Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie…
2025-01-08, 09:26 Autor:

Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie

Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie
Wprowadzenie w południowo-zachodniej części kraju stanu nadzwyczajnego w związku z powodzią, wpłynęło na kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich i w planowanym referendum w Nysie. Mówił o tym w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Na tym terenie, zarówno w czasie stanu nadzwyczajnego, jak i trzy miesiące po jego zakończeniu, nie mogą być przeprowadzone wybory ani referenda. Datego też, mimo tego, że nie obowiązywał ten stan nadzwyczajny na terenie całego kraju, ale wybory prezydenckie już obowiązują na terenie całego kraju, nie mogą być one zarządzone wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zakończenia stanu nadzwyczajnego. Ten termin dokładnie upływa 14 stycznia, czyli po 14 stycznia formalnie marszałek Sejmu będzie mógł zarządzić wybory prezydenckie.
Dyrektor opolskiego KBW przestrzegał też przed falstartem np. w zbieraniu podpisów poparcia dla kandydatów.

-To wszystko dopiero po 14 stycznia. Wtedy będzie to formalne ogłoszenie zarządzenia wyborów opublikowane w dzienniku ustaw i od tego dnia tak naprawdę dopiero będzie mogła rozpocząć się kampania wyborcza.

Sama pierwsza tura wyborów odbęzie się w maju.

- Zdecydowanie maj. Są cztery możliwe terminy z naszej Konstytucji.Odnosi się to do końca kadencji obecnego prezydenta. W związku z tym nie mogą się odbyć później, ponieważ nie zdążyłby z zaprzysiężeniem nowy prezydent, który będzie wybrany. I zgodnie z tym terminarzem mamy cztery możliwości: czwartego maja, jedenastego maja, osiemnastego maja i dwudziestego piątego maja.

(5:36) Ewentualnie tam, gdzie mają odbywać się wybory w lokalach wyborczych, (5:41) żeby akurat wesela wtedy nie było czy innej jakiejś gminnej uroczystości, (5:47) to wtedy do tego możemy się odnosić.

Stan wyjątkowy wpłynął też na inicjatywę referendalną w Nysie. Grupa inocjatorów będzie mogła rozpocząć działania dopiero 15 stycznia.

- 15 stycznia grupa referendalna będzie mogła poinformować zarówno komisarza wyborczego, jak i burmistrza Nysy o tym, że zamierza przeprowadzić referendum o odwołanie i burmistrza, i Rady Miejskiej, bo takie są plany tej grupy. I od tego czasu będzie miała 60 dni na zebranie podpisów 10% uprawnionych mieszkańców Nysy. Ponad 4 tysiące tam wychodzi, czyli 60 dni dla grupy inicjatywnej na zebranie takich podpisów. Jeśli w ciągu 60 dni powiedzie się to grupie, wtedy komisarz wyborczy ma 30 dni na zbadanie tych podpisów, sprawdzenie, czy rzeczywiście właściwie zostały zebrane, czy mieszkańcy Nysy to podpisali, czy nie jacyś inni, bo tam faktycznie mogą tylko i wyłącznie mieszkańcy gminy Nysa, nie samego miasta, ale całej gminy Nysa być jakby tymi inicjatorami referendum. I jeżeli okaże się, że rzeczywiście właściwa liczba została zebrana, wtedy w ciągu kolejnych 50 dni rozpisuje się kalendarz referendalny. I znowu on wypada gdzieś tam w okolicach wyborów prezydenckich.

Referendum nie może jednak odbyć się wraz z wyborami prezydenckimi.

-Nie, w tych dniach, w których jest pierwsza i druga tura wyborów prezydenckich nie może być referendum. W zależności od tego, kiedy zostanie przyniesiony ten wniosek, czyli jak dużo z tych 60 dni ewentualnie komitet referendalny wykorzysta na zbieranie podpisów. W zależności od tego będziemy musieli tym terminem wtedy tak odpowiednio żonglować, że wypadnią albo tuż bezpośrednio przed wyborami prezydenckimi, albo pomiędzy turami, albo dopiero po drugiej turze wyborów prezydenckich.

Zobacz także

2025-01-07, godz. 08:44 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… - Ciągle możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o pamięć o tym wydarzeniu, czy o świadomość tego, co wtedy miało miejsce, to ona jest niewielka. - mówił… » więcej 2025-01-03, godz. 09:15 Na czym polega polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Dr Błażej Choroś gościem Radia Opole "Witaj, Polsko!" - napisała w środę po polsku Ursula von der Leyen na portalu X. W ten sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała start polskiej… » więcej 2025-01-02, godz. 08:38 Obrona cywilna w Polsce - co oznacza dla zwykłego obywatela? Dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole Długo wyczekiwana i bardzo ważna ustawa 1 stycznia 2025 roku weszła w życie. Mowa o ustawie o obronie cywilnej, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności… » więcej 2024-12-31, godz. 09:57 Sylwestrowa noc okiem zwierząt – wicedyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego Aleksandra Czechowska Nowy Rok to czas radości dla ludzi, ale niekoniecznie dla zwierząt. Czy huczne świętowanie musi oznaczać ich cierpienie? We wtorkowy poranek rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-30, godz. 09:53 Wzrost płacy minimalnej i zmiany emerytalne – co na to związkowcy? Rozmowa z Dariuszem Brzęczkiem Gościem porannej rozmowy był przewodniczący opolskiej Solidarności Dariusz Brzęczek. Rozmawialiśmy o wzroście najniższych wynagrodzeń, które od stycznia… » więcej 2024-12-27, godz. 08:57 Czy święta uwypuklają problemy ubogich? Dawid Drożdż w Radiu Opole (27.12.2024) Czy tegoroczne święta oznaczały większe wydatki? Jak radzili sobie z nimi najubożsi? Co zrobić z nadmiarem świątecznych potraw i jak sprawdzają się -… » więcej 2024-12-24, godz. 08:30 Czy tradycje wigilijne pomagają przeżywać święta? A może przesłaniają ich prawdziwy sens? O to pytamy ks. Pawła… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był ks. Paweł Michalewski, wikariusz z Opola-Nowej Wsi Królewskiej, znany jako „ksiądz na rowerze”. Rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-23, godz. 11:41 Wicewojewoda Piotr Pośpiech o planach wobec infrastruktury kolejowej, odbudowie dróg po powodzi i przyszłości biblii… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytamy o efekty ostatniej wizyty w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie… » więcej 2024-12-20, godz. 08:57 "Stąpamy po bardzo cienkim lodzie". Poseł Tomasz Kostuś o kryzysie w PKW - Wstyd i kompromitacja byłego wiceministra sprawiedliwości Pana Marcina Romanowskiego, ale również jego obozu politycznego. Przypominam, że jeszcze niedawno… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »