Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-07-06, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Obalanie, przerzynka czy okrzesywanie. Zawody najlepszych drwali w Bobrowie [ZDJĘCIA]

XXIII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie [fot. Adam Dubiński]
XXIII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie [fot. Adam Dubiński]
30 uczestników z Polski, Niemiec, Czech i Słowacji bierze udział w 23. edycji Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie (gmina Rudniki). Przez cały weekend rywalizują w pięciu konkurencjach. To ścinka drzew w lesie, czyli obalanie do celu, przekładka łańcucha w pile, przerzynka na dokładność, przerzynka kombinowana oraz okrzesywanie i rzeźbienie.
- Organizacja zawodów to jest ogólnie bardzo duże przedsięwzięcie, bo tak naprawdę już w styczniu trzeba zacząć o nich myśleć i pewne rzeczy dopinać. Z kolei ostatnie dwa miesiące są już bardzo intensywne. Jeżeli chodzi o pogodę, dużą trudność w lesie może sprawiać wiatr, który kręci drzewami. Podmuchy potrafią sprawiać psikusa, że drzewo poleci nie tam, gdzie zawodnik sobie założył - mówi Marcin Jasiński, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Bobrowa.

W grupie 30 uczestników jest jedna kobieta, Julia Królik, która w technikum leśnym ukończyła kurs operatora piły spalinowej. - Nie czuję się gorzej w rywalizacji z mężczyznami - ocenia.

- Wychowałam się na wsi i pracowałam także przy drewnie, także tej siły nie brakuje mi. Nie jestem w stanie natomiast powiedzieć w imieniu innych kobiet. Nigdy nie oceniam zawodów przy podziale na mężczyzn i kobiety, bo każdy z nas jest innej budowy. Ja mam tę siłę, że jestem w stanie i pilarka nie przeszkadza mi. Nie ma problemu, daję sobie radę, moim zdaniem trzeba po prostu spróbować i ocenić, czy da się.

Zawody są jednocześnie przepustką do finału Mistrzostw Polski Drwali. Radio Opole jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.
Marcin Jasiński
Julia Króli

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 23:19 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie. Droga krajowa zablokowana Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło kilka minut po godz. 22 na odcinku drogi krajowej DK 46 Opole - Nysa w Hanuszowie. Są poszkodowani. Na miejscu… » więcej 2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »