąsik powiedział, że uczelnia chciała ściągnąć do Polski dużą liczbę studentów, którzy - jak dodał - później często "rozpływali się" i nie mieli zamiaru studiować. Dodał, że próbę kontaktu z MSWiA podjął także ambasador Nigerii. Wąsik wyjaśnił, że finalnie zapadła decyzja odmowna. "Uważaliśmy, że to może być przykrywka, by ściągać studentów, którzy nie mają zamiaru studiować" - powiedział Wąsik.


Gdy komisja przeszła do zadawania pytań, Szczerba powiedział, że Wąsik próbował obrazić senator KO Halinę Biedę. Szef komisji pytał świadka, czy jest w stanie przeprosić senator za stwierdzenie, że utworzenie filii mogło być związane z jakąś nieprawidłowością. Szczerba dodał, że ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyraził zgodę na utworzenie filii.


Wąsik odpowiedział, że filia została legalnie powołana przez ministra nauki. "Chodzi o zgodę na nabór studentów zagranicznych i to było w gestii MSWiA i nacisk właśnie dotyczył zgody na nabór studentów zagranicznych, a nie utworzenia filii" - powiedział Wąsik.


Szczerba mówił, że z filii korzystają przede wszyscy ukraińscy studenci i medycy.


Przewodniczący komisji zwrócił uwagę ponadto, że świadek, oprócz funkcji w MSWiA, był też w Kolegium ds. Służb Specjalnych. Pytał Wąsika, kiedy dowiedział się o tzw. aferze wizowej, kiedy dotarły do niego pierwsze sygnały, informacje oraz kiedy usłyszał o Edgarze Kobosie, który współpracował z b. wiceszefem MSZ Piotrem Wawrzykiem.


"Wydaje mi się, że to było wówczas, kiedy CBA weszło na przeszukanie do MSZ albo wówczas, kiedy zostały te osoby zatrzymane" - powiedział Wąsik. Później doprecyzował, że miało to miejsce w okolicach sierpnia 2023 r. Dodał, że nigdy nie poznał oskarżonego w sprawie - obok Wawrzyka - Edgara Kobosa.


W kolejnej części przesłuchania Wąsik mówił, że tzw. afera wizowa została wykryta w CBA, ale - jak zapewnił po przesłuchaniu dziennikarzy - miała "tysiąc razy mniejszy zasięg" niż przedstawia top obóz rządzący.


Wielokrotnie podkreślał też, że jako wiceszef MSWiA nie odpowiadał za nadzór za służbami badającymi aferę wizową. Jak wskazywał, w ramach podziału obowiązków w resorcie ten obszar podlegał innemu wiceministrowi, Bartoszowi Grodeckiemu, a także bezpośrednio szefowi MSWiA - Mariuszowi Kamińskiemu, który jednocześnie pełnił funkcję ministra koordynatora spraw specjalnych. Zaznaczył, że jego resort nie zajmował się funkcjonowaniem programu Poland.Business Harbour, w którym miało dochodzić do nieprawidłowości wizowych.


Poland.Business Harbour zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Pod koniec stycznia tego roku program został zawieszony.


Sejmowa komisja śledcza do spraw tzw. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. Chodzi o zbadanie tzw. afery wizowej, w której polskie wizy - a zarazem wizy Schengen - miała otrzymać pewna liczba osób zza granicy, które nie powinny ich otrzymać - np. wizy pracownicze dla osób, które nigdy nie podejmowały pracy, a z wizy korzystały w celu przedostania się do innych państw zachodnich.


W sprawie afery do MSZ w 2023 r. weszło CBA; pod koniec miesiąca z funkcji sekretarza stanu w MSZ został odwołany Wawrzyk, odpowiedzialny m.in. za kwestie konsularne. We wrześniu w sprawie afery siedem osób usłyszało zarzuty, a trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Natomiast w kwietniu 2023 r. na 3 miesiące został aresztowany Edgar Kobos. (PAP)


mml/ ang/ kos/ reb/ godl/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 00:20 Ekstraklasa siatkarek – rozgrywki ruszą pod koniec września Dwanaście drużyn ekstraklasy siatkarek sezonu 2024/2025 rozpocznie rywalizację w ostatni weekend września. Faza zasadnicza zakończy się 15 marca, mistrzynie… » więcej 2024-05-29, godz. 00:20 USA/ Badania: Hollywoodzkie filmy ignorują kryzys klimatyczny Amerykańscy badacze z Colby College w Maine dowiedli, że hollywoodzkie hity w większości ignorują zmiany klimatyczne, poinformowała we wtorek agencja AP… » więcej 2024-05-29, godz. 00:20 French Open - wyniki turnieju mężczyzn Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Casper Ruud (Norwegia, 7) - Felipe Meligeni Alves (Brazylia) 6:3, 6:4… » więcej 2024-05-28, godz. 23:40 French Open - wygrana Djokovica w 1. rundzie Broniący tytułu Serb Novak Djokovic awansował do drugiej rundy French Open w Paryżu. Lider światowego rankingu tenisistów pokonał we wtorek Francuza Pierre'a-Hugues… » więcej 2024-05-28, godz. 23:40 French Open - wyniki turnieju kobiet (aktl.) Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Daria Kasatkina (Rosja, 10) - Magdalena Fręch (Polska) 7:5, 6:1Jelena… » więcej 2024-05-28, godz. 23:30 Francja/ Historycy w "Le Monde": Rosji Putina nie należy zapraszać na obchody rocznicy desantu w Normandii Rosji Władimira Putina, prowadzącej wojnę na Ukrainie nie należy zapraszać na obchody 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii - twierdzą francuscy… » więcej 2024-05-28, godz. 23:10 French Open - wyniki turnieju kobiet Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Daria Kasatkina (Rosja, 10) - Magdalena Fręch (Polska) 7:5, 6:1Jelena… » więcej 2024-05-28, godz. 23:00 Ekstraliga żużlowa - Włókniarz - Apator 50:40 (opis) Zaległy mecz 5. kolejki: Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Apator Toruń 50:40. Punkty: Krono-Plast Włókniarz Częstochowa: Leon Madsen 12 (2,3,3,1,3)… » więcej 2024-05-28, godz. 23:00 French Open - wyniki turnieju mężczyzn Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Casper Ruud (Norwegia, 7) - Felipe Meligeni Alves (Brazylia) 6:3, 6:4… » więcej 2024-05-28, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Rosyjski sabotaż w Europie to znana zagrywka Rosji, współpracujemy z Europejczykami, by temu przec… Rosyjskie akcje sabotażu w Europie są znaną częścią repertuaru Rosji, współpracujemy z Europejczykami, by budować odporność przed takimi przypadkami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »