Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-27, 22:11 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Przygotowania orkiestry do 61. KFPP. Pierwsza próba muzyków za nami

Próba orkiestry do 61. KFPP w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Próba orkiestry do 61. KFPP w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Próba orkiestry do 61. KFPP w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Próba orkiestry do 61. KFPP w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Próba orkiestry do 61. KFPP w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Próba orkiestry do 61. KFPP w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
W opolskim amfiteatrze już dziś (27.05) zabrzmiały pierwsze dźwięki muzyki. Jako pierwsi "zameldowali się" muzycy, którzy będą towarzyszyć gwiazdom podczas festiwalu. Orkiestra ma za sobą pierwszą próbę techniczną. Podczas niej było między innymi sprawdzenie łączności z dyrygentem. A w tym roku jednym z nich jest Adama Sztaba, który jednocześnie jest dyrektorem muzycznym 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.
- Wszystko poszło w miarę sprawnie. Mamy też wokół siebie dobrych ludzi. To była próba jeszcze bez solistów. Sprawdziliśmy, czy wszystkie instrumenty "siedzą", czy wszystko jest podpięte - mówi Adam Sztaba.

- Czekamy, wyczekujemy tych dni. Każdy z nich będzie zupełnie inny. Orkiestra gra przede wszystkim w dniu ostatnim, czyli w niedzielę, ale pojawi się też w piątek. Będą też inni dyrygenci, bo to nie jest tak, że tylko ja staję przed tą wspaniałą orkiestrę, połączonych sił. To jest orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i orkiestra Adama Sztaby, którą chyba znam najlepiej.

- Orkiestra Polskiego Radia to w przypadku tego festiwalu głównie smyczki - dodaje Sztaba.

- Pierwsze, drugie altówki, wiolonczele, ale też kotły orkiestrowe i instrumenty perkusyjne symfoniczne, które spotykamy w filharmonii. Natomiast ta lewa strona to moja orkiestra, mój skład, poszerzony o instrumenty dęte. Jest nas łącznie dętych 9 i oczywiście sekcja rytmiczna, czyli perkusja, dwie gitary, gitara basowa itd. Dodatkowo jest jeszcze komputer, który wspiera nas czasami elektronicznymi brzmieniami.

Przypomnijmy, że 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki startuje w piątek (31.05) i potrwa do niedzieli (02.06).
Adam Sztaba 1
Adam Sztaba 2

Wiadomości z regionu

2024-06-19, godz. 17:00 Pieniądze na drogi. Kolejne gminy podpisały umowy Kolejne gminy z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. » więcej 2024-06-19, godz. 16:45 Czapka, woda i unikanie ekspozycji na słońce. Lekarze radzą, jak radzić sobie z upałami Słupki rtęci na termometrach przekroczyły 30 stopni. Mieszkańcy regionu mierzą się z falą upałów, medycy przestrzegają przed nadmierną ekspozycją na… » więcej 2024-06-19, godz. 16:42 Pierwsze interwencje straży pożarnej po przejściu burz Po przejściu frontu burzowego przez województwo opolskie, strażacy notują już pierwsze zgłoszenia do usuwania szkód. W sumie do godziny 16:30 odnotowano… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Zamek z audioprzewodnikiem. Nowa atrakcja dla odwiedzających Brzeg Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza w wakacje do poznania tego miejsca z wirtualnym przewodnikiem. To nowa atrakcja dla wszystkich gości, którzy mają… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Środa upalna i burzowa. Ostrzeżenie IMGW i alerty RCB Ostrzeżenie 2. stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące burz wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Burzom towarzyszyć mogą silne opady… » więcej 2024-06-19, godz. 14:23 Oszukiwał na podatkach i ukrył się w Gdańsku. Znaleźli go opolscy "łowcy głów" Przez niemal rok ukrywał się w Gdańsku 45-letni finansista ścigany listem gończym. Wpadł w ręce 'łowców głów' z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opo… » więcej 2024-06-19, godz. 14:12 Niespokojnie na opolskich drogach. Wypadki w Opolu i Staniszczach Małych Do kilku groźnie wyglądających zdarzeń drogowych doszło po południu na Opolszczyźnie. » więcej 2024-06-19, godz. 13:35 "Pływadła" już w ten weekend na Odrze. Do pokonania ponad 40 kilometrów Przed nami jubileuszowa, 25. edycja Pływadeł. Na zbudowanych przez siebie jednostkach, uczestnicy spływu tradycyjnie przepłyną Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2024-06-19, godz. 12:10 Pobili i uciekli, ale nie za daleko. Szybkie zatrzymanie w powiecie strzeleckim Za pobicie staną przed sądem dwaj mieszkańcy Strzelec Opolskich. Zostali zatrzymani kilkanaście minut po zdarzeniu. Ich ofiarą padł 33-latek, a zgłoszenie… » więcej 2024-06-19, godz. 11:52 Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole o zadaniach na nową kadencję - W historii województwa nie było tak, byśmy nie obsadzili wszystkich pięciu miejsc w zarządzie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »