Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-09, 12:24 Autor: Jakub Biel

Technologia im niestraszna. Najmłodsi Opolanie poznawali tajniki robotyki [ZDJĘCIA i FILM]

Opolska Liga Robotów w Toyota Park. Konkurencja Lego Sumo [fot. Sławomir Mielnik]
Opolska Liga Robotów w Toyota Park. Konkurencja Lego Sumo [fot. Sławomir Mielnik]
Opolska Liga Robotów w Toyota Park. Konkurencja Lego Sumo [fot. Sławomir Mielnik]
Opolska Liga Robotów w Toyota Park. Konkurencja Lego Sumo [fot. Sławomir Mielnik]
Nauka przez zabawę zawsze przynosi efekty. Wiedzą o tym organizatorzy wydarzenia "Od przedszkolaka do inżyniera”, które odbyło się w Toyota Parku w Opolu. Uczestniczyły w nim opolskie przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i średnich. Starsi, którzy rywalizowali w ramach Opolskiej Ligi Robotów pokazywali, że programowanie to ich pasja.
- My sukcesywnie staramy się podążać za trendami i chcemy zarażać tym kolejne pokolenia - mówi Artur Rapiński, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.

- Cały ten event ma przybliżyć nowoczesne technologie, robotykę, informatykę, programowanie już tym najmłodszym. Chcielibyśmy w przedszkolakach zaszczepić pasję do różnych technicznych zawodów, aby oni potem mogli później poprzez różne szczeble kariery kontynuować swoje pasje.

- Technologia otwiera nowe możliwości, które bardzo pomagają w nauce – mówi Agnieszka Wrzodek-Bednarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogach.

- Nic bardziej nie rozwija dzieci w poszukiwaniu rozwiązań jak klocki, roboty i programowanie. Staramy się już od przedszkola. Nasze dzieciaki już od przedszkola wiedzą co to jest robot, jak nim sterować. Myślę, że to jest przyszłość.

- Uwielbiam konstruowanie, budowanie i tworzenie robotów – mówi Małgorzata Kochman z Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Opolu.

- Tak naprawdę od dziecka siedzę w LEGO i pamiętam jak dostałam pierwszy zestaw od wujka i tak się do zaczęło. Najważniejszy jest program, który dostosowuje się do specyfikacji robota. Trzeba ustawić odpowiednie bloki, zmienne w tym przypadku, tak aby robot wykrywał przeciwnika i dostosowywał ruch silnika do tego gdzie się znajduje dany robot.
- Co chciałabyś robić w przyszłości?
- Programowanie tych takich mechatroników, które są np. w Disneylandzie. To jest cudowne.

Z pewnością zdobyte w ten sposób umiejętności przydadzą się tym młodym ludziom w dalszej nauce i realizowaniu swoich marzeń.
Artur Rapiński
Agnieszka Wrzodek-Bednarczyk
Małgorzata Kochman
Opolska Liga Robotów w Toyota Park.

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 19:30 Prudnik: coraz mniej osób korzysta z funduszu alimentacyjnego W gminie Prudnik zmniejsza się liczba osób kwalifikujących się do korzystania z funduszu alimentacyjnego. Maksymalna wysokość tego świadczenia nie zmieniła… » więcej 2024-05-21, godz. 18:49 Dachowanie na Oświęcimskiej w Opolu. Jedna osoba jest ranna Są utrudnienia na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki. » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »