Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-09, 18:10 Autor: Jakub Biel

"Chcę pomagać ludziom". Uroczyste czepkowanie na Uniwersytecie Opolskim

Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Studentki i studenci pierwszego roku pielęgniarstwa i położnictwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego zostali oficjalnie przyjęci do grona adeptów tych zawodów. 78 studentów uczelni otrzymało symboliczne, białe czepki. To tradycja dla żaków tego kierunku, która w Opolu z dumą jest kontynuowana.
- Czepkowanie jest u nas cykliczną uroczystością dla studentów I roku. Przyjmują czysty, biały czepek i wkraczają w ten zawód – mówi dr Marta Gawlik, koordynator kierunku Pielęgniarstwo na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.

- W tym roku 78 studentów przyjęło ten czepek pielęgniarski na naszym kierunku. Bardzo pozytywną rzeczą, która nas buduje jest to, że studenci chcą utrzymać tę uroczystość. Sami dopytują, kiedy ona będzie i nie mogą się doczekać.

- Pielęgniarstwo przez lata nam się zmieniło – mówi Maria Grzeczna, naczelna pielęgniarka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

- Dzisiaj ten zawód jest inny. Pielęgniarki piszą prace naukowe. Pielęgniarki chcą się rozwijać, robić doktoraty. Jesteśmy młodą uczelnią, nie mamy jeszcze takiej możliwości, ale zachęcamy ludzi, także to jest inne pielęgniarstwo. Ta samodzielność zawodu jest coraz bardziej widoczna, a jeżeli chodzi o pracę to jest stabilność.

- Chcę pomagać ludziom. Miedzy innymi dlatego ten wybór – mówi Aleksandra Andruszko, studentka. - Do pielęgniarstwa skusiła mnie ogromna ciekawość tego kierunku i wydaje mi się, że dopiero w momencie wdrożenia się w taki przedsmak tego zawodu, widzi się faktyczne możliwości, które można pełnić w tym pielęgniarstwie. Wydaje mi się, że są duże możliwości rozwoju w tym kierunku i dlatego się na niego zdecydowałam.

Studentki otrzymały czepki, studentom przypięto do klap fartuchów znaczki w kształcie czepków. Uroczystość poprzedziło tradycyjne złożenie ślubowania.
dr Marta Gawlik
Maria Grzeczna
Aleksandra Andruszko

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej 2024-05-21, godz. 15:07 Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA] Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić… » więcej 2024-05-21, godz. 15:00 Nyski radny sprzeciwia się budowie spalarni odpadów. Chce referendum i debaty Powraca temat nyskiej spalarni odpadów. Sławomir Siwy, radny miejski z klubu Pozytywni, w petycji do władz miasta proponuje ulokowanie inwestycji poza miastem… » więcej 2024-05-21, godz. 12:45 Oddział neurologiczny szpitala w Kędzierzynie-Koźlu odwieszony. Trwa szukanie lekarzy Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu został częściowo odwieszony. Dyrekcja placówki informuje, że na razie… » więcej 2024-05-21, godz. 12:30 Festiwal piosenki w Opolu na liście światowego dziedzictwa kulturowego? Festiwal piosenki w Opolu ma szansę trafić na listę UNESCO. Z inicjatywą o wpisanie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu na listę krajowego, a następnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »