2024-07-05, 07:30 Autor: PAP

Copa America - Argentyna po karnych w półfinale, nieudana "podcinka" Messiego

Broniący tytułu piłkarze Argentyny pokonali w Houston w serii rzutów karnych Ekwador 4-2 i awansowali do półfinału mistrzostw Ameryki Południowej - Copa America. Po 90 minutach i dogrywce był remis 1:1. W konkursie "jedenastek" spudłował m.in. Lionel Messi.

Mistrzowie świata prowadzenie uzyskali w 35. minucie, kiedy po rzucie rożnym Lisandro Martinez z bliska głową posłał piłkę do siatki. Ekwadorczycy mogli wyrównać w 62. minucie, ale Enner Valencia z rzutu karnego, podyktowanego za zagranie ręką Rodrigo de Paula, trafił w słupek.

Dopięli swego w drugiej minucie doliczonego przez arbitra czasu drugiej połowy - zawodnik Rakowa Częstochowa John Yeboah, który pojawił się na boisku niedługo wcześniej, dośrodkował w pole karne, a tam sprytnym strzałem głową z 11 metrów popisał się Kevin Rodriguez, czym zaskoczył Emiliano Martineza.

Dogrywka nie przyniosła zmiany wyniku i konieczne były rzuty karne. Zaczął Lionel Messi, który spróbował pokonać bramkarza uderzeniem a'la Panenka, ale piłka po jego "podcince" trafiła w poprzeczkę.

Później w roli głównej wystąpił jednak argentyński bramkarz, który w efektownym stylu obronił strzały Angela Meny i Alana Mindy. W ostatniej serii karnych doświadczony Nicolas Otamendi zapewnił "Albicelestes" awans do półfinału.

"W rzutach karnych nasz zespół ma ślepe zaufanie do bramkarza, a to ma fundamentalne znaczenie. Nawet gdy spudłował +Leo+, a to też psychologicznie mogło się odbić na innych, wiara nie zmalała. Do tego po chwili Emiliano odbił piłkę po strzale rywala. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z awansu, ale przyznam, że nie podobało mi się to zwycięstwo. Wygrywanie w taki sposób nie jest dość przyjemne" - skomentował trener Argentyny Lionel Scaloni.

Jego zespół z 15 jest rekordzistą pod względem liczby triumfów w Copa America. Z kolei Ekwador kontynuuje złą serię w meczach tej imprezy z ekipami południowoamerykańskim - ostatnią wygraną odnotował w 2001 roku. Później zwycięstwa w pojedynczych spotkaniach odnosił tylko z zaproszonymi dodatkowo drużynami z Ameryki Północnej, Środkowej bądź Karaibów.

W półfinale Argentyna zmierzy się ze zwycięzcą piątkowej potyczki między Wenezuelą a Kanadą. Dwa pozostałe ćwierćfinały, w tym hit Brazylia - Urugwaj, w sobotę.

Rozgrywany w USA turniej potrwa do 14 lipca.

pp/

2024-07-05, godz. 10:20 Politico: zwycięstwo Partii Pracy mniejsze, niż się wydaje Zwycięstwo Partii Pacy w czwartkowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii jest mniejsze, niż się wydaje, m.in. ze względu na dobry wynik prawicowo-populistycznej… » więcej 2024-07-05, godz. 10:20 Blisko 100 zespołów, w tym zagraniczne, wystąpią na Tygodniu Kultury Beskidzkiej Blisko sto zespołów folklorystycznych - polskich i zagranicznych z czterech kontynentów, wystąpi podczas 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który odbędzie… » więcej 2024-07-05, godz. 10:20 Wimbledon - londyńska lekcja życia Igi Świątek W 2018 roku Iga Świątek wygrała juniorski Wimbledon. W tamtym momencie był to największy sukces w karierze 17-letniej wówczas tenisistki. Londyński triumf… » więcej 2024-07-05, godz. 10:10 Weterani walk o niepodległość RP w drodze do Wilna na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama" Weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - żołnierze Armii Krajowej wyruszyli w piątek na obchody 80-lecia operacji 'Ostra Brama', które… » więcej 2024-07-05, godz. 10:00 Suknia druhny królowej Elżbiety II sprzedana za rekordową kwotę Na aukcję w Londynie trafiła niedawno suknia jednej z druhen zmarłej brytyjskiej monarchini, Elżbiety II. Szytą na miarę kreację projektu Normana Hartnella… » więcej 2024-07-05, godz. 10:00 Węgry/ Orban: nie mam mandatu UE do rozmów ws. Ukrainy, ale mogę badać stanowiska stron Węgry nie mają mandatu do prowadzenia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej w sprawie wojny na Ukrainie, ale mogą wybadać stanowiska obu walczących stron… » więcej 2024-07-05, godz. 10:00 Dera: prezydent jest zaniepokojony przeszukaniami w budynku KRS Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta powiedział w piątek, że prezydent Andrzej Duda jest zaniepokojony przeszukaniami w budynku Krajowej Rady Sądownictwa… » więcej 2024-07-05, godz. 10:00 Szef MON: potrzebny komisarz UE ds. bezpieczeństwa, obronności i przemysłu zbrojeniowego (krótka) Potrzebny jest komisarz UE ds. bezpieczeństwa, obronności i przemysłu zbrojeniowego - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz… » więcej 2024-07-05, godz. 09:50 W czwartek w wypadkach drogowych zginęło osiem osób; utonęły dwie Ostatniej doby w wypadkach drogowych zginęło osiem osób - podała policja na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Od początku wakacji ich liczba wzrosła… » więcej 2024-07-05, godz. 09:50 Niemcy/ Media o wyborach w W. Brytanii: gigantyczny triumf Partii Pracy, koszmar konserwatystów Partia Pracy odniosła gigantyczny triumf w wyborach w Wielkiej Brytanii, a dla rządzącej dotąd Partii Konserwatywnej bardzo słaby wyborczy wynik to koszmar… » więcej