Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-21, 23:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Wspólne katolicko-protestanckie nabożeństwo w stulecie Irlandii Płn.

Zwierzchnicy irlandzkiego Kościoła katolickiego oraz czterech głównych Kościołów protestanckich wspólnie odprawili w czwartek w katedrze w Armagh, w Irlandii Północnej, nabożeństwo z okazji stulecia powstania tej prowincji w efekcie podziału wyspy.

Wśród 150 zaproszonych gości byli m.in. brytyjski premier Boris Johnson, politycy północnoirlandzcy z większości tamtejszych partii oraz przedstawiciele władz Irlandii. Zabrakło natomiast królowej Elżbiety II, której w przeddzień uroczystości lekarze odradzili wyjazd z powodu przemęczenia, oraz – co wzbudziło spore kontrowersje – prezydenta Irlandii Michaela Higginsa, który odrzucił zaproszenie.


Wyjaśniał on, że jest niestosowne, by jako głowa państwa brał udział w nabożeństwie, którego intencją jest "uczczenie podziału Irlandii i powstanie Irlandii Północnej".


Zwierzchnicy głównych Kościołów irlandzkich wygłosili swoje osobiste refleksje na temat powstania Irlandii Północnej.


Katolicki arcybiskup Eamon Martin powiedział, że podział kraju wywołuje u niego "głębokie poczucie straty i smutku" oraz że "spolaryzował ludzi na tej wyspie". "Zinstytucjonalizował różnice i pozostaje symbolem kulturowego, politycznego i religijnego podziału między naszymi społecznościami" – mówił.


Przyznał, że być może Kościoły po obu stronach mogły zrobić więcej. "Muszę zmierzyć się z trudną prawdą, że być może my, w Kościołach, mogliśmy zrobić więcej, aby pogłębić nasze zrozumienie siebie nawzajem i przynieść uzdrowienie i pokój naszym podzielonym i zranionym społecznościom" - powiedział.


Zwierzchnik Kościoła Prezbiterialnego w Irlandii, David Bruce, powiedział: "Boleję nad czasami, kiedy strach powstrzymywał nas przed budowaniem relacji z tymi, z którymi się różnimy. Jeśli mamy budować lepszą przyszłość, to musimy uznać nasze własne poranienie i naszą odpowiedzialność za opiekowanie się wzajemnie swoimi ranami".


Przemawiając po nich Boris Johnson powiedział, że "bycie tu dzisiaj i patrzenie, jak ludzie z bardzo różnych perspektyw, było poruszające". Podkreślił, że jego zdaniem Irlandia Północna ma przed sobą wspaniałą przyszłość, ale zastrzegł, że jako zagorzały unionista uważa, iż jej przyszłość jest w Zjednoczonym Królestwie.


Irlandia Północna powstała jako odrębny podmiot polityczny w 1921 r., gdy weszła w życie ustawa o rządzie Irlandii (Government of Ireland Act 1920), zgodnie z którą wyspa Irlandia podzielona została na dwie części. (PAP)


bjn/ jm/


Kraj i świat

2024-05-10, godz. 09:20 EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację (MediaRoom) Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania… » więcej 2024-05-10, godz. 09:20 Gdańsk/ "Iwona, księżniczka Burgunda" po prawie 50 latach wraca na deski Teatru Wybrzeże Dramat Witolda Gombrowicza 'Iwona, księżniczka Burgunda', po prawie 50 latach ponownie zostanie wystawiony na deskach gdańskiej sceny. W piątek odbędzie się… » więcej 2024-05-10, godz. 09:20 Xencelabs przedstawia pierwszy w branży 16-calowy tablet graficzny 4K OLED: doskonałe połączenie profesjonalizmu i… Ultracienki i lekki tablet graficzny OLED zapewnia wyjątkowe możliwości w zakresie mobilności, wyraziste kolory, wysokie poziomy kontrastu i precyzyjne pióra… » więcej 2024-05-10, godz. 09:10 Białoruś/ Łukaszenka o zbiegłym sędzim Szmydcie: damy mu ochronę Alaksandr Łukaszenka skomentował sprawę zbiegłego na Białoruś polskiego sędziego Tomasza Szmydta; powiedział, że dostanie on ochronę, bo dezerter Emil… » więcej 2024-05-10, godz. 08:50 Liga NBA - Cavaliers i Mavericks odrobili straty Koszykarze Cleveland Cavaliers i Dallas Mavericks wygrali wyjazdowe spotkania drugiej rundy play off ligi NBA. Pierwsi pokonali Boston Celtics 118:94, a drudzy… » więcej 2024-05-10, godz. 08:40 Politico: negocjacje Izraela z Hamasem wstrzymane m.in. z powodu izraelskiej operacji w Rafah Rozmowy pokojowe Izraela z Hamasem, dotyczące m.in. uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez tę palestyńską organizację terrorystyczną, zostały wstrzymane… » więcej 2024-05-10, godz. 08:40 Litwa/ W niedzielę referendum w sprawie ustanowienia podwójnego obywatelstwa Wraz z wyborami prezydenckimi, które odbędą się na Litwie w najbliższą niedzielę, obywatele zagłosują też w referendum w sprawie ustanowienia podwójnego… » więcej 2024-05-10, godz. 08:40 UE/ Ekspert: zakończenie procedury z art. 7 wobec Polski to element kampanii von der Leyen Decyzja Komisji Europejskiej o zakończeniu postępowania wobec Polski na podstawie art. 7 była polityczną decyzją Ursuli von der Leyen i częścią jej kampanii… » więcej 2024-05-10, godz. 08:10 Jastrzębie-Zdrój/ W kopalni zginął 42-letni górnik 42-letni górnik zginął w KWK Borynia-Zofiówka-Bzie. Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że do wypadku doszło w nocy z czwartku na piątek. » więcej 2024-05-10, godz. 08:10 ISW: zmiana retoryki Rosji może wskazywać na chęć przejęcia kontroli nad całą Mołdawią Zmiana retoryki Kremla na temat Mołdawii może wskazywać, że chce stworzyć warunki do próby przejęcia przez Rosję kontroli nad całym tym państwem, a nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »