Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 06:20 Autor: PAP

Synoptyk IMGW: w czwartek więcej rozpogodzeń, w nocy możliwe mgły w całym kraju

W czwartek w porównaniu ze środą większy obszar kraju zostanie objęty rozpogodzeniami. Najmniej opadów powinno być na całym południowym zachodzie aż po Wielkopolskę i Kujawy – powiedziała PAP synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. W nocy możliwe są mgły w całym kraju.

Jak przekazała PAP Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w czwartek w porównaniu ze środą rozpogodzeniami zostanie już objęty większy obszar kraju.


"Najmniej opadów i najładniej powinno być na całym południowym zachodzie aż po Wielkopolskę i Kujawy. Na pozostałym obszarze – nad morzem, na wschodzie i w Małopolsce - zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, ale z opadami deszczu" – powiedziała Dąbrowska.


Zaznaczyła, że przelotne opady spodziewane są głównie na północy, a ciągły deszcz na południowym wschodzie. Tam w ciągu 12 godzin może spaść od 10 do 20 mm deszczu.


W czwartek najzimniej będzie w rejonach podgórskich Karpat. Tam ok. 10 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju temperatura ma być zbliżona i wynieść ok. 14-15 stopni. Przy czym, jak podała synoptyk IMGW, 15 stopni mogą pokazać termometry zarówno na Mazowszu, jak i na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, czy w Wielkopolsce.


Wiatr będzie południowo-zachodni i zachodni, słaby, umiarkowany tylko na Wybrzeżu.


W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże oraz przelotne i ciągłe opady deszczu spodziewane są na Wybrzeżu i na południu kraju. Najwięcej rozpogodzeń przy małym i umiarkowanym zachmurzeniu zapowiada się w pasie od Ziemi Lubuskiej po Wielkopolskę, Kujawy, Mazury i Suwalszczyznę.


Grażyna Dąbrowska zaznaczyła, że nocne sumy opadów, tam gdzie one są prognozowane, będą bardzo małe, do 7 mm na krańcach południowo-wschodnich. W górach należy się spodziewać opadów deszczu ze śniegiem i śniegu - dodała.


"Na całym obszarze kraju mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 200 m, z tym, że ich pojawienie się najbardziej prawdopodobne jest dla północnej i północno-wschodniej części Polski" – powiedziała synoptyk IMGW.


Najchłodniejsza noc zapowiada się na północnym wschodzie z temperaturą od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie. Na południowym wschodzie i na Wybrzeżu ma być ok. 9 stopni. W rejonie Półwyspu Helskiego temperatura może wynieść 10 stopni. Na przeważającym obszarze kraju powinno być 5-7 stopni.


Wiatr będzie słaby z kierunków południowych.


W weekend niestety nadal ma dominować pogoda jesienna z chmurami i z przelotnymi opadami deszczu. Jeśli sprawdzi się prognoza, pogoda powinna się polepszyć w drugiej połowie przyszłego tygodnia.(PAP)


autorka: Inga Domurat


ing/ jann/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 09:00 Prowincja Alberta chce suwerenności w ramach Kanady, Indianie chcą to zablokować Parlament Alberty uchwalił ustawę, która jednostronnie przyznaje rządowi prowincji większą niezależność od rządu federalnego. Premier Kanady Justin Trudeau… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 będą w północno-wschodniej części kraju Wszystkie 180 czołgów K2, które trafią do Polski z Korei Południowej, będzie na wyposażeniu 16 dywizji zmechanizowanej, trafią do jednostek w Morągu… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 Ukraina/ Armia zestrzeliła dziesięć irańskich dronów Armia Ukrainy zestrzeliła ostatniej nocy dziesięć z piętnastu irańskich dronów Shahed-131 i 136, którymi Rosja zaatakowała ukraińskie obwody na południu… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 Trudne warunki turystyczne w Beskidach W Beskidach panują trudne warunki turystyczne, ostatniej doby w górach spadło nawet kilkanaście centymetrów śniegu, w sobotę rano było kilka stopni mrozu… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 Małopolskie/ GDDKIA: wszystkie drogi przejezdne; nawierzchnia czarna i mokra Po wieczornych i nocnych opadach śniegu sytuacja na drogach krajowych w województwie małopolskim jest stabilna - wszystkie trasy są przejezdne, a nawierzchnie… » więcej 2022-12-10, godz. 08:30 Kanada/ Strategia dotycząca minerałów krytycznych: więcej wydobycia, ale nie dla wszystkich Wydobycie minerałów krytycznych jest kluczowe dla budowy nowoczesnej gospodarki Kanady i nie ma globalnej zmiany źródeł energii bez większego wydobycia -… » więcej 2022-12-10, godz. 08:30 Dyr. Biblioteki Narodowej: świadome zniszczenie zbiorów BN przez Niemców pozostało bez jakiejkolwiek rekompensaty … Świadome zniszczenie zbiorów Biblioteki Narodowej przez Niemców pozostało bez jakiejkolwiek rekompensaty. Bezcennych obiektów odzyskać nie sposób - powiedział… » więcej 2022-12-10, godz. 08:30 Chiny/ Koniec z przymusową kwarantanną w szpitalach i kontenerach; władze łagodzą dokuczliwe zasady walki z pande… Władze Chin ogłosiły największe luzowanie zasad walki z Covid-19 od początku pandemii. Złagodzono restrykcje, które ograniczały rozprzestrzenianie się… » więcej 2022-12-10, godz. 08:30 Marie-Philip Poulin pierwszą hokeistką z tytułem Sportowca Roku w Kanadzie Trzykrotna mistrzyni olimpijska Marie-Philip Poulin została pierwszą hokeistką, która zdobyła tradycyjny tytuł Sportowca Roku w Kanadzie (Northern Star Award)… » więcej 2022-12-10, godz. 08:20 Historyk Marta Gorajczyk-Woźniak: Niemcy mordowali dzieci Zamojszczyzny zastrzykami z fenolu Czesława Kwoka stała się symbolem najmłodszych ofiar deportacji zamordowanych w KL Auschwitz. Niemcy mordowali dzieci z Zamojszczyzny zastrzykami z fenolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »