Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-09, 18:10 Autor: Jakub Biel

"Chcę pomagać ludziom". Uroczyste czepkowanie na Uniwersytecie Opolskim

Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Czepkowanie na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. [fot. Sławomir Mielnik]
Studentki i studenci pierwszego roku pielęgniarstwa i położnictwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego zostali oficjalnie przyjęci do grona adeptów tych zawodów. 78 studentów uczelni otrzymało symboliczne, białe czepki. To tradycja dla żaków tego kierunku, która w Opolu z dumą jest kontynuowana.
- Czepkowanie jest u nas cykliczną uroczystością dla studentów I roku. Przyjmują czysty, biały czepek i wkraczają w ten zawód – mówi dr Marta Gawlik, koordynator kierunku Pielęgniarstwo na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.

- W tym roku 78 studentów przyjęło ten czepek pielęgniarski na naszym kierunku. Bardzo pozytywną rzeczą, która nas buduje jest to, że studenci chcą utrzymać tę uroczystość. Sami dopytują, kiedy ona będzie i nie mogą się doczekać.

- Pielęgniarstwo przez lata nam się zmieniło – mówi Maria Grzeczna, naczelna pielęgniarka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

- Dzisiaj ten zawód jest inny. Pielęgniarki piszą prace naukowe. Pielęgniarki chcą się rozwijać, robić doktoraty. Jesteśmy młodą uczelnią, nie mamy jeszcze takiej możliwości, ale zachęcamy ludzi, także to jest inne pielęgniarstwo. Ta samodzielność zawodu jest coraz bardziej widoczna, a jeżeli chodzi o pracę to jest stabilność.

- Chcę pomagać ludziom. Miedzy innymi dlatego ten wybór – mówi Aleksandra Andruszko, studentka. - Do pielęgniarstwa skusiła mnie ogromna ciekawość tego kierunku i wydaje mi się, że dopiero w momencie wdrożenia się w taki przedsmak tego zawodu, widzi się faktyczne możliwości, które można pełnić w tym pielęgniarstwie. Wydaje mi się, że są duże możliwości rozwoju w tym kierunku i dlatego się na niego zdecydowałam.

Studentki otrzymały czepki, studentom przypięto do klap fartuchów znaczki w kształcie czepków. Uroczystość poprzedziło tradycyjne złożenie ślubowania.
dr Marta Gawlik
Maria Grzeczna
Aleksandra Andruszko

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. Droga zablokowana [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej 2024-06-17, godz. 12:45 Kierowca-recydywista poszedł na rekord. Na razie nie pojeździ Mandat na 5 tysięcy złotych dostał kierowca, który znacząco przekroczył dozwoloną prędkość w miejscowości Rzepcze, w gminie Głogówek. Mężczyzna… » więcej 2024-06-17, godz. 11:28 Nyscy ratownicy przygotowani do wakacyjnych zajęć. Na wyposażeniu między innymi podwodny dron Ratownicy z nyskiego WOPR działający na tamtejszym akwenie gotowi do sezonu. Już od początku czerwca pełnią 24-godzinne dyżury na stanicy. Uzupełniają… » więcej 2024-06-17, godz. 11:15 Daria Pawlak zastąpi tymczasowo Floriana Cieciora na stanowisku wójta Chrząstowic W gminie Chrząstowice nastąpiła czasowa zmiana na stanowisku wójta. W wyborach samorządowych 7 kwietnia zwyciężył tam Florian Ciecior, jednak 27 kwietnia… » więcej 2024-06-17, godz. 09:30 Minister nauki i szkolnictwa wyższego wizytuje opolskie uczelnie. Będzie namawiał do łączenia uczelni - Chcemy odwiedzić wszystkie 16 województw. Rozmawiamy z rektorami uczelni państwowych i prywatnych. Celem tych wizyt jest przekazanie planów ministerstwa… » więcej 2024-06-16, godz. 20:00 Stypendium za pracę w szpitalu w Kluczborku. Ruszył nabór wniosków Studenci kierunków medycznych czwarty raz mogą wnioskować o stypendium w programie gminy Kluczbork. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »