Radio Opole » Gospodarka
2024-07-04, 17:57 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Na piękne stroje i oprawę ceremoniału żniw. Rozdzielono pieniądze w konkursie "Opolskie Tradycje Dożynkowe"

Wręczenie umów dotacyjnych "Opolskie tradycje dożynkowe" [fot. Jędrzej Łuczak]
Wręczenie umów dotacyjnych "Opolskie tradycje dożynkowe" [fot. Jędrzej Łuczak]
Dbają o tradycję, folklor i oprawę dożynek. 22 stowarzyszenia i organizacje działające na wsiach regionu otrzymały pieniądze na zakup strojów ludowych i organizację oprawy dożynek. Urząd marszałkowski przyznał dotacje na sumę 200 tysięcy złotych, w ramach konkursu "Opolskie Tradycje Dożynkowe".
- Będziemy szyć stroje regionalne nawiązujące do Śląska Opolskiego - mówi Danuta Kmiecik, przewodnicząca koła gospodyń wiejskich w Puszynie. - Będą to dwa stroje regionalne dla mężczyzn i cztery stroje dla kobiet. Mamy nowy narybek młody, także chcemy, żeby się czuli ważni.

- Mamy ponad 30 pań, ale mamy także mężczyzn. Teraz potrzebujemy strojów męskich. To będzie kapelusz, koszula, kamizelka, spodnie i buty - dodaje Natalia Gordzielik z koła gospodyń wiejskich w Grodzisku.

- To pieniądze na zorganizowanie oprawy, która towarzyszy ceremoniałowi dożynkowemu, na organizację warsztatów i szkoleń związanych z tymi tradycjami - mówi Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w opolskim urzędzie marszałkowskim. - Efekt tego, na jakim poziomie jest Opolszczyzna odnośnie ceremoniału dożynkowego to zawsze pokazują wyniki konkursu podczas dożynek prezydenckich, gdzie delegacje z województwa opolskiego nie schodzą z "pudła" i zajmują bardzo wysokie lokaty.

Najpiękniejsze korony żniwne będzie można zobaczyć podczas wojewódzkich dożynek w Białej, 8 września.
Danuta Kmiecik, Natalia Gordzielik
Marcin Oszańca

Gospodarka

2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej 2024-07-10, godz. 17:00 Finansowy dodatek motywacją do pracy w pomocy społecznej? Na wypłatę dodatku motywacyjnego oczekują pracownicy pomocy społecznej m.in. w Białej i Prudniku. Ich wynagrodzenie ma wzrosnąć w lipcu o 1000 zł brutto… » więcej 2024-07-09, godz. 17:00 „Ustawodawca naprawił błąd”. Głuchołazy wprowadzają opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody Gmina Głuchołazy chce ponownie odbierać odpady komunalne z hoteli, ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych czy sklepów. To blisko 600 podmiotów. Przypomnijmy… » więcej 2024-07-08, godz. 18:00 Biała będzie miała nowy plan zagospodarowania przestrzennego Biała przystąpiła do opracowania jednego z najważniejszych dokumentów prawa miejscowego. Ma on decydujące znaczenie dla rozwoju miasta. Chodzi o miejscowy… » więcej 2024-07-08, godz. 13:47 Władze Głogówka rozmawiają z PKP o przekazaniu gminie zdegradowanego terenu Gmina Głogówek chce przejąć od PKP tereny przy tamtejszym dworcu kolejowym. Jest to związane z planami inwestycyjnymi. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada… » więcej 2024-07-07, godz. 10:00 Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla sadowników i plantatorów Sadownicy i plantatorzy, których plony ucierpiały podczas wiosennych przymrozków mają otrzymać wsparcie z pieniędzy unijnych. Minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2024-07-05, godz. 18:15 O opłacalności rolnictwa i Zielonym Ładzie. Minister rolnictwa w Opolu [ZDJĘCIA] Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się z opolskimi rolnikami, żeby rozmawiać o wyzwaniach i propozycjach poprawy sytuacji polskiego… » więcej 2024-07-05, godz. 15:00 Reńska Wieś kończy dużą inwestycję drogową Gmina Reńska Wieś kończy sztandarową w tym roku inwestycję drogową. Do końca lipca ma się zakończyć przebudowa głównych ulic w Reńskiej Wsi: Kozielskiej… » więcej 2024-07-05, godz. 10:00 Nie wszyscy przedsiębiorcy wydają klientom paragony. Jak wypada Opolszczyzna? Wydawanie paragonów fiskalnych kontroluje Krajowa Administracja Skarbowa. Od stycznia do końca maja w skali kraju sprawdzono ponad 21 tysięcy przedsiębior… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »