Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-28, 16:30 Autor: PAP

Minister sprawiedliwości: jedyną słuszną drogą jest prowadzenie twardych negocjacji z KE (opis)

Jedyną słuszną drogą jest prowadzenie twardych negocjacji, a więc wykorzystanie możliwości, które pozwalają nam stosować weto, wobec zakusów żądań i chęci przejęcia kolejnych obszarów władzy przez Komisję Europejską - powiedział lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef MS wskazał, że potrzebne jest polskie weto w Brukseli. "Miały być pieniądze, miało nie być szantażu, jest szantaż, nie ma pieniędzy" - mówił Ziobro odnosząc się do kwestii funduszy z KPO dla Polski.


Przedstawiciele MS oraz Solidarnej Polski zaapelowali w związku z tym o sięgnięcie przez polski rząd po instrument weta już 6 grudnia br. - kiedy na forum UE ma być rozstrzygana kwestia podatku minimalnego dla globalnych korporacji. W ocenie polityków SP przedmiotem polskiego weta mogłyby stać się również decyzje dotyczące unijnych Wieloletnich Ram Finansowych, które - jak wskazywali - zakładają m.in. zwiększenie polskiej składki.


"Wydaje się, że jedyną słuszną drogą jest ta, do której Solidarna Polska od początku przekonywała premiera i rząd koalicyjny Zjednoczonej Prawicy, by prowadził twarde negocjacje, a więc wykorzystywać wszystkie te możliwości, które pozwalają nam stosować weto, wobec zakusów żądań i chęci przejęcia kolejnych obszarów władzy przez Komisję Europejską" - mówił Ziobro.


Według wiceszefa MS Sebastiana Kalety "nie jest prawdą jakoby Ministerstwo Sprawiedliwości albo Solidarna Polska apelowała o weto w sprawie pożyczki dla Ukrainy, jaka ma być udzielona".


Ziobro wskazał natomiast, że postępował w taki sposób, jako minister sprawiedliwości na przykład "wetując propozycje decyzji UE, które wchodziły w obszar MS". Dodał, że w ten sposób zawetował regulacje o prokuraturze - Polska nie przystąpiła do Prokuratury Europejskiej. "To zawsze przynosiło dobre rezultaty, dlatego ta dobra, sprawdzona droga twardych negocjacji z UE, którą skutecznie udowodniliśmy pracą w MS, relacjami z UE w tym obszarze, warto, aby miała też zastosowanie relacji naszego rządu wobec UE, która ewidentnie oszukuje, kłamie i nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań" - wskazał minister.


Zaapelował, żeby wyciągnąć wnioski, "nie powtarzać tego, co doprowadziło do sytuacji, w której znaleźliśmy się jako państwo, czyli nieustannego szantażu ze strony Komisji Europejskiej". Zwrócił uwagę, że szantaż ze strony KE "jest tak naprawę szantażem ze strony Berlina".


"Nikt, kto jest choć odrobinę zorientowany w realiach układu sił w UE nie ma najmniejszej wątpliwości, że żadne decyzje nie zapadają w Komisji Europejskiej bez woli, wiedzy i zgody Berlina, zwłaszcza, że szefową KE jest Niemka, pani (Ursula Gertrud) von der Leyen" - zauważył Ziobro. "Jeszcze raz apelujemy, żeby nadarzająca się okazja - 6 grudnia - została przez premiera, polski rząd w tym sensie wykorzystana. Będziemy prosić, aby jutro na Radzie Ministrów też ten temat był omówiony" - zapowiedział szef MS.


"Ufam, że tego rodzaju wnioski są naszymi wspólnymi wnioskami i takie weto przez premiera zostanie zgłoszone" - dodał.


Kaleta zauważył, że pojawiło się kilka manipulacji w kwestii tego, jakie weta Polska ma złożyć w najbliższym czasie. "W bliskiej perspektywie rysują się dwa weta. Już 6 grudnia weto dyrektywy ws. opodatkowania międzynarodowych korporacji" - przekazał. Dodał, że "na horyzoncie jest też podwyższenie Polsce części składowych, które sumują się do składki członkowskiej". UE proponuje, aby Polska za 2023 r. wnosiła już kwoty idące w dziesiątki miliardów złotych w krótkim okresie" - mówił Kaleta.


Jak dodał, "Solidarna Polska i MS rekomendują, żeby 6 grudnia Polska zawetowała podatek od korporacji jako niekorzystny dla Polski, żeby sygnalizowała weto w sprawie podwyższenia składki". "Nie jest prawdą jakoby w tych dokumentach znajdowała się informacja o pomocy Ukrainie, to jest odrębny dokument, którego Polska wetować nie powinna" - powtórzył Kaleta.


"Mamy możliwość wetowania, trzeba z tego skorzystać dopóki Polska nie będzie traktowana równo, tak samo, jak inne państwa, dopóki w UE nie zostanie przywrócona praworządność. (...) Dlatego Solidarna Polska proponuje weto tak długo, aż Polska nie będzie traktowana uczciwie, tak jak inne państwa, bo Polacy na to zasługują" - zaznaczył natomiast europoseł Patryk Jaki.


Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że nowa ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Przewodnicząca KE podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".


Pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki mówił, iż zakłada, że pierwszy wniosek o wypłatę środków z KPO zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy. Pytany o tę kwestię na początku listopada, premier powiedział, że "jesteśmy dosłownie na ukończeniu przygotowania wniosku". Podkreślił, że odpowiedzialny za to minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda twierdzi, że w ciągu dwóch-trzech tygodni ten wniosek będzie możliwy do złożenia. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ mgw/ oloz/ par/


Kraj i świat

2023-02-06, godz. 19:20 Liga włoska - trener Juventusu Allegri: potrzebujemy 40 punktów, aby utrzymać się w Serie A Potrzebujemy minimum 40 punktów na koniec sezonu, aby utrzymać się w Serie A i uniknąć degradacji - uważa Massimiliano Allegri, trener zespołu włoskiej… » więcej 2023-02-06, godz. 19:10 Amerykański ekspert: Chiny wykorzystują balony do szpiegowania Indii, ale ten nad USA był balonem meteorologicznym Chiny na dużą skalę wykorzystują balony obserwacyjne do szpiegowania Indii, ale ten zestrzelony przez USA był balonem meteorologicznym - uważa James Lewis… » więcej 2023-02-06, godz. 19:00 Włochy/ Potrzeba 375 tys. pracowników do realizacji celów wskazanych w KPO We Włoszech potrzeba będzie 375 tysięcy pracowników do realizacji celów i inwestycji zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy - podał w poniedziałek centralny… » więcej 2023-02-06, godz. 19:00 Sejm/ Komisja negatywnie o poprawkach Senatu do noweli o SN (opis) Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka negatywnie zaopiniowała w poniedziałek 14 senackich poprawek przyjętych w zeszłym tygodniu przez Senat do… » więcej 2023-02-06, godz. 19:00 Carlos Queiroz trenerem reprezentacji Kataru Carlos Queiroz został trenerem piłkarskiej reprezentacji Kataru - poinformowała na Twitterze tamtejsza federacja. Portugalczyk zastąpił Hiszpana Felixa Sancheza… » więcej 2023-02-06, godz. 19:00 Łotwa/ Służby badają, czy można pozbawić łotewskiego obywatelstwa rosyjskiego miliardera Awena Służby bezpieczeństwa Łotwy badają, czy możliwe jest pozbawienie łotewskiego obywatelstwa rosyjskiego miliardera Piotra Awena - informują w poniedziałek… » więcej 2023-02-06, godz. 19:00 Projekt: stawka premii zalesieniowej wzrośnie do 1438 zł za hektar na rok Podwyższenie rocznej stawki premii zalesieniowej z 1215 zł/ha do 1438 zł/ha wypłacanej beneficjentom poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów… » więcej 2023-02-06, godz. 18:50 W. Brytania/ Ukraińscy żołnierze przybyli na szkolenie z obsługi armatohaubic AS90 Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w poniedziałek o przybyciu do tego kraju grupy ukraińskich żołnierzy, którzy będę szkolić się w zakresie… » więcej 2023-02-06, godz. 18:50 Turcja/ Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 1651 Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji wzrosła do 1651, rannych jest 11 119 osób - poinformował w poniedziałek turecki… » więcej 2023-02-06, godz. 18:50 Członkowie Queen mieli kiedyś za złe publiczności, że na koncertach śpiewała piosenki wraz z zespołem Pełne stadiony wyśpiewujące piosenki wraz Freddiem Mercurym - właśnie z tym kojarzymy dziś głównie koncerty zespołu Queen. Jego gitarzysta i współzałożyciel… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »