Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 11:10 Autor: PAP

S.Żaryn: propaganda Rosji zwiększa nacisk na kształtowanie fałszywego obrazu wojny na Ukrainie

Celem Rosji jest przypisanie Zachodowi, w tym Polsce, odpowiedzialności za m.in. zniszczenia wojenne i cierpienia Ukraińców – wskazał PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Propaganda Rosji zwiększa nacisk na kształtowanie fałszywego obrazu wojny na Ukrainie - dodał.

"Propaganda Rosji zwiększa nacisk na kształtowanie fałszywego obrazu wojny na Ukrainie. Głównym celem Rosji jest przypisanie Zachodowi, w tym szczególnie Polsce, odpowiedzialności za genezę, eskalację i przebieg wojny oraz za zniszczenia wojenne i cierpienia Ukraińców" - przekazał w sobotę PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.


Jego zdaniem, propaganda Federacji Rosyjskiej "stara się sterować wnioskami opinii publicznej tak, aby wywoływać wrażenie, że przy niezachwianej determinacji Rosji do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie pomoc zaatakowanemu państwu jest bezzasadna i prowadzi tylko do eskalacji działań zbrojnych".


"Dodatkowym celem informacyjnym prowadzonych przez Rosję działań informacyjnych jest wzbudzenie u zachodnich decydentów myśli o konieczności rozpoczęcia debaty nt. rozmów pokojowych na linii Kreml-Kijów" - podkreślił Żaryn.


Dodał, że rosyjska propaganda kontynuuje także taktykę zastraszania społeczeństw Zachodu wizją użycia broni atomowej. "Temu podporządkowana była niedawna decyzja W. Putina, wsparta działaniami propagandowymi reżimu w Mińsku, o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi" - zaznaczył.


Według Żaryna, "propaganda reżimu Łukaszenki kontynuuje kształtowanie fałszywego obrazu Białorusi jako państwa, którego bezpieczeństwo ustrojowe i terytorialne jest zagrożone, zwłaszcza przez Polskę, ale także przez Ukrainę".


"Białoruski system dezinformacji wykorzystuje wszelkie doniesienia związane np. z planami modernizacji Sił Zbrojnych RP, czy zabezpieczeniem przez Ukraińców granicy z Białorusią do utrwalania tego kłamliwego obrazu" - wskazał.


Dodał, że "w serwisach społecznościowych w infosferze RP kontynuowana jest dyskredytacja Rządu w oparciu o selektywnie dobierane, tylko negatywne informacje/doniesienia". "Wpisuje się ona w działania z zakresu marketingu politycznego, ale jest jednocześnie zbieżna z celami aparatu wpływu FR" - stwierdził Żaryn.


Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. (PAP)


autor: Aleksander Główczewski


ago/ aop/ par/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 11:30 Podlaskie/ IMGW ostrzega przed przymrozkami Ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach na terenie całego woj. podlaskiego wydał w piątek IMGW-PIB. » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Prezydent: chciałbym, żeby przed komisją ds. rosyjskich wpływów stanęli Pawlak i Jasiński (krótka) Komisja ds. badania wpływów rosyjskich powinna zająć się kwestią tego, dlaczego Polska zawierała takie, a nie inne kontrakty gazowe. Chciałbym, żeby przed… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 "Washington Post": aby wyzwolić swoje terytoria, Ukraina musi pokonać nie tylko Rosjan, ale wcześniej rozbroić własne… Przed rozpoczęciem kontrofensywy pierwszą przeszkodą dla ukraińskiej armii paradoksalnie nie jest obrona rosyjska, lecz zneutralizowanie własnych min, które… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Łódzkie/ 200 dzieci z Ukrainy rozpoczęło wakacje organizowane przez samorząd województwa 200 dzieci z Ukrainy rozpoczęło wakacje w ośrodkach wypoczynkowych w woj. łódzkim. Przyjechały z partnerskich regionów Łódzkiego, aby odpocząć od wojennej… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami w powiatach pilskim i złotowskim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami, jakie w sobotę w nocy wystąpią na terenie powiatów pilskiego… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Japonia - Polska 1:3 w towarzyskim meczu siatkarzy Polscy siatkarze wygrali w Nagoi w towarzyskim meczu z Japonią 3:1 (22:25, 25:16, 25:16, 25:19). W czwartek górą byli gospodarze, zwyciężając 3:2. W przyszłym… » więcej 2023-06-02, godz. 11:20 Opublikowano projekt nowelizacji ustawy w sprawie 800 plus (krótka) Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o… » więcej 2023-06-02, godz. 11:20 UE/ Politico: mobbing, molestowanie seksualne, przemoc psychiczna, chamstwo - to codzienność w pracy wielu asystentów… Portal informacyjny Politico publikuje w piątek wyniki 4-miesięcznego dziennikarskiego śledztwa, dotyczącego mobbingu w Parlamencie Europejskim. Jego konkluzje… » więcej 2023-06-02, godz. 11:20 MKiDN: sukces polskiego designu na London Design Biennale w Anglii Polski Pawilon, którego organizatorem jest IAM, został nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale - podano na stronie MKiDN. Wystawa pt. 'Poetyka… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Edukacja i szybkie kontrdziałanie skutecznym sposobem walki z dezinformacją (MediaRoom) Działania dezinformacyjne, podejmowane przez Rosję wobec Polski, należy rozpatrywać w dwóch perspektywach: krótkoterminowej, nakierowanej na zbliżające… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »