Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 10:00 Autor: PAP

PŚ w łyżwiarstwie szybkim - 16 Polaków na starcie w Tomaszowie Mazowieckim

Szesnaścioro Polaków w gronie 200 czołowych łyżwiarzy szybkich globu będzie rywalizować od piątku do niedzieli w zawodach Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim. Tydzień później w Arenie Lodowej odbędą się finałowe zawody tego cyklu.

Już po raz czwarty jedyna w Polsce kryta hala z torem do łyżwiarstwa szybkiego będzie miejscem zmagań światowej czołówki. W tym roku zmagania w Tomaszowie Mazowieckim zaplanowano na finiszu poolimpijskiego sezonu. W piątek rozpoczną się ostatnie zawody eliminacyjne cyklu, a tydzień później w Arenie Lodowej zaplanowany jest finał Pucharu Świata.


Przed polską publicznością ponownie wystartuje wielu czołowych panczenistów. W sumie do rywalizacji przystąpi około 200 łyżwiarzy z ponad 30 reprezentacji. Wśród nich będzie 16 Polaków. Do tej pory w tym sezonie nie odgrywali oni czołowych ról, ale - co podkreślają biało-czerwoni - teraz mają pokazać na co ich naprawdę stać. Zapowiedzią rosnącej formy może być grudniowe zwycięstwo drużyny sprinterów w Calgary. Polacy triumfowali w składzie: Marek Kania, Piotr Michalski, Damian Żurek poprawiając rekord kraju.


"Walczymy ze sobą o setne sekundy i wszystko może się zmienić w ciągu jednych zawodów. Trybuny niosą zawodnika, ciężko jest to opisać słowami. Pamiętam do dziś, że pokonując ostatnie łuki, czuje się panującą wrzawę. Wtedy naprawdę chce się jeszcze docisnąć. Liczę, że kibice zapełnią halę i ich doping poniesie nas po miejsca na podium" – zaznaczył Michalski, który dwa tygodnie temu wywalczył w Tomaszowie Maz. srebrny medal mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim.


Na wsparcie z trybun liczy też główny szkoleniowiec reprezentacji kraju Paweł Abratkiewicz.


"Stare powiedzenie mówi, że ściany pomagają gospodarzom i liczę, że tym razem również tak będzie. Doskonale znamy Arenę Lodową, trenujemy na niej nieprzerwanie od powrotu ze styczniowych ME w Hamar. To mobilizujące dla zawodników, że startują u siebie" – przyznał.


W Tomaszowie Maz. obok Michalskiego wystartują wszyscy najlepsi polscy panczeniści: Karolina Bosiek, Damian Żurek, Marek Kania, Magdalena Czyszczoń czy Szymona Palka. Szansę debiutu w PŚ na 1500 metrów otrzyma Piotr Nałęcki. Z powodów zdrowotnych zabraknie natomiast Andżeliki Wójcik, która w tym sezonie zajmowała miejsca w pierwszej dziesiątce na 500 m.


Zawody dla Polaków będą też szansą na wywalczenie przepustki do mistrzostw świata w Heerenveen (2-5 marca), które zakończą międzynarodową rywalizację w tym sezonie.


Rywalizacja w Arenie Lodowej rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli (grupa A - od godz. 17 w piątek oraz od 15 w sobotę i niedzielę; grupa B – od godz. 13.40 w piątek, 11.40 w sobotę i 12.25 w niedzielę).


Obecny cykl PŚ rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku i składa się z sześciu zawodów, w tym dwóch w Tomaszów Mazowieckim.


Program PŚ w Tomaszowie Mazowieckim

piątek
kobiety - 500 i 3000 m, mężczyźni - 1500 m, bieg drużynowy

sobota
kobiety - 1500 m, bieg drużynowy, mężczyźni – 500 i 5000 m

niedziela
kobiety - 1000 m, bieg ze startu wspólnego, mężczyźni - 1000 m, bieg ze startu wspólnego

(PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ pp/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 18:30 ONZ/ Ambasador Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa: umieszczenie broni jądrowej na Białorusi byłoby nieodpowiedzialną… Umieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi stanowiłoby nieodpowiedzialną eskalację i ma na celu zastraszanie i powstrzymywanie wysiłków na rzecz… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Warszawa/ Od 1 kwietnia można składać wnioski o dotację na likwidację szamb i podłączenie do kanalizacji Właściciele domów, które mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej, mogą liczyć na dotację miejską. Wnioski można składać od 1 kwietnia do… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Portugalia/ Parlament uchwalił ustawę legalizującą eutanazję Parlament Portugalii uchwalił w piątek ustawę legalizującą eutanazję. Za przyjęciem tego aktu prawnego opowiedzieli się deputowani rządzącej Partii Socjalistycznej… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Francja/ Pałac Elizejski: prezydent Macron ma zamiar ostrzec Pekin, by nie wspierał militarnie Rosji Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w przyszłym tygodniu uda się do Pekinu, ma zamiar ostrzec chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, by 'nie podejmował… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Warszawa/ Anna Jantar i Jarosław Kukulski będą mieli swój mural na Bielanach Na warszawskich Bielanach ruszyło malowanie muralu upamiętniającego Annę Jantar i Jarosława Kukulskiego. Mural pokryje ścianę budynku przy al. Reymonta… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Apel samorządów woj. śląskiego ws. solidarności i wsparcia dla mniejszości polskiej na Białorusi Apel ws. solidarności i wsparcia dla mniejszości polskiej na Białorusi w obliczu represji białoruskich władz - przyjął na piątkowym posiedzeniu zarząd… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 NFZ: choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku i często zaczyna się od depresji. Charakteryzuje się manią, przygnębieniem lub depresją… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 Prognoza pogody na 1 i 2 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Półwyspem Skandynawskim i Półwyspem Iberyjskim pozostawać będą układy wyżowe. Pozostały… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 Mazowieckie/ W Ciechanowie efekty oszczędzania energii większe niż ustawowe W Ciechanowie w obiektach, gdzie wprowadzono racjonalizację zużycia prądu spadło ono o więcej niż wymagane ustawą poziomy - od 10 do nawet 69 proc. To efekt… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 Warszawa/ W CNK otwarto Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego W Centrum Nauki Kopernik otwarto nową placówkę edukacyjną - Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. W nowoczesnym budynku mieści się ośrodek badawczo-rozwojowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »