Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 14:00 Autor: PAP

UE/ KE przyjęła wytyczne w sprawie układów zbiorowych dotyczących warunków pracy osób "samozatrudnionych"

Komisja Europejska przyjęła w czwartek wytyczne w sprawie możliwości układów zbiorowych z osobami pracującymi na własny rachunek niezatrudniającymi pracowników. W wytycznych tych wyjaśniono, w jakich przypadkach niektóre osoby pracujące na własny rachunek mogą prowadzić rokowania zbiorowe w celu uzyskania lepszych warunków pracy bez naruszania unijnych reguł konkurencji.

"Osoby pracujące na własny rachunek w gospodarce cyfrowej i poza nią mogą nie być w stanie indywidualnie wynegocjować dobrych warunków i w związku z tym mogą zmagać się z trudnymi warunkami pracy. Wspólne prowadzenie rokowań zbiorowych może być potężnym narzędziem poprawy takich warunków. Nowe wytyczne mają zagwarantować pewność prawa osobom pracującym na własny rachunek niezatrudniającym pracowników, ponieważ wyjaśniono w nich, kiedy prawo konkurencji nie stoi na przeszkodzie ich staraniom, aby zbiorowo wynegocjować lepsze warunki" - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.


Konkretnie, przyjęte wytyczne przypominają, że art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) zakazuje porozumień między przedsiębiorstwami, które ograniczają konkurencję. O ile układy zbiorowe między pracodawcą a pracownikami nie podlegają unijnym regułom konkurencji, o tyle osoby pracujące na własny rachunek uznaje się za "przedsiębiorstwa" i w związku z tym ryzykują one naruszenie reguł konkurencji, gdy negocjują zbiorowo należne im płatności lub inne warunki transakcji. W związku z tym osoby pracujące na własny rachunek często nie są pewne, czy mogą prowadzić rokowania zbiorowe dotyczące warunków pracy.


Wytyczne mają zastosowanie do osób pracujących na własny rachunek niezatrudniających pracowników, które pracują całkowicie samodzielnie i nikogo nie zatrudniają.


W szczególności w wytycznych tych wyjaśniono, iż: "prawo konkurencji nie ma zastosowania do osób pracujących na własny rachunek niezatrudniających pracowników, które znajdują się w sytuacji porównywalnej do pracowników. Należą do nich osoby pracujące na własny rachunek niezatrudniające pracowników, które: 1) świadczą usługi wyłącznie lub w przeważającej mierze na rzecz jednego kontrahenta; 2) pracują u boku pracowników; oraz 3) świadczą usługi na rzecz cyfrowej platformy pracy lub za jej pośrednictwem".


Komisja zapowiedziała też, że nie będzie egzekwować unijnych reguł konkurencji "w odniesieniu do układów zbiorowych zawieranych przez osoby pracujące na własny rachunek niezatrudniające pracowników, które mają słabą pozycję negocjacyjną. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy osoby pracujące na własny rachunek niezatrudniające pracowników stają w obliczu braku równowagi w sile przetargowej z powodu negocjacji z silniejszymi pod względem gospodarczym przedsiębiorstwami lub gdy prowadzą rokowania zbiorowe zgodnie z przepisami krajowymi lub unijnymi".


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ mal/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 13:50 Lubuskie/ Po wypadku zablokowana obwodnica Żar (dk 12); objazd przez miasto Po wypadku z udziałem samochodu osobowego i ciężarówki został wstrzymany ruch na obwodnicy Żar (Lubuskie) w ciągu drogi krajowej nr 12. W zdarzeniu jedna… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Powstał film o twórcy „Krzyku” Nie chodzi jednak o Wesa Cravena, reżysera horroru „Krzyk”, ale o malarza Edvarda Muncha. To właśnie ten artysta jest bohaterem norweskiego filmu, który… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Ukraina/ Prezydent Zełenski: Ukraina i wolny świat nie mogą poświęcać wartości, dlatego że dyktator nie chce się… Ukraina i wolny świat nie mogą zmieniać swoich celów i poświęcać wartości na rzecz kompromisów, dlatego że dyktator boi się przyznać do błędu i chce… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 NFZ: zlekceważenie bólu kręgosłupa może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie Bóle szyi, dolnej i środkowej partii pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 P.Müller: nie ukrywam, że J. Ozdoba w ostatnim czasie zachowywał się w sposób niewłaściwy jak na wiceministra Nie ukrywam, że Jacek Ozdoba w ostatnim czasie zachowywał się w sposób niewłaściwy jak na wiceministra - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Gen. Koziej w Senacie: stawiać bardziej na drony niż na czołgi Polska środki wydawane na czołgi powinna w większym stopniu wydawać na drony czy cyberobronę - uważa były szef BBN gen. Stanisław Koziej. Jego zdaniem… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Rzecznik rządu: we wtorek premier rozmawiał z prezesem PZPN o funduszu na rozwój piłki nożnej We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Kamil Bortniczuk rozmawiali z prezesem PZPN Cezarym Kuleszą o funduszu na rozwój piłki nożnej - poinformował… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Rajdowe MŚ - Tanak wraca do teamu M-Sport Ford Rajdowy mistrz świata z 2019 roku Ott Tanak w 2023 roku będzie kierowcą M-Sport Ford - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej cyklu WRC. 35-letni… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Andrzej Bukowieck o Janie Nowickimi: wspólną cechą jego kreacji aktorskich jest polski duch romantyczny Nowicki zagrał w ponad 200 rolach filmowych. Gdy je porównamy ze sobą i zestawi, to okaże się, że świadczą o jego ogromnej wszechstronności' - powiedział… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Nawet jeden napad padaczkowy może mieć dramatyczne skutki (MediaRoom) Zdecydowana większość pacjentów z padaczką dzięki leczeniu nie doświadcza napadów padaczkowych. Jednak około jedna trzecia boryka się z postacią lekooporną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »