Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-09, 14:00 Autor: Daniel Klimczak

Uniwersytet Opolski muzycznie świętuje 20-lecie Polski w Unii [ZDJĘCIA]

Uniwersytet Opolski świętuje 20-lecie Polski w Unii. [fot. Jędrzej Łuczak]
Uniwersytet Opolski świętuje 20-lecie Polski w Unii. [fot. Jędrzej Łuczak]
Uniwersytet Opolski, jako jedna z 8 uczelni w Europie, świętuje 20-lecie Polski w Unii w nietypowy sposób. Tuż po południu, na placu przed siedzibą uczelni, studenci oraz soliści chóru OPUSowcy zaprosili mieszkańców do wspólnego śpiewania "Ody do radości" oraz tańca w rytm IX symfonii Ludwiga van Beethovena.
- To była inauguracja naszego projektu, który realizujemy wspólnie z 7 innymi uniwersytetami "nowej" Unii. Dzisiaj chcieliśmy coś takiego zrobić niestandardowego, chaotycznego, coś co łączy przede wszystkim taką energię, którą mają studenci, z pomysłowością i energią naszych dzieci - mówi prof. Stankomir Nicieja, kierownik projektu CAMINO na UO.

- 20 lat to jest czas bardzo dobry dla Polski, dla Opola i też dla wielu instytucji, które w tym czasie rozwinęły mocno skrzydła. Taką instytucją jest Uniwersytet Opolski. Popatrzmy na to, co przez te 20 lat się dobrego stało, cieszmy się z tego i dzisiaj to właśnie świętujemy - dodał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Studenci uniwersytetu, zapytani o to, co zyskał on na obecności Polski we wspólnocie, wskazywali na unijne pieniądze, rozwój europejskich wartości, czy możliwość międzynarodowej współpracy z innymi uczelniami.

Dodajmy, że oprócz happeningu, na obchody jubileuszu składają się między innymi konkurs fotograficzny, konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, czy produkcja filmu dokumentalnego.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej 2024-05-21, godz. 15:07 Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA] Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić… » więcej 2024-05-21, godz. 15:00 Nyski radny sprzeciwia się budowie spalarni odpadów. Chce referendum i debaty Powraca temat nyskiej spalarni odpadów. Sławomir Siwy, radny miejski z klubu Pozytywni, w petycji do władz miasta proponuje ulokowanie inwestycji poza miastem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »