Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-28, 12:00 Autor: PAP

Kraków/ Mąż Kamali Harris zwiedził Fabrykę Schindlera

Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, zwiedził w sobotę Fabrykę Emalia Oskara Schindlera w Krakowie i wpisał się do księgi pamiątkowej. Jak powiedział dziennikarzom, jest to emocjonująca dla niego wizyta i nie zapomni jej.

W Fabryce Schindlera działa muzeum, a w czasach II wojny światowej było to miejsce, w którym niemiecki przemysłowiec zatrudniał ratowanych przez siebie Żydów. Dzięki Schindlerowi ocalało ponad 1 tys. osób. Wojenna historia fabryki i jej ówczesnego właściciela jest znana za sprawą filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".


Emhoff jest wysłannikiem administracji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris w zakresie zwalczania antysemityzmu na świecie i wspierania pamięci o Holokauście.


Po zwiedzeniu Fabryki Schindlera wpisał się do księgi pamiątkowej. Jak powiedział dziennikarzom, to emocjonująca dla niego wizyta, nie zapomni jej. Wspominał piątkowy udział w obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Trudno zrozumieć, co się tam stało – to zło, masowy mord" – mówił drugi dżentelmen. Jak zaznaczył, nigdy nie zapomni swojej wizyty w Oświęcimiu i to doświadczenie pomoże mu kontynuować pracę w administracji prezydenta i wiceprezydenta USA, prace na rzecz walki z antysemityzmem i hejtem.


W Fabryce Schindlera drugiego dżentelmena przywitali dyrektor Muzeum Krakowa, którego oddziałem jest Fabryka Schindlera oraz wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider. W zwiedzaniu towarzyszył mu m.in. ambasador USA w Polsce Marek Brzezinski.


W programie sobotniej wizyty są jeszcze inne placówki w Krakowie. W niedzielę Emhoff pojedzie do Gorlic, skąd pochodzą jego przodkowie. Potem uda się do Berlina.


Fabryka Emalia Oskara Schindlera jako placówka muzealna, oddział Muzeum Krakowa, działa od 2010 r. Instytucja organizuje wystawy, spotkania, zajęcia edukacyjne. Ekspozycja stała "Kraków – czas okupacji 1939–1945" jest niezmienna od dnia otwarcia. Jej motto, jak i całego oddziału, to "Fabryka pamięci". W 2010 r. dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, zapraszając do obejrzenia wystawy, podkreślił, że ten nowy oddział muzeum "jest potrzebny miastu, Polsce i światu". "Świat składa się z historii i my chcieliśmy do tego dodać naszą historię" – powiedział.


Fabrykę Schindlera przed pandemią rocznie odwiedzało blisko 400 tys. osób. 70 proc. gości to byli turyści zagraniczni, głównie z największych krajów Unii Europejskiej. W ostatnim roku miejsce zwiedziło ok. 280 tys. osób. Po pandemii muzeum zwiedza więcej Polaków, a goście z zagranicy stanowią 53 proc. Po brexicie zmniejszyła się też liczba turystów z Wielkiej Brytanii.


W marcu placówka, wraz z Apteką pod Orłem (dziś muzeum, w czasie II wojny światowej jedyna apteka w getcie żydowskim) planuje zorganizować obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie.


Fabrykę naczyń emaliowanych "Rekord" na krakowskim Zabłociu założyli w 1937 r. żydowscy przedsiębiorcy Michał Gutman z Będzina, Izraela Kohn z krakowskiego Kazimierza i Wolf Luzer Glajtmana z Olkusza. W związku z pogarszającą się sytuacją finansową w czerwcu 1939 r. firma zgłosiła wniosek o upadłość.


6 września 1939 r. Niemcy wkroczyli do Krakowa. Prawdopodobnie w tych dniach przybył tu również Oskar Schindler, członek NSDAP i agent niemieckiego wywiadu wojskowego – Abwehry. Wydzierżawił i przejął fabrykę, zmienił jej nazwę na Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych – Deutsche Emailwarenfabrik (DEF).


Schindler rozbudował zakład według planów przygotowanych jeszcze przez byłych udziałowców "Rekordu".


W zakładzie produkowano naczynia emaliowane, ale i – aby firma mogła się utrzymać – menażki, łuski i zapalniki dla niemieckiej armii.


Początkowo w fabryce w większości pracowali Polacy, z czasem wzrosła liczba Żydów – były to osoby, które Schindler uratował przed eksterminacją. Liczba pracowników żydowskich wzrosła z ponad 100 w 1940 r. do około 1,1 tys. w 1944 r. (suma pracowników z trzech okolicznych zakładów, skoszarowanych w podobozie przy DEF).


Kiedy istniało getto, pracowników żydowskich doprowadzano do fabryki pod eskortą straży przemysłowej. Po likwidacji getta w 1943 r. ocalałych Żydów przeniesiono do obozu pracy Plaszow. Schindler wystarał się wówczas o pozwolenie na utworzenie podobozu obozu Plaszow na zakupionej przez siebie parceli, przylegającej do DEF. Skoszarowano tam pracowników Emalii i trzech sąsiednich firm produkujących na potrzeby armii niemieckiej. Warunki tu były lepsze niż w obozie Plaszow. Fabrykę oraz podobóz regularnie kontrolowali Niemcy.


W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim Niemcy likwidowali obozy. Schindler wstrzymał produkcję na Zabłociu i ewakuował fabrykę, wraz z jej pracownikami, do Brunnlitz w Czechach. Ok. 1,2 tys. osób pracowało tam do 8 maja 1945 r.(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ mark/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 22:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski w 400. dniu wojny: przygotowujemy działania, które przyspieszą zwycięstwo Ukraina przygotowuje aktywne działania, które przyspieszą nasze zwycięstwo - poinformował w wieczornym wystąpieniu w czwartek, w 400. dniu wojny, prezydent… » więcej 2023-03-30, godz. 22:30 Liga angielska - trener Aston Villi: Cash będzie pauzował dwa lub trzy tygodnie Piłkarz reprezentacji Polski i Aston Villi Matty Cash z powodu kontuzji, jaką odniósł w spotkaniu z Czechami w eliminacjach mistrzostw Europy, będzie pauzował… » więcej 2023-03-30, godz. 22:20 R. Terlecki: w sprawach rolnictwa jestem za tym, by dokonać radykalnych ruchów Jestem zwolennikiem by w sprawach rolnictwa dokonać radykalnych ruchów - powiedział w TVP Info wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Trzeba bardzo sprawnej… » więcej 2023-03-30, godz. 22:20 Ekstraliga hokejowa - GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski (opis) Hokeiści GKS Katowice pokonali u siebie tyskiego imiennika 5:2 w czwartym meczu finału ekstraligi, wygrali rywalizację 4-0 i obronili tytuł mistrza Polski… » więcej 2023-03-30, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 30 marca, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Awans do piłkarskich mistrzostw Europy w 2024 roku wydaje się być naszym absolutnym obowiązkiem. Oczekiwania… » więcej 2023-03-30, godz. 22:10 Prof. Gliński: Paweł Śpiewak był wybitny i bardzo niezależny Profesor socjologii, bardzo osobny, działacz polityczny, inspirujący recenzent życia społecznego. Wybitny i bardzo niezależny - napisał na Twitterze minister… » więcej 2023-03-30, godz. 22:00 LM tenisistek stołowych - KTS Enea Siarkopol wygrał pierwszy mecz finałowy Tenisistki stołowe KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg pokonały w czwartek na wyjeździe francuski zespół Metz TT 3:0 w pierwszym meczu finałowym Ligi Mistrzów… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraliga hokejowa - GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski (krótka) Hokeiści GKS Katowice pokonali u siebie tyskiego imiennika 5:2 w czwartym meczu finału ekstraligi, wygrali rywalizację 4-0 i obronili tytuł mistrza Polski… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraliga hokejowa - mistrzowie Polski (dokumentacja) Hokeiści na lodzie GKS Katowice obronili tytuł i po raz ósmy wywalczyli mistrzostwo Polski. Poprzednio, jako Górnik Katowice, zdobyli tytuł mistrzowski… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraklasa koszykarek - AZS UMCS - PolskaStrefaInwestycji 65:51, lublinianki w finale Czwarty mecz półfinałowy: Polski Cukier AZS UMCS Lublin - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 65:51 (23:11, 20:17, 14:14, 8:9). Stan rywalizacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »