Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 17:10 Autor: PAP

K.Szczucki: decyzja ws. sędziego Marciniaka nie mogła być inna; komunikat UEFA powinien być wydany natychmiast (rozmowa)

Uważam, że decyzja, którą podjęła UEFA ws. sędziego Szymona Marciniaka, nie mogła być inna; szkoda tylko, że w ogóle dopuszczono do dywagacji, które miały miejsce. Komunikat ze strony UEFA powinien być wydany natychmiast - powiedział PAP prezes RCL, prawnik Krzysztof Szczucki.

Jak ogłosiła UEFA, Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów, w którym 10 czerwca w Stambule Manchester City spotka się z Interem Mediolan. Kontrowersje wokół 42-letniego polskiego arbitra pojawiły się w związku z udziałem w konferencji organizowanej przez jednego z liderów, uważanej za skrajnie prawicową, Konfederacji Sławomira Mentzena. Pismo ws. Marciniaka skierowało do UEFA walczące z przejawami dyskryminacji stowarzyszenie "Nigdy więcej".


Polska Agencja Prasowa: Czy sędzia sportowy powinien być oceniany poprzez uczestnictwo w wydarzeniu współorganizowanym przez polityka? Czy z punktu prawnego ewentualne sankcje są adekwatne do czynu?


Krzysztof Szczucki: Oczywiście, że nie. Na szczęście, UEFA nie wycofała sędziego Marciniaka z prowadzenia finału Ligi Mistrzów. Wykluczenie go z finału naruszałoby zasadę zakazu dyskryminacji. Każdy ma prawo w swoim wolnym czasie angażować się w różnego rodzaju legalną działalność i to nie wpływa w żaden sposób na kompetencję takiej czy innej osoby do sędziowania meczu piłkarskiego.


PAP: A jak ocenia Pan samo pismo stowarzyszenia "Nigdy więcej" do UEFA?


K.S.: To jest pokazanie prawdziwej twarzy skrajnie lewicowych organizacji. Ich hipokryzji i pseudotolerancji. Te środowiska są tolerancyjne do momentu, kiedy ktoś wyznaje poglądy przez nie podzielane. W każdym innym przypadku doświadcza dużej agresji i nienawiści. Tak było też w tym przypadku.


PAP: Jak taka historia wpływa na wizerunek Polski?


K.S.: Wpływa niekorzystnie. To jest wyjątkowo nieodpowiednie zjawisko, kiedy polskie organizacje pozarządowe czy polscy parlamentarzyści donoszą na Polskę i Polaków do instytucji międzynarodowych, próbując w ten sposób nie tylko zaszkodzić konkretnej osobie, przekreślić jej karierę, wynikającą z ogromnego dorobku osobistego, ale także zaszkodzić całej Polsce, twierdząc, że Polska jest państwem nietolerancyjnym i nie wyznaje zasad, które są współdzielone w całej cywilizacji europejskiej. To jest oczywiście całkowity absurd.


PAP: A jak ocenia pan ostateczną decyzję, którą ws. sędziego Marciniaka podjęła UEFA?


K.S.: Bardzo się cieszę z tej decyzji. Uważam, że ta decyzja nie mogła być inna. Szkoda tylko, że w ogóle dopuszczono do dywagacji, które miały miejsce. Komunikat ze strony UEFA powinien być wydany natychmiast. Powinien wskazywać, że absolutnie żadne donosy nie będą brane pod uwagę i że sędzia Marciniak ma dostateczne kompetencje, aby poprowadzić tak ważny mecz. Właśnie tym powinna się zajmować UEFA, a nie zajmować się tym w jakich - podkreślam legalnych - wydarzeniach bierze on udział.


Rozmawiał Grzegorz Bruszewski (PAP)


gb/ sdd/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:10 Podlaskie/ Strażacy opanowali pożar w Biebrzańskim PN, w nocy teren będzie jeszcze monitorowany Strażacy opanowali pożar, który we wtorek wczesnym popołudniem wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Trwa dogaszanie pojedynczych miejsc, w… » więcej 2023-10-03, godz. 18:10 UE/ Europarlament za zwiększeniem wieloletniego budżetu na reagowanie kryzysowe; chce dodatkowych 10 mld euro Parlament Europejski opowiedział się w głosowaniu we wtorek za zwiększeniem wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 na reagowanie kryzysowe o 10 mld euro… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 R. Trzaskowski: my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach; PiS chce mówić tylko o nas (krótka) W wyborach 15 października chodzi o przyszłość kolejnych pokoleń; my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach, a oni tylko i wyłącznie… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 MSWiA: Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej (komunikat) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje: 'Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej Od środy, 4 października od… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 Niemcy/ Szef Muzeum Dzieci Polskich: ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi ukarano… Ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi ukarano tylko trzech zbrodniarzy. Nie ukarano komendanta… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Premier: koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego Koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego, to skrajna nieodpowiedzialność - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Nigeria/ Wybuch w nielegalnej rafinerii ropy zabił co najmniej 18 osób Co najmniej 18 osób, w tym kobieta w ciąży, zginęło w wyniku eksplozji w nielegalnej rafinerii ropy naftowej w stanie Rivers w południowo-wschodniej Nigerii… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Orlando Bloom dołączył do Katy Perry w obsadzie "Świnki Peppy" Twórcy brytyjskiego serialu animowanego 'Świnka Peppa' ujawniają kolejne niespodzianki, jakie szykują dla fanów tej produkcji. Po tym, jak tydzień temu ogłoszono… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Malezja/ Z powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Warmińsko-Mazurskie/ Po śmiertelnym wypadku zablokowana dk 51 w Rogóżu Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych i autobusu zablokowana jest droga krajowa nr 51 w Rogóżu (woj. warmińsko-mazurskie) - podała we wtorek GDDKiA. W… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »