Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-07-05, 07:03 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Zęby fitozaurów, kręgi i czaszki pragadów. Paleontolodzy ruszyli na łowy w Krasiejowie [ZDJĘCIA]

Stanowisko Paleontologiczne w Krasiejowie. [fot. Sławomir Mielnik]
Stanowisko Paleontologiczne w Krasiejowie. [fot. Sławomir Mielnik]
Stanowisko Paleontologiczne w Krasiejowie. [fot. Sławomir Mielnik]
Stanowisko Paleontologiczne w Krasiejowie. [fot. Sławomir Mielnik]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa. Do tej pory naukowcy wykopali m.in. zęby fitozaurów, a także pojedyncze kręgi i czaszki pragadów oraz płazów.
- Jest to początek sezonu, musimy najpierw zerwać dużo skały, ale już pierwsze okazy wyszły - mówi Jakub Kowalski, pracownik Uniwersytetu Opolskiego. - Nawet dzisiaj znaleźliśmy kilka kości m.in. zęby fitozaurów, takich prehistorycznych zimnowodnych gadów. Na tym stanowisku krasiejowskim są osady z późnego triasu.

- Ja się paleontologią interesowałam od zawsze. Pracując tutaj towarzyszy mi takie uczucie jakby się pracowało w kamieniołomie, bo większość dnia to jest machanie łopatą, machanie młotkiem, ale jak się znajdzie fragment kości albo fragment zęba, albo cały ząb, to masz takie wrażenie, że super coś się odkryło. Jestem tutaj już trzeci dzień i dotychczas udało mi się znaleźć dwa zęby oraz jeden fragment kości - mówi Ola z Katowic.

- Znalazłem kawałek żeberka. Na swoim stanowisku używam też lakieru do włosów. Psikamy nim w moim przypadku na rybkę, którą się udało znaleźć, żeby zabezpieczyć łuski i ości - dodaje Kacper, pracujący na stanowisku w Krasiejowie.

Paleontolodzy zostaną w Krasiejowie do połowy sierpnia. Dodajmy, że dla tych, którzy swoją przyszłość chcieliby związać z prehistorią i wykopaliskami Uniwersytet Opolski prowadzi cały czas nabór na studia magisterskie na kierunku paleobiologia.
Wykopaliska w Krasiejowie

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 23:19 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie. Droga krajowa zablokowana Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło kilka minut po godz. 22 na odcinku drogi krajowej DK 46 Opole - Nysa w Hanuszowie. Są poszkodowani. Na miejscu… » więcej 2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »